Jak czyścić uszy?

Jak czyścić uszy, aby zrobić to skutecznie, a jednocześnie nie zaszkodzić sobie? Pytanie wbrew pozorom jest bardzo zasadne.

 

W uszach codziennie tworzy się woskowina, która chroni przewód słuchowy przed bakteriami, grzybami i wirusami, wilgocią oraz po części przed urazami. Całkowite jej usunięcie może spowodować, że do ucha dostaną się patogeny i spowodują infekcję. Groźne jest także używanie patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu z woskowiny. W takim razie, jak czyścić uszy? Zadanie oczyszczania ucha w środku pełni woskowina, która jest w sposób naturalny usuwana na zewnątrz przewodu słuchowego, zabierając przy okazji zanieczyszczenia.

Czyszczenie ucha patyczkiem kosmetycznym może być bardzo groźne. Dlaczego? Jeżeli wsuniemy go zbyt mocno, przepchniemy przy okazji woskowinę głęboko do środka ucha i zatkamy przewód słuchowy. Powstanie woskowinowy korek, który zablokuje ucho. W takim wypadku może dojść do zapalenia ucha, a to już poważna dolegliwość. Ponadto zbyt energicznie i zbyt głęboko wsunięty do przewodu patyczek kosmetyczny może uszkodzić błonę bębenkową, a nawet przebić ją na wylot.

Pamiętajmy – jeśli już używamy patyczka do czyszczenia zróbmy to delikatnie, nie wsuwajmy głęboko do ucha, ale ostrożnie oczyśćmy wyłącznie zewnętrzne partie, tylko do ujścia przewodu słuchowego na zewnątrz.

 

Czyszczenie uszu z woskowiny

Woskowina jest naturalną barierą chroniącą organizm Ma postać żółtej lub brązowej mazi, o lepkiej konsystencji. Produkowana jest w uchu wewnętrznym przez gruczoły łojowe i woskowinowe w celu ochrony narządu słuchu przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą wtargnąć do środka. To może być płyn, np. woda podczas kąpieli, kurz i inne drobne elementy. Wraz z zanieczyszczeniami do ucha dostają się bakterie i grzyby. Czyszczenie uszu z woskowiny nie jest konieczne. Dopiero nadmiar tej substancji w uchu staje się problemem. W wypadku utworzenia się w uchu korka z woskowiny powinniśmy udać się do laryngologa, który fachowo odessie powstały czop. A po czym poznajemy, że utworzył nam się w uchu korek z woskowiny? Przede wszystkim pojawia się uczucie zalegania w uchu, szumy w uszach, zaczynamy gorzej słyszeć, a nawet odczuwać ból.

 

Płyn do czyszczenia uszu

Może być użyty, gdy nasz narząd produkuje za dużo woskowiny. Inne wskazania to:

  • wrodzone zwężenie przewodów słuchowych,
  • stosowanie aparatu słuchowego,
  • czyszczenie uszu u małych dzieci,
  • u osób starszych z problemami z produkcją woskowiny,
  • jeśli często pływamy lub nurkujemy.

Takie płyny dostaniemy w aptece bez recepty, jako spray lub krople do uszu. Aplikujemy je wkraplając do ucha, najlepiej leżąc na boku lub odpowiednio przechylając głowę. Pomocna może okazać się przy tym druga osoba. Kupując preparat zwróćmy uwagę, dla kogo jest przeznaczony: inne preparaty służą dorosłym, a inne dzieciom. Dokładne informacje powinny być zamieszczone na dołączonej do specyfiku ulotce. W zależności od producenta w skład płynu do czyszczenia uszu wchodzą: woda morska, olejki eteryczne albo oliwa z oliwek. Mogą również zawierać środki powierzchniowo czynne. W kroplach do uszu znajdziemy: glicerynę, olej migdałowy, olej jojoba, lanolinę, alantoinę, parafinę ciekłą, olejki eteryczne. Mogą zawierać dodatkowo witaminę E, wyciąg z nagietka.

Preparaty do odetkania ucha opierają się na bezpiecznych substancjach, które większość osób dobrze toleruje. Są przeznaczone do bieżącej higieny i służą jako profilaktyka przeciwko zapychaniu się przewodów słuchowych woszczyną, zmniejszają też ilość produkowanej woszczyny. Zalecane osobom w każdym wieku, szczególnie ludziom starszym, u których powstaje tzw. sucha woszczyna. Także osom używającym aparatów słuchowych, pracujących w środowiskach o dużym zapyleniu, wystawionych na zmiany ciśnienia atmosferycznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *