Chroń się przed hałasem!

Hałas to każdy uciążliwy, długotrwały, szkodliwy bądź niebezpieczny dla zdrowia dźwięk. Jest na drugim miejscu środowiskowych zagrożeń zdrowia publicznego.

 

Niestety problem ten jest wciąż bagatelizowany, a tymczasem głośne dźwięki mogą negatywnie wpływać na naszą koncentrację, samopoczucie i zdrowie.

Tolerancja na hałas jest subiektywna, zależy od wrażliwości na wysokie dźwięki i odległości od źródła hałasu. Poziom natężenia hałasu wyrażony jest w decybelach (dB). Przy dźwiękach do 35 dB odczuwamy jedynie irytację, natomiast przebywanie w otoczeniu hałasu o natężeniu 35–75 dB wpływa już negatywnie na układ nerwowy. Pojawia się uczucie zmęczenia, spada wydajność pracy, utrudniony jest wypoczynek i sen, dochodzi do stanu stałego podenerwowania i rozdrażnienia. W takich warunkach nie wypoczniemy bez zatyczek do uszu. Im wyżej, tym gorzej.

  • Dźwięki > 75 dB powodują tzw. zaburzenia organiczne, zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zmieniają jego chemię. Objawia się to nadciśnieniem tętniczym, bólami głowy, odczuwalnymi zaburzeniami pracy żołądka (nawet wrzodami żołądka), dyskomfortem prowadzącym do wzrostu wydzielania adrenaliny.
  • Natężenie hałasu > 85 dB uniemożliwia zrozumienie mowy już z odległości 50 cm.
  • Hałas > 90 dB powoduje ubytek słuchu.
  • Powyżej 120 dB pojawia się m.in. zagrożenie mechanicznego uszkodzenia słuchu, oczopląs, zaburzenia zmysłu równowagi.

Granicę bólu spowodowanego hałasem ustalono na poziomie 130 dB i powyżej. Hałas wywołuje choroby układu krążenia u osób długotrwale na niego narażonych. Bodźce dźwiękowe oddziałują na liczne organy wewnętrzne i gruczoły wydzielania dokrewnego. Istnieje również związek między ekspozycją na drażniące dźwięki a różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresje, zaburzenia snu, agresywność czy zdenerwowanie.

 

Jedną z prostszych i zarazem skuteczniejszych metod ochrony słuchu jest stosowanie stoperów, nazywanych także tłumikami hałasu. To łatwe w obsłudze wkładki do uszu, które chronią narząd słuchu przed hałasem przemysłowym, ulicznym, a także przed chrapaniem. Dzięki temu, iż wykonane są z miękkich, plastycznych tworzyw, znakomicie dostosowują się do kształtu ucha, nie powodując przy tym żadnych dolegliwości bólowych. Ich stosowanie nie wiąże się z odczuwaniem jakiegokolwiek dyskomfortu. Stopery mogą być używane również w celu zabezpieczenia narządu słuchu przed szkodliwym wpływem wysokiego ciśnienia (np. w trakcie lotu samolotem). Dostępne są w aptekach w wielu rozmiarach, jedno- oraz wielokrotnego użytku.

Decydując się na zakup stoperów do uszu, należy najpierw ocenić własne potrzeby – czy potrzebujemy ich, by spokojnie zasnąć i uchronić się przed hałasem ulicznym, czy też potrzebujemy ochronić nasz narząd słuchu podczas pracy, gdzie narażeni jesteśmy na zwiększony poziom hałasu. Warto też zwrócić uwagę na instrukcję użytkowania, materiał z jakich wykonane są stopery oraz ewentualne wyposażenie w elementy dodatkowe ułatwiające ich stosowanie.

Zatyczki do uszu nie są niebezpieczne dla naszych przewodów słuchowych, jednakże zbyt długie ich zamknięcie, połączone z brakiem wentylacji, może przyczyniać się do problemów laryngologicznych. Stąd ważne jest, by użytkować je zgodnie z instrukcją załączoną do opakowania i należycie dbać o higienę przewodów słuchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *