Pielęgnacja szyi i dekoltu

 

Pielęgnacja szyi i dekoltu powinna być systematyczna i podobna do pielęgnacji twarzy. Skóra w tych okolicach jest delikatna i wrażliwa na promieniowanie UV. 

 

Mówi się, że szyja i dekolt są metryką kobiety. Na nich szybko widać pierwsze oznaki starzenia się skóry. Skóra szyi i dekoltu jest wyjątkowo delikatna i cienka. Ma mało włókien kolagenu i elastyny, odpowiadających za gładkość i sprężystość. Cienka podściółka tłuszczowa i skąpa ilość gruczołów produkujących naturalną warstwę lipidową sprawia, że szybko staje się przesuszona i łatwo ulega podrażnieniom. Latem wystawiona jest na silne działanie promieniowania słonecznego – co powoduje powstawanie piegów, przebarwień, pajączków i zmarszczek. Zimą na drażniące działanie chropowatych golfów i szalików. Z upływem lat tkanka łączna powoli traci spójność, skóra staje się mniej jędrna. Trzeba o nią dbać równie troskliwie jak o skórę twarzy, bo w przeciwnym razie, w krótkim czasie, zarysują się na niej podłużne okalające zmarszczki. Szyja i dekolt wymagają specjalnych preparatów i odpowiedniej pielęgnacji.

 

Wszystko, co najlepsze

Na początek postarajmy się zmienić złe nawyki, które najbardziej szkodzą naszej skórze na szyi i dekolcie. Przede wszystkim zadbajmy o właściwą postawę ciała. Wyprostowany kręgosłup, ściągnięte barki i lekko uniesiona głowa sprawią, że na szyi nie będą pojawiały się szpecące bruzdy. Dodatkowo podczas codziennej gimnastyki możemy wykonać kilka ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi.

Zastanówmy się również, jaką pozycję przyjmujemy podczas snu. Spanie na brzuchu sprawia, że nasz biust się deformuje, a skóra na dekolcie marszczy się i rozciąga. Zwróćmy także uwagę czy nasza poduszka nie jest zbyt wysoka, gdyż wówczas przyciągamy podbródek do szyi, narażając ją na powstawanie zmarszczek. Wybierajmy więc niskie poduszki lub w ogóle z nich zrezygnujmy.

 

Codzienna pielęgnacja

Od 25. roku życia powinniśmy obowiązkowo stosować kosmetyki pielęgnujące skórę szyi i dekoltu. Nie musimy kupować oddzielnych preparatów do tych partii ciała, nadają się do tego również kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Zaczynajmy od demakijażu szyi i dekoltu. Nawet jeśli nie używamy pudrów w tych miejscach, warto przetrzeć je delikatnie mleczkiem do demakijażu, aby zmyć zanieczyszczenia, pot i pozostałości perfum. Szyję i dekolt myjemy niezbyt gorącą wodą i delikatnym żelem, który nie wysuszy skóry. W czasie kąpieli można wykonać naprzemienny masaż ciepłą i chłodną wodą. Pobudza to krążenie krwi i ujędrnia skórę. Tak przygotowaną skórę smarujemy kremem nawilżającym.

Raz w tygodniu stosujmy peeling enzymatyczny do twarzy lub specjalny do szyi i dekoltu. Delikatny masaż tych partii powinien trwać kilka minut. W ten sposób pobudzimy mikrokrążenie i wzmocnimy mięśnie szyi. Pamiętajmy jednak, by nie pocierać skóry zbyt mocno, ponieważ w tych miejscach jest ona szczególnie podatna na podrażnienia. Nie stosujmy również peelingu do ciała, jest on bowiem zbyt gruby. Po delikatnym złuszczeniu naskórka połóżmy na szyję i dekolt maseczkę nawilżającą, ujędrniającą lub grubszą warstwę kremu. Pamiętajmy, aby wmasować go ruchem od dołu ku górze.

 

Domowe sposoby

Na przesuszoną skórę szyi dobre są okłady z ciepłej oliwy. Duże kompresy gazowe lub płat waty nasącz podgrzaną oliwą z oliwek, dodając kilka kropel witaminy A, która przeciwdziała suchości skóry, dobrze odżywia i wygładza naskórek. Połóż okład na szyję i dla utrzymania ciepła przykryj kawałkiem folii i małym ręcznikiem. Odpręż się przez 15–20 minut, a potem zdejmij kompres. Jeśli skóra jest odwodniona oliwka wchłonie się całkowicie. Podobnie odżywczo działa kompres ze zmielonego, podgrzanego siemienia lnianego. Ciepłe kompresy można stosować dwa razy w tygodniu. W krótkim czasie zauważysz pozytywne rezultaty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *