W wyniku zamkniętych urazów mechanicznych stawów i okolicznych tkanek może dojść do tzw. stłuczenia. Jego objawami jest zwykle obrzęk wynikający z wysięku zapalnego, krwawe podbiegnięcie w wyniku pęknięcia naczyń podskórnych, ból oraz ograniczona ruchomość urażonego miejsca. Niestety całkowita regeneracja w dużej mierze zależy od zdolności naprawczych organizmu i wymaga cierpliwości; można natomiast skorzystać z mocy licznych preparatów pomagających zwalczyć objawy związane z urazem. W pierwszej kolejności poleca się żele lub płyny zawierające substancje działające miejscowo przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Salicylan metylu stosowany miejscowo na nieuszkodzoną skórę wykazuje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i rozgrzewający. Wcieranie preparatu w obolałe miejsca powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, poprawę krążenia i uczucie rozgrzania. Wynikiem tego jest ustępowanie lub zmniejszenie bólów mięśniowych i stawowych. Mentol działa znieczulająco, wywołuje uczucie rozgrzania, a następnie, w miarę narastania stężenia leku w tkankach, zmniejszenie odczuwanego bólu. Olejki eteryczne, jak eukaliptusowy i terpentynowy również powodują uczucie rozgrzania. Po zaaplikowaniu na skórę do miejsca stłuczenia napływa większa ilość krwi, powodując szybsze usuwanie produktów stanu zapalnego, co przyspiesza gojenie się kontuzji. Efekt rozgrzewający wykorzystywany jest także w związku z wykonywaniem wysiłku, najczęściej sportowego, zarówno przed ćwiczeniami w celu polepszenia efektu rozgrzewki, jak i po treningu.
Na stłuczenia można zastosować również leki pochodzenia roślinnego. Zawierają one przede wszystkim trokserutynę, wyciąg z arniki i nagietka, ale także z kasztanowca, czyli eskulinę. Dzięki składowi działają łagodząco, ściągająco, ułatwiają i przyspieszają resorpcję powstałych w wyniku urazu krwiaków. Pomagają też w walce z wysiękami okołostawowymi. Oczywiście w procesie rekonwalescencji ważne jest również fizyczne oszczędzanie miejsca, w którym doszło do kontuzji.
W tegorocznej ankiecie wśród preparatów stosowanych w stłuczeniach pierwsze miejsce zajął Dip Hot firmy Egis Polska. Krem zawiera 12% salicylan metylu, mentol w stężeniu 6% oraz olejek eukaliptusowy i terpentynowy. Dip Hot stosuje się objawowo również w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej, pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych. Efekt rozgrzewający Dip Hot wykorzystywany jest często w związku z wykonywaniem wysiłku, najczęściej sportowego, zarówno przed ćwiczeniami w celu polepszenia efektu rozgrzewki jak i po treningu. Postać leku, krem, ma tę zaletę, że łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustych śladów na ubraniu.