Czas na kwas

Jeśli nie możesz pozbyć się trądziku, przebarwień, a twoja skóra jest przesuszona i poszarzała, to może być sygnał, że warto zdecydować się na peeling wzbogacony kwasami.

 

Peeling na bazie kwasów to najpopularniejszy zabieg kosmetyczny, jest prostym i skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry. Kwasy służą do złuszczania zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu skóra łatwiej chłonie składniki aktywne kosmetyków, a odkryta młodsza, żywa jej warstwa jest gładka, ma zdrowy wygląd i piękny koloryt. Do pielęgnacji skóry stosuje się alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz polihydroksykwasy (PHA). Co prawda zabieg kwasami można wykonać samodzielnie w domu, ale nie spodziewajmy się oszałamiających rezultatów. Kremy i peelingi z kwasami AHA i BHA, które można zakupić w drogeriach, mają najwyżej 10% stężenie kwasu, podczas kiedy profesjonalne preparaty nawet 70%. Dlatego jeśli chcemy widocznej zmiany, to najlepszy jest zabieg w gabinecie kosmetycznym.

 

Jak działają kwasy?

Rolą kwasów jest zneutralizowanie różnych problemów skórnych – a dzieje się to w prosty sposób. Kwasy osłabiają wiązania pomiędzy martwym naskórkiem, a skórą właściwą i pozwalają na skuteczniejsze złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka wraz z zanieczyszczeniami. Umożliwiają także dogłębne odetkanie porów i regenerację skóry nieskażonej nieprawidłowościami. Na rynku dostępne są różne kwasy oraz ich mieszanki, dostosowane do każdego typu cery.

Wskazania do zabiegów z kwasami:

  1. Liczne przebarwienia. Plam i przebarwień na skórze w zasadzie nie da się uniknąć. Pojawiają się znienacka, np. jako pozostałości po trądziku czy nadmiernym opalaniu. Po serii zabiegów z kwasami skóra będzie gładka i wolna od nieestetycznych przebarwień.
  2. Zmiany trądzikowe. Kwasy odblokowują pory i usuwają zgromadzone pod skórą zanieczyszczenia. Mają także działanie antybakteryjne, dzięki czemu wspomagają leczenie ognisk zapalnych, łagodzą zmiany trądzikowe, pomagają pozbyć się wyprysków.
  3. Przesuszona skóra. Zabiegi kwasami można stosować na silnie przesuszoną skórę nie tylko twarzy. Świetnie sprawdzą się w walce z suchością łokci, kolan, stóp czy dłoni.
  4. Przed innymi zabiegami kosmetycznymi. Zabieg z kwasem można potraktować jako etap wstępny przygotowujący skórę do innego zabiegu kosmetycznego. W efekcie cera oczyszczona z martwego naskórka i zanieczyszczeń będzie lepiej chłonęła odżywcze składniki zawarte w kosmetykach.

 

Rodzaje kwasów

Na różne problemy skórne należy stosować odpowiednie kwasy. Nie każdy bowiem kwas działa tak samo. Jednak o tym, jaki zabieg będzie najlepszy, powinna decydować kosmetyczka.

 

AHA – kwasy owocowe

Poprawiają stan skóry suchej i skłonnej do zmarszczek oraz łagodzą schorzenia: rybią łuskę, trądzik pospolity, znamiona starcze, brodawki. Są skuteczne w przypadku oczyszczania skóry zniszczonej przez słońce. Zwykle w kosmetykach stosuje się kilka kwasów, by osiągnąć lepszy efekt. Zależy on od rodzaju kwasu, jego stężenia, pH produktu; ważny jest też stan skóry oraz czas działania. AHA wygładzają i odświeżają naskórek, zapobiegają jego rogowaceniu, co wygładza zmarszczki, zmniejsza łuszczenie. Wykorzystywane w peelingach chemicznych substancje to m.in. kwas mlekowy, migdałowy, glikolowy, cytrynowy, winowy, jabłkowy.

Kwas mlekowy – silnie złuszcza martwy naskórek, redukuje drobne zmarszczki i przebarwienia, a dodatkowo dogłębnie nawilża. Nie działa drażniąco nawet na wrażliwą skórę. Jest używany w kuracji przeciwtrądzikowej.

Kwas migdałowy – polecany jest osobom cierpiącym z powodu pojawiających się często stanów zapalnych i wyprysków. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i odkażającym skutecznie zapobiega pojawianiu się nowych ognisk zakażeń. Chętnie wykorzystywany w terapii trądziku. Stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, wyraźnie rozjaśnia skórę i niweluje przebarwienia.

Kwas glikolowy – to najpopularniejszy kwas owocowy. Złuszcza warstwę rogową naskórka oraz pobudza działanie fibroblastów, przez co wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej. Pomaga skutecznie pozbyć się drobnych zmarszczek, dogłębnie nawilża skórę, usuwa przebarwienia, złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, pozostawiając twarz odżywioną, pełną blasku i energii.

Kwas winowy oczyszcza skórę, usuwa drobne przebarwienia i zwęża rozszerzone pory. Kwas jabłkowy przywraca skórze blask, wygładza, redukuje drobne zmarszczki i przebarwienia.

Kwas cytrynowy łagodzi plamy i przebarwienia, redukuje zrogowaciały naskórek.

 

BHA

Oprócz kwasów owocowych to najczęściej wykorzystywane kwasy w kosmetyce, np. kwas salicylowy, pirogronowy, masłowy, trójchlorooctowy. Ich atutem jest większa łagodność w porównaniu z AHA. Mają własności antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Odblokowują i oczyszczają pory skóry, usuwają martwe komórki, przyspieszają gojenie stanów zapalnych i wyprysków. Łagodzą przebarwienia, objawy łuszczenia, redukują zmarszczki, poprawiają napięcie skóry.

Kwas salicylowy – skuteczny składnik peelingów i produktów do stóp. Ma zastosowanie w trądziku zwykłym i różowatym, stosuje się go przy przebarwieniach pozapalnych oraz fotostarzeniu. Posiada właściwości bakteriostatyczne, grzybobójcze oraz lekko dezodorujące. Stosowany jest do złuszczania skóry oraz usuwania piegów, w płynach i zasypkach przeciwpotowych, a także w wyrobach o działaniu przeciwłupieżowym.

Kwas rozmarynowy chroni przed szkodliwym wpływem nadmiaru promieniowania UV i reaktywnych form tlenu, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, wykazuje aktywność immunologiczną, przeciwwolnorodnikową i przeciwutleniającą.

 

Jak wygląda taki zabieg?

Zabiegi z kwasami to nic innego jak oczyszczanie skóry peelingiem wzbogaconym kwasem o odpowiednim stężeniu – dobranym do konkretnych problemów skórnych. Po wstępnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu twarzy kosmetyczka zabezpieczy wrażliwe partie, czyli okolice oczu i uszu, smarując je warstwą wazeliny kosmetycznej. Następnie na skórę nałoży peeling wzbogacony kwasem o odpowiednim stężeniu. Zabiegi kwasami powinno wykonywać się w chłodnych miesiącach (z wyjątkiem kwasu migdałowego), ponieważ po zabiegu nie można wystawiać skóry na ekspozycję słoneczną. Należy też pamiętać o tym, by po zabiegu stosować kremy z filtrem – min. SPF 30, a także unikać opalania przez co najmniej miesiąc. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, cukrzyca, poparzenia, odmrożenia, choroby autoimmunologiczne, czy otwarte rany. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. W zależności od mocy użytego kwasu przez 2–3 doby po sesji, naskórek może się złuszczać. Warto w tym czasie pozwolić skórze na naturalną regenerację i nie nakładać na twarz makijażu. Można go wykonać po upływie min. 24 godzin. W tym czasie nie wolno opalać się na słońcu i pod żadnym pozorem zdrapywać złuszczającej się skóry. Twarz myć wyłącznie zalecanymi przez kosmetologa produktami i intensywnie nawilżać skórę.

Kwasy są niezwykłe głównie dlatego, że wyraźne rezultaty pojawiają się już po pierwszym zabiegu. Wiele osób zachęcone pozytywnymi efektami przerywa terapię. To jednak zdecydowany błąd. Cała seria zabiegów kwasami obejmuje ok. 5 sesji, a zabiegi odbywają się w kilku lub kilkunastodniowych odstępach. Zabiegi kwasami są wyjątkowo skuteczne, a efekty utrzymują się przez naprawdę długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *