Zioła na drogi moczowe

Niemal każda kobieta zna te dolegliwości – nieprzyjemne pieczenie, silne parcie na pęcherz, trudności z oddawaniem moczu. O infekcji dróg moczowych chciałybyśmy jak najszybciej zapomnieć. Niestety, problem nieraz się powtarza. Warto to zmienić.

 

Infekcje dróg moczowych zdecydowanie częściej zdarzają się kobietom niż mężczyznom. Sprzyja temu żeńska anatomia, choćby wyraźnie krótsza niż u panów cewka moczowa, umożliwiająca swobodne wnikanie patogenów do dróg moczowych. Bliskie położenie ujścia cewki przy odbycie dodatkowo zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych, szczególnie bakterią Escherichia coli.

O zakażenie nietrudno w okresie menopauzy lub podczas ciąży. Problemy wiążą się przede wszystkim z wahaniami hormonalnymi oraz zmianami biocenozy pochwy, które mogą skutkować także niekorzystnymi zmianami flory bakteryjnej dróg moczowych i wreszcie infekcjami. Za ważny czynnik ryzyka uchodzi też cukrzyca, która wg specjalistów może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych nawet kilkakrotnie.

 

Dlaczego problem wraca?

Zwalczanie dokuczliwych objawów infekcji dróg moczowych najczęściej nie jest skomplikowane. Lekarze dysponują arsenałem leków skutecznych w terapii infekcji dróg moczowych. Nie oddziałują one na inne narządy, mają krótki okres półtrwania i są wydalane praktycznie w niezmienionej postaci z moczem. Osiągają więc wysokie stężenia w moczu, a tym samym silnie działają na to, co w nim się znajduje. W ostatnich latach leczenie niektórych infekcji dróg moczowych stało się jeszcze łatwiejsze, od kiedy zazwyczaj skuteczne leki są również dostępne bez recepty.

A jednak problem wraca. Zwalczając bakterie obecne w moczu, niestety nie usuwamy przyczyny infekcji. Tymczasem to sprawa zasadnicza. Nawracające infekcje nie muszą wiązać się z chorobą przewlekłą czy lekoopornymi patogenami. Nie mamy wpływu na naszą anatomię, ale możemy wesprzeć organizm tak, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji i jej nawrotu.

 

Zioła i ich mieszanki

Ziele skrzypu od wieków jest stosowane w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych. Działa moczopędnie, przeciwzapalnie oraz oczyszcza nerki z wszelkich złogów. Zapobiega kamicy.

Łyżeczkę zioła zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy po szklance naparu trzy razy dziennie.

 

Pokrzywa wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz pozytywnie działa na cały organizm. Kuracja polega na piciu dwa razy dziennie naparu przygotowanego z jednej torebki. Napar ten wykonujemy, zalewając ją szklanką wody i zaparzając przez 10 minut. Kuracja trwa do 4 tygodni.

 

Korzeń mniszka jest stosowany głównie w dolegliwościach przewodu pokarmowego, ale ze względu na jego właściwości moczopędne i wzmacniające działanie układu odpornościowego także w schorzeniach pęcherza moczowego. W aptekach dostępny jest rozdrobniony korzeń zioła, z którego można przygotować leczniczy odwar.

1 łyżkę ziela zalewamy szklanką wody, ogrzewamy, gotujemy przez 5 minut i odstawiamy na 10 minut. Po przecedzeniu pijemy po pół szklanki odwaru dwa razy dziennie.

 

Wierzbownica drobnokwiatowa wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, rozkurczowe oraz uspokajające. Pijemy raz dziennie napar z 2 łyżeczek ziela zalanych filiżanką wrzącej wody na 10 minut.

 

Kłącze perzu działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Pijemy je w postaci naparu trzy razy dziennie po jednej filiżance. Napar sporządzamy, zalewając 2 łyżeczki ziela filiżanką wrzącej wody na 15 minut.

 

Fiołek trójbarwny wykazuje działanie moczopędne i przeciwbakteryjne. 2 łyżeczki ziela zalewamy szklanką zimniej wody, zagotowujemy, utrzymujemy we wrzeniu przez 5 minut i pijemy trzy razy dziennie po szklance odwaru.

 

Bez czarny zalecany jest w stanach zapalnych dróg moczowych. Działa moczopędnie i napotnie – infekcje dróg moczowych często powstają w trakcie przeziębienia.

Dwie łyżeczki ziela zalewamy filiżanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez 5 minut. Pijemy po filiżance naparu trzy razy dziennie.

 

Liść borówki brusznicy odkaża drogi moczowe. Odwar z zioła jest znakomitym środkiem leczniczym w terapii stanów zapalnych pęcherza moczowego. Pół łyżki zalewamy filiżanką letniej wody i gotujemy pod przykryciem przez 5 minut. Po przecedzeniu pijemy odwar dwa razy dziennie.

 

Owoc jarzębiny zwiększa wydalanie moczu i działa przeciwzapalnie w obrębie dróg moczowych. 1 łyżeczkę owoców zalewamy szklanką wody i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Pijemy ciepły napar trzy razy dziennie.

 

Naowocnia fasoli działa silnie moczopędnie. Dwie łyżeczki rozdrobnionej owocni zalewamy szklanką chłodnej wody i pozostawiamy na 4–6 godzin, potem podgrzewamy, odstawiamy na 30 minut, przecedzamy. Pijemy rano i wieczorem po szklance. Niezwykle skuteczna jest mieszanka ziołowa w postaci torebek do zaparzeń, w której skład wchodzi kwiat lipy, owoc jałowca, ziele pokrzywy, ziele jeżówki purpurowej oraz rdestu ptasiego. Kombinacja tych ziół wpływa korzystnie na zdrowie pęcherza moczowego i wspiera wydalniczą funkcję nerek. Torebkę zalewamy 200 ml wrzącej wody i zaparzamy przez ok. 10 minut. Napar pijemy dwa razy dziennie przez okres do sześciu tygodni.

 

Przebojem są owoce żurawiny oraz oparte o nie leki. Preparaty z żurawiną działają na układ moczowy jak naturalny antybiotyk. Zwalczają infekcje układu moczowego, hamują namnażanie i przyleganie do ścian nabłonka bakterii.

22 komentarze do “Zioła na drogi moczowe

  1. Pingback: get seroquel cheap
  2. Pingback: ondansetron 2023
  3. Pingback: buy zofran uk
  4. Pingback: protonix price
  5. Pingback: crestor on sale
  6. Pingback: amlodipine
  7. Pingback: fexofenadine 2023
  8. Pingback: depakote pills
  9. Pingback: colchicine pills

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *