Zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych wraz z towarzyszącymi im objawami to problem niezwykle powszechny w obecnej populacji.
Według światowych badań epidemiologicznych częstość występowania zaburzeń aparatu żucia ocenia się na 60−80%.
Aparat ruchowy narządu żucia jest strukturą niezwykle złożoną. Odpowiada za przeżuwanie, artykulację, połykanie, oddychanie, a także za odczuwanie smaku. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest uwarunkowane zależnościami między pniem mózgu, mózgowiem oraz obwodowym układem nerwowym.
Szybkie tempo życia, zmiany cywilizacyjne, technologiczne, poczucie zagrożenia, wszechobecny stres, a także urazy fizyczne doprowadzają do zaburzeń czynnościowych narządu żucia. Nawet w codziennych okolicznościach np. podczas uprawiania sportu, podejmowania wysiłku, wybuchu złości, gniewu, irytacji, podświadomie zaciskamy zęby, co może wywołać wiele powikłań miejscowych, stawowych i ogólnych w narządzie żucia, jak i w kręgosłupie. Problematyka nadmiernego napięcia mięśni lub ich dysharmonii w pracy stawów skroniowo-żuchwowych jest przyczyną większości problemów bólowych.
Nierzadko nie zdajemy sobie sprawy z istniejącego problemu aż do momentu pojawienia się specyficznych i trudnych do zniesienia dolegliwości bólowych. Przekładają się one na negatywne codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Długotrwale utrzymujące się dolegliwości doprowadzają do pogarszającego się stanu fizycznego i psychicznego. Stan taki może w dalszej kolejności doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania innych narządów i wpływać przez to na ich nieprawidłową pracę. Dysfunkcje aparatu żucia mogą dotyczyć samych stawów skroniowo-żuchwowych, jak również struktur kostnych, mięśni oraz układu nerwowego.
Leczenie i profilaktyka
W terapii zaburzeń narządu żucia poza leczeniem stomatologicznym oraz farmakologicznym bardzo ważna jest fizykoterapia i ćwiczenia mięśni narządu żucia. Doskonałe efekty przynosi specjalistyczna metoda ćwiczeń z wykorzystaniem wewnątrzustnego aparatu do korekcji stawów skroniowo-żuchwowych. Metoda ta stymuluje łańcuchy kinematyczne w celu wyeliminowania przyczyn mechanicznych zaburzeń czynnościowych narządów ruchu. Pozwala na prawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych, a więc przywrócenie położenia żuchwy do stanu fizjologicznego i relaksację nadmiernie napiętych mięśni twarzy – co prowadzi do równowagi biomechanicznej całego organizmu. Stosowanie metody umożliwia zarówno leczenie zaistniałych już problemów, jak i profilaktykę. Aparat, wykorzystywany podczas ćwiczeń, zbudowany jest z dwóch poduszeczek połączonych ramionami, które schodzą się w przedniej części i przechodząc w uchwyt pozwalają na regulację rozstawienia poduszeczek. Należy go włożyć do ust i dopasować rozstawienie poduszeczek na szerokość zębów trzonowych tak, aby poduszeczki aparatu oparły się na nich skrzydełkami w dół. Zamknąć usta z umiarkowaną siłą (nie gryźć poduszeczek) i zacząć ćwiczyć (wg wskazań). Czas wykonywania ćwiczeń to dwie minuty dziennie. Aparat ma jeden rozmiar adaptujący się do każdej osoby (bez względu na wiek, wagę i wzrost).
Zalety
Główną zaletą tej niezwykłej metody jest nieinwazyjne działanie, które wspomaga leczenie wielu chorób wynikających z zaburzenia równowagi stawów skroniowo-żuchwowych. Umożliwia ich prawidłowe ustawienie, co pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu stawów. W efekcie poprawia ogólną sprawność fizyczną i samopoczucie, polepsza komfort życia. Likwiduje skutki stresu, napięć mięśniowych, bóle stawów, kręgosłupa, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, bruksizm (zgrzytanie zębami), szumy i dolegliwości uszu, problemy ze słuchem, łagodzi bóle pleców i karku. Jest szczególnie skuteczna w likwidowaniu lub zmniejszaniu dolegliwości stawowych i bólów głowy różnego pochodzenia.