Cukierki, czekoladki, napoje gazowane, energetyzujące, chipsy, orzeszki, paluszki… Brzmi znajomo? Pewnie, to częste przekąski towarzyszące nam w życiu codziennym. Czy jednak wiemy ile możemy znaleźć w nich cukru i soli? Prócz soli i cukry, które dodajemy do kawy, czy posiłków spożywanych w ciągu dnia, sięgając po przekąski znacząco przekraczamy próg dziennego zapotrzebowania na te składniki. O ile cukier nie powinien być całkowicie wykluczony z naszej diety (lub chociaż zastąpiony zamiennikiem, o których przeczytasz poniżej), o tyle z soli nie powinniśmy rezygnować, gdyż zawarty w niej sód reguluje ilość płynów w organizmie i bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych oraz w transporcie różnych związków przez błony komórkowe. Niestety zarówno nadmierne spożywanie soli jak i cukru może przyczynić się do wielu schorzeń, także ciężkich chorób, które są na tyle poważne, że mogą z czasem doprowadzić do śmierci. Stąd powszechna nazwa cukru i soli – „biała śmierć”, nie jest to nazwa wyolbrzymiona czy wymyślona przez zwolenników zdrowego stylu życia, to wieloletnie badania wykazały ich negatywny wpływ na nasze życie i zdrowie. Zarówno cukier jak i sól uzależniają nasze kubki smakowe i przyzwyczajają do smaku. Warto wprowadzić detoks, który pomoże odzwyczaić się od tych substancji. Mowa tu o ograniczeniu ilości ich spożywania, nie o całkowitym wyeliminowaniu z diety.
Jak wiadomo, cukier również jest nam potrzebny, gdyż dostarcza energię, jednak warto sięgać po ten, który znajdziemy pod ręką w owocach, zamiast sypać kolejne łyżeczki do herbaty czy kawy i dążyć do chorób czy otyłości – przegryź jabłko w chwili zachcianki na ciastko. Kolejną opcją jest zamiana białego i brązowego cukru na cukier zalecany także dla diabetyków. Mowa o erytrytolu (lub jak kto woli erytrolu/ erytrycie). To bardzo zdrowy zamiennik cukru. Słodzik ten ma wiele pozytywnych wpływów na nasze zdrowie. Jego indeks glikemiczny jest równy 0, co sprawia, że mogą stosować go osoby chore na cukrzycę. Przyczynia się także do ograniczenia rozwoju próchnicy zębów i ochrony organizmu przed wolnymi rodnikami. Jest pomocny również przy odchudzaniu, ponieważ praktycznie nie zawiera kalorii, a jest niemalże tak samo słodki jak zwykły cukier, mimo, że cukrem nie jest, ponieważ należy do grupy alkoholi polihydroksylowych (alkoholi cukrowych). To związki o niskiej wartości energetycznej, niepodnoszące poziomu glukozy we krwi. Erytrytol jest słodzikiem o bardzo niskiej kaloryczności. 10 gram dostarcza zaledwie 2 kcal (to ok 2 łyżeczki), natomiast warto wspomnieć, że taka sama ilość białego cukru to aż 40kcal. Erytrytol ze względu na swoje pozytywne walory został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za całkowicie bezpieczny słodzik.
Według WHO dzienna dawka spożywanej soli powinna wahać się w przedziale 5-6 g na dobę w przypadku osoby dorosłej. Wiadomo zatem, że dzieci mają mniejsze zapotrzebowanie na ten składnik. Dlaczego więc dostarczamy im jej nadmiar w postaci słonych przekąsek? Sól jest praktycznie w każdym gotowym produkcie dostępnym na sklepowych półkach, już w ilości przekraczającej nasze dzienne zapotrzebowanie. Prócz gotowych przekąsek dodajemy ją także do obiadu czy kolacji co przybliża nas do chociażby przyczyny zatrzymania wody w organizmie, gdyż występuje w niej sód, który jest za to odpowiedzialny.
Wprowadź detoks i oddal się od białej śmierci. Wystarczy 21 dni (to tylko trzy tygodnie) by odzwyczaić się od cukru i soli. Po tym okresie zaczniesz lepiej odczuwać smaki wszystkich potraw i te, które do tej pory wydawały Ci się smaczne, okażą się zbyt słodkie i zbyt słone. O szkodliwym wpływie soli i cukru można pisać i mówić godzinami, jednak rzadko to przemawia do ich zwolenników. Lepszym rozwiązaniem jest przedstawienie tego na schemacie, jak ten poniżej. To tylko niektóre z negatywnych skutków nadmiernego spożywania białych trucicieli.
https://www.facebook.com/yagabodyrevolution/
Bardzo cenny artykuł.
Warto wprowadzić w życie cenne rady.