Nadmierne pocenie stóp jest problemem nie tylko estetycznym, ale także zdrowotnych. Na spoconych stopach szybko rozwija się drożdżyca i grzybica. Możemy obronić się odpowiednią pielęgnacją.
Pot człowieka składa się w 99% z wody. Reszta to sole, tłuszcze, kwas mlekowy, węglowodany, śladowe ilości minerałów oraz mocznik. Ten ostatni, choć brzmi podejrzanie, nie jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. W rzeczywistości mocznik to bezwonne kryształki, które stosuje się np. przy produkcji kremów ujędrniających skórę. To jak pachnie nasz pot zależy głównie od spożywanych pokarmów, warunków klimatycznych, czynników hormonalnych oraz współistniejących schorzeń. W rzeczywistości świeży pot jest niemal bezwonny, dopiero po pewnym czasie bakterie znajdujące się na naszej skórze metabolizują go, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Pocimy się, ponieważ jest to jeden z mechanizmów termoregulacji, czyli utrzymania równowagi cieplnej, za którą odpowiada autonomiczny obszar układu nerwowego – ten sam, który kontroluje np. proces oddychania. Niestety, niezdrowy styl życia, jak również uwarunkowania genetyczne, mogą zaburzyć prawidłową termoregulację i przyczynić się do nadmiernej potliwości.
Nadmierna potliwość stóp
Nadmierna potliwość jest pospolitą dolegliwością, znacznie obniżającą jakość życia pacjentów. Uwzględniając przyczynę, hiperhydrozę dzieli się na pierwotną oraz wtórną (wywołaną przez choroby współistniejące). Ze względu na zajmowany obszar ciała wyróżnia się hiperhydrozę uogólnioną oraz ograniczoną (np. stóp). Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje już szereg preparatów dedykowanych tego typu problemom.
Jak dbać o stopy?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o przewiewnym obuwiu z naturalnych materiałów i bawełnianych skarpetkach. W miarę możliwości moczmy stopy w wodzie z dodatkiem soli, a następnie dokładnie osuszajmy przestrzenie międzypalcowe. Bardzo skuteczne są środki hamujące wytwarzanie potu z zawartością wyciągów z szałwii, kory dębowej, boraksu oraz jonów miedzi i srebra. Stosujmy wkładki korygujące – usunięcie deformacji stopy towarzyszy bowiem zmniejszeniu jej potliwości. Szałwia lekarska skutecznie zmniejsza wydzielanie potu w całym organizmie, a skrzyp polny, poprzez nieznaczne zwiększenie wydalanego moczu, zmniejsza ilość płynów wydalanych przez skórę. Oprócz skrzypu i szałwii idealna w przypadku nadpotliwości okazuje się pokrzywa. Eliminuje szkodliwe produkty przemiany materii, przez co zmniejsza wydalanie potu oraz zawiera witaminy (m.in. B2, K, C) i sole mineralne. Jeśli chodzi o nieorganiczne środki chemiczne, zdecydowanie największą skutecznością w powstrzymywaniu potliwości wykazuje się chlorek glinu, dodawany często do popularnych antyperspirantów w sztyfcie.
Stopy zawsze powinny być suche, dobrze ukrwione i ciepłe, skóra nie może być przez dłuższy czas wilgotna i rozmiękczona, a wszelkie rany muszą być zabezpieczone, by nie mogły się do nich dostać zarodniki grzybów. Zrogowaciałe miejsca należy systematycznie zmiękczać i myć, unikając wysuszających detergentów. Obuwie powinno się wietrzyć zaraz po zdjęciu, zanim trafi na półkę. Należy też co pewien czas je dezynfekować. Kiedy nadarzy się taka okazja, chodźmy boso po naturalnym podłożu. Stopy uwięzione w butach i pozbawione dostępu powietrza czują się źle. Pięty, zewnętrzne krawędzie stopy i paluch szybciej pokrywają się zrogowaciałym naskórkiem. Podstawą pielęgnacji musi być zatem codzienna kąpiel i usuwanie grubej skóry.
Leczenie
Specjalistą, który pomaga poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp, jest podolog. Pomoże on dobrać odpowiedni sposób leczenia, a także udzieli wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji stóp. Wizyta u podologa poprawia samopoczucie nie tylko stóp, ale sprawia przyjemność dając poczucie zadbania o siebie i chwile relaksu. Leczenie nadmiernej potliwości stóp zaczyna się od preparatów aplikowanych bezpośrednio na skórę. Są to różnego rodzaju maści, płyny oraz kremy dermatologiczne. Jeżeli jest taka potrzeba, podolog wykonuje również specjalistyczne zabiegi – np. usuwa zrogowaciały naskórek.
Leczenie nadmiernej potliwości stóp u podologa to nie tylko specjalistyczne zabiegi, ale także nauka odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której można samodzielnie poradzić sobie z problemem. Konieczne jest codzienne mycie stóp przy użyciu specjalistycznych preparatów o właściwościach antybakteryjnych i zmniejszających aktywność gruczołów potowych. Nie można zapomnieć o noszeniu skarpet z naturalnych i oddychających włókien oraz codziennym ich zmienianiu. Warto unikać przebywania w butach przez długi czas, a gdy dojdzie do ich zawilgocenia – zrezygnowanie z ich noszenia do czasu wyschnięcia. W niektórych wypadkach konieczne jest zastosowanie wkładek korygujących.
Często jednak codzienne obowiązki uniemożliwiają wygospodarowanie czasu na wizytę w gabinecie, tym bardziej że jedna wizyta to zazwyczaj za mało. Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje już szereg preparatów, które można stosować w domu, uzyskując w wielu dolegliwościach podobne efekty jak w gabinecie. Dobrym rozwiązaniem są pudry płynne zawierające zwykle siarkę i metenaminę. Metenamina, która zawdzięcza swoje właściwości aldehydowi mrówkowemu, uwolnionemu w kontakcie z kwaśnym potem osłabia czynność gruczołów potowych, hamuje aktywność bakterii i likwiduje nadmierną potliwość. Siarka wspomaga przeciwpotne działanie metenaminy. Wtarta w skórę ulega przemianom metabolicznym do związków siarczkowych, wykazując działanie keratolityczne, wysuszające, powodując złuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka. Działa także bakteriobójczo i grzybobójczo.