Ucho pływaka

Ucho pływaka to zapalenie ucha zewnętrznego spowodowane narażeniem przewodu słuchowego na wodę lub wilgoć. Nazwa bierze się stąd, że najczęściej dotyczy osób nurkujących, czyli pływaków.

 

Zazwyczaj nie jest to groźne schorzenie, ale nieleczone lub leczone niewłaściwie może spowodować o wiele poważniejsze zapalenie, np. ucha środkowego. Za każdym razem, gdy do uszu dostanie się woda, należy je osuszać, a gdy już, niestety, dojdzie do zapalenia ucha, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze specjalne krople do uszu lub zaleci stosowanie mocniejszych leków, w tym antybiotyków.

Pływanie nie jest jednak jedyną możliwą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego. Do zachorowania może również dojść, gdy:

  • przebywamy przez dłuższy czas w miejscu o podwyższonej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze (np. w krajach tropikalnych lub w saunie),
  • podrażniamy ucho, np. wtykając w nie głęboko patyczek kosmetyczny,
  • zbyt długo używamy słuchawek do uszu, lub zbyt głęboko je wtykamy,
  • zażywamy letniej kąpieli w nie do końca czystych zbiornikach wodnych,
  • niedokładnie osuszamy uszy po tym, jak dostała się do nich woda.

Uszom nie służy też klimatyzacja, a szczególnie częste zmiany temperatury i wilgotności.

 Objawy

Skutkiem ucha pływaka jest uszkodzenie nabłonka wyścielającego przewód słuchowy, spowodowane nadmiarem wilgoci, pod wpływem której wnętrze kanału słuchowego rozpulchnia się tworząc dobre warunki do namnażania się bakterii i grzybów. Najczęstsze objawy to silny ból ucha – odczuwany szczególnie podczas jedzenia i przełykania, nasilający się nocą, dokuczliwe swędzenie, uczucie zatkania ucha, niedosłuch, czasem wyciek z ucha, gorączka. Niektórzy dodatkowo cierpią na nudności i wymioty.

Leczenie i profilaktyka

Zazwyczaj leczenie ucha pływaka polega na podawaniu do ucha kropli. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, konieczne bywa podanie antybiotyku doustnie. W przypadku silnego bólu trzeba zażyć lek przeciwbólowy. Chore ucho wymaga ciepła. Należy pamiętać, by kąpiąc się lub myjąc głowę, zabezpieczać je przed napływem wody. Ponadto trzeba unikać pływania, nawet przez 1–2 miesiące.

Chcąc skutecznie zapobiec tej chorobie za każdym razem, gdy do uszu dostanie się woda, starannie, ale delikatnie należy je osuszyć. Kiedy mimo wszystko uszy zamoczą się, można wprowadzić do przewodu słuchowego 2–3 kropelki specjalnych kropli, które – zakwaszając środowisko przewodu słuchowego – dezynfekują go i zapobiegają rozwojowi bakterii. Mają także właściwości ściągające. Zanim zanurkujesz, w sposób szczególny zadbaj o swoje uszy: korzystaj ze specjalnych zatyczek, które zapobiegają dostawaniu się wody do uszu oraz pozwalają utrzymać w nich odpowiednią temperaturę. Po wyjściu z basenu chroń uszy przed zimnem – zakładaj czapkę. Unikaj przeciągów i nagłych zmian temperatur – dotyczy to także pomieszczeń klimatyzowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *