Są kobiety, które nawet na plażę wybierają się w pełnym makijażu twarzy. Jednak wiele kosmetyków nie jest w stanie przejść próby wody i słońca. Jest na to sposób.
Kosmetyki wodoodporne przetrwają kąpiel w morzu, basenie, intensywny trening i letnie upały. Są idealne dla kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia i zawsze brakuje im czasu na poprawki. Kosmetyki wodoodporne znacznie różnią się składem od klasycznych kosmetyków do makijażu. Standardowe kosmetyki kolorowe produkowane są na bazie wody. Natomiast w przypadku kosmetyków wodoodpornych woda zastąpiły składniki odporne na jej działanie. Są to głównie oleiste i gęste woski roślinne, silikony, polimery, oleje mineralne i roślinne. Zastosowane substancje nie tylko gwarantują ochronę makijażu przed działaniem wody, ale także zapewniają bardzo łatwe rozprowadzanie kosmetyków. Dodatkowo składniki te mają właściwości pielęgnacyjne, a ich wodoodporna warstwa chroni skórę także przed słońcem czy wiatrem. Dzięki wodoodpornym kosmetykom możemy mieć pewność, że makijaż przetrwa w każdych warunkach. Po aktywnym dniu w rozgrzanym mieście, upiększone kosmetykami wodoodpornymi spokojnie możemy pójść na wieczorną, elegancką kolację i zachwycić wszystkich nienagannym wyglądem.
Kosmetyki odporne nie tylko na wodę
Kupując kosmetyki wodoodporne należy zwrócić uwagę na napisy umieszczane przez producentów na opakowaniu. Producenci stosują nazwy „water resistant” oraz „waterproof” – które, pomimo tego samego znaczenia – wodoodporne, nie są równoznaczne. Jako „water resistant” oznaczane są kosmetyki odporne na pot, łzy czy wysoki poziom wilgotności powietrza. Natomiast gdy chcemy, aby nasz makijaż przeżył kąpiel w morzu, basenie, powinnyśmy wybierać kosmetyki opisane przez producenta jako „waterproof”. W drogeriach można też znaleźć kosmetyki typu „long lasting”, czyli o przedłużonej trwałości, które też dobrze sprawdzą się latem, jednak nie będą odporne na wodę.
Wodoodporna kosmetyczka
Tusze do rzęs biją rekordy popularności wśród kosmetyków wodoodpornych. Swoje odpowiedniki mają maskary pogrubiające, wydłużające czy rozdzielające. Dzięki zawartości żywic i wosków rzęsy będą bardzo nabłyszczone, a ich kolor mocno nasycony. Dopełnieniem letniego makijażu oka może być wodoodporna kreska podkreślająca kolor tęczówki. Do wyboru są wodoodporne kredki czy eyelinery, nie tylko w czarnym kolorze, ale także w typowych pastelowych letnich barwach. Cienie wodoodporne mają zazwyczaj gęstą, aksamitną konsystencję, dzięki czemu bardzo dobrze się rozprowadzają. Występują w wielu kolorach – matowe lub perłowe – w formie kredek, sztyftów lub kremów. W letniej kosmetyczne nie może zabraknąć wodoodpornej pomadki lub błyszczyku. Najpopularniejszy trend w makijażu to matowe usta. Zastygające matowe pomadki w płynie gwarantują bardzo długą trwałość oraz odporność na działanie wody. Niestety, na kosmetycznym rynku nie ma wielu propozycji pudrów czy fluidów odpornych na działanie wody. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ulubionego, klasycznego podkładu lub kremu BB (trzeba pamiętać, aby na lato wybierać fluid z filtrem UV) i utrwalenie go wodoodpornym fixerem – preparatem utrwalającym w formie sprayu lub pudru.
Jak zmywać makijaż wodoodporny?
Ze względu na swój skład, wodoodporne kosmetyki niepodatne są na zmywanie preparatami na bazie wody – na płyny micelarne, żele czy mleczka do demakijażu. Makijaż wodoodporny najłatwiej zmywać za pomocą tłustego płynu dwufazowego nałożonego na wacik. Jeśli jesteś fanką naturalnej pielęgnacji, możesz też zmywać wodoodporny makijaż np. olejem kokosowym. Ponieważ taki makijaż jest dużo trwalszy niż klasyczny, często jego zmywanie wymaga intensywniejszego pocierania twarzy.
Makijaż nie dla wszystkich
Niektóre składniki stosowane do produkcji kosmetyków wodoodpornych mogą działać drażniąco w przypadku osób o bardzo wrażliwej skórze twarzy czy powiek. Odporne na zmywanie tusze do rzęs mogą podrażniać oczy alergików czy osób noszących soczewki, dlatego powinny być stosowane przez takie osoby wyłącznie okazjonalnie.
Oto najczęściej popełniane błędy, które całkowicie niszczą promienny wygląd latem:
- nieodpowiednie używanie filtra przeciwsłonecznego. Produkty do makijażu nawet jeśli mają filtr SPF, nie stanowią pełnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem; najpierw nakładamy ulubiony krem na dzień, a dopiero później krem do opalania, podkład, korektor itd. Pamiętaj o tej kolejności!
- używanie tego samego odcienia podkładu i pudru przez cały rok; jeśli twarz choć odrobinę się opali, powinnaś zmienić całą paletę do makijażu. Błędem letniego makijażu jest nakładanie jasnych odcieni na ciemniejszą skórę;
- nadmierne świecenie; gdy twoja skóra latem błyszczy się zbyt mocno stosuj podkład matujący, a nie nawilżający i noś przy sobie bibułki;
- zapominanie o wodzie termalnej; nawilżanie twarzy podczas upałów (sprayem, tzw. mgiełką) pomaga odświeżyć skórę i usunąć nadmiar sebum. Delikatne spryskanie twarzy wcale nie rujnuje makijażu!
- zbyt duża warstwa pudru podczas upałów wygląda po prostu koszmarnie; rozgrzana skóra twarzy ma rozszerzone pory i puder jest bardzo widoczny.
- zapominanie o peelingu. Makijaż, zwłaszcza latem, dużo korzystniej prezentuje się na zadbanej skórze, nie zapominaj więc o złuszczaniu i nawilżaniu!
- zapominanie o szyi. Pamiętaj, by używając podkładu posmarować również szyję. Możesz wybrać lżejszy krem BB o zbliżonym odcieniu, bądź zmieszać podkład z balsamem nawilżającym.