1 października weszly w życie przepisy dotyczące uruchomienia ośrodków referencyjnych Breast Cancer Units (BCU). To szansa na nową jakość leczenia pacjentów onkologicznych.
Pacjent, trafiając do ośrodka referencyjnego BCU, otrzyma kompleksową opiekę: od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego. W ośrodkach będą przyjmować lekarze różnych specjalności, m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni i rehabilitanci, ginekolodzy, radiolodzy i radioterapeuci oraz pielęgniarki onkologiczne. Taki model organizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi funkcjonuje w wielu krajach, w Polsce czekaliśmy na niego od lat (choć już działa kilka ośrodków, stosujących się do międzynarodowych standardów). Tworzenie ośrodków specjalizujących się w leczeniu chorób nowotworowych konkretnego narządu wynika z potrzeby zwiększenia skuteczności w walce z chorobami nowotworowymi – taki model sprawdza się w wielu krajach.
Zgodnie z zaleceniami UE na 500 tys. mieszkańców powinien przypadać jeden ośrodek BCU, by dostęp do najnowszych terapii był dla wszystkich jednakowy, a możliwość wyleczenia nowotworu nie zależała od miejsca zamieszkania chorego. Minister Zdrowia zapowiada, że w Polsce od początku października zacznie działać 40–50 placówek typu BCU. Docelowo powinno powstać 75. To najwyższy czas, bo w Polsce diagnozuje się 18–19 tys. zachorowań na raka piersi rocznie. Około 6 tys. chorych umiera. Według wszelkich przewidywań zapadalność będzie rosła.
Ponadto został powołany zespół, który będzie przygotowywał Narodową Strategię Onkologiczną. Pracami działającego przy ministrze zdrowia zespołu pokieruje prof. Piotr Rutkowski. W skład zespołu wejdą m.in. przedstawiciele ministra, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych. Strategia na lata 2020–2030 ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i wspierających onkologię ze szczególnym uwzględnieniem działań z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.
Breast Cancer Units są częścią międzynarodowej sieci centrów klinicznych, które zajmują się wyłącznie diagnozowaniem i leczeniem raka piersi. Zadaniem BCU jest promowanie nowoczesnych metod leczenia i zwiększanie świadomości na temat diagnostyki i profilaktyki. Pierwsze tego typu centra powstawały na terenie Europy już w latach 70. i 80., przede wszystkim w ośrodkach uniwersyteckich. Przykładami mogą być Instituto Nationale dei Tumori w Mediolanie czy Centrum Piersi w Szpitalu Uniwersyteckim w Heidelbergu. W tych placówkach od dziesięcioleci pracują lekarze zajmujący się zarówno łagodnymi, jak i złośliwymi nowotworami piersi. Kompleksowe centra leczenia raka, które dysponują kadrą z dużym doświadczenie w terapii raka piersi, dają większe możliwości niż małe lokalne szpitale.
Ośrodki o statusie BCU działające w Polsce:
- Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie,
- Centrum Chorób Piersi przy Dolnośląskim Centrum Onkologii,
- Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie,
- Breast Cancer Unit przy Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu,
- Breast Cancer Unit przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii,
- Centrum Onkologii w Bydgoszczy,
- Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni,
- Breast Cancer Unit w Centrum Onkologii w Gliwicach,
- Breast Cancer Unit w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi,
- Breast Cancer Unit w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.