abc Aptekarza – wydanie sierpień 2024

Lato ma wiele pozytywnych skojarzeń – słońce, wyjazdy, pełen relaks. Ale lato to nie tylko przyjemność wypoczynku i korzystania z długich, słonecznych dni. Nadmorska plaża, pobyt nad rzeką czy w górach, może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się różnych, typowo letnich dolegliwości. Dlatego też w najnowszym numerze „abc Aptekarza” proponujemy letnie tematy, stanowiące swoisty letni poradnik.

Jak dbać o oczy latem? (s. 6). Lato to trudny czas dla oczu. W tym okresie mają one kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi będącymi dla nich zagrożeniem. Mowa m.in. o szkodliwym promieniowaniu UV, ale nie tylko! Dbałość o oczy w letnich miesiącach jest niezwykle ważna – zarówno w kontekście zdrowia, jak i komfortu, tak pożądanego w trakcie wakacyjnego wypoczynku.

 

Jak przetrwać upały (s. 8). Coraz częściej mierzymy się z falami upałów. I co gorsza, trzeba się będzie do tego przyzwyczaić… Jak twierdzą klimatolodzy, ekstremalne zjawiska pogodowe będą nam towarzyszyć coraz częściej, a fale upałów będą coraz bardziej dokuczliwe, bo coraz dłuższe. Każdy z nas ma inną tolerancję na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Skutków przegrzania nie można bagatelizować u nikogo, niezależnie od wieku.

 

Chory z cukrzycą na urlopie (s. 10). Cukrzyca, jeśli jest prawidłowo leczona, nie musi wcale ograniczać. Wprawdzie nie można wziąć urlopu od cukrzycy, ale można tak zaplanować urlop z cukrzycą, aby przebiegł on zupełnie bezpiecznie!

 

Ochrona przeciwsłoneczna maluchów (s.12). Wydawałoby się, że wszyscy rodzice są świadomi faktu, że małe dziecko należy chronić przed działaniem słońca. Niestety, obserwacje lekarzy wciąż temu przeczą… Nadal opalenizna jest błędnie kojarzona z oznaką zdrowia. Tymczasem zbyt intensywny kontakt ze słońcem może być przyczyną poważnych kłopotów. Delikatna skóra dziecka, która nie ma jeszcze mechanizmów obronnych właściwych skórze dorosłego człowieka jest szczególne wrażliwa na działanie słońca. Łatwo dochodzi do jej poparzenia. By do tego nie dopuścić, należy przestrzegać podstawowych zasad.

 

Letnie infekcje intymne (s. 18). Latem jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje intymne. Zanim dotrzemy do wymarzonego celu podróży, długie godziny spędzamy w samochodzie, pociągu, autobusie. Ośrodki wypoczynkowe kuszą atrakcjami: basenami, saunami. Plaża w upalny dzień, kąpiel w morzu – dla wielu to optymalny sposób na spędzenie urlopu. Tymczasem wysoka temperatura, wilgoć, korzystanie z publicznych kąpielisk – są przyczynami letnich infekcji intymnych, z którymi o tej porze roku kobiety często się zmagają.

 

Zatrucie pokarmowe (s. 20). Zatrucie pokarmowe to zmora, której doświadczył niemal każdy z nas. Nic tak nie psuje urlopu jak zatrucie pokarmowe. Domowe sposoby pomogą w złagodzeniu objawów i zażegnaniu kryzysu. Należy jednak pamiętać, że w razie poważniejszego zatrucia trzeba bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

 

Włosy w sezonie wakacyjnym (28). Lato to czas, kiedy nasze włosy potrzebują szczególnej uwagi i pielęgnacji (słońce, słona i chlorowana woda, wiatr, klimatyzacja nie są ich sprzymierzeńcami). Odpowiednio dobrane kosmetyki ochronią je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i intensywnie odżywią.

 

Życzymy miłej lektury i wspaniałego wakacyjnego odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *