Peeling to zabieg polegający na usunięciu martwych komórek naskórka. Usuwa zanieczyszczenia i pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek. Stosowany regularnie sprawia, że skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna, lepiej ukrwiona – po prostu młodsza i piękniejsza.
W głębokich warstwach naskórka nieprzerwanie tworzą się nowe komórki – keratynocyty, które wraz z upływem czasu migrują ku górze. Podczas swojej drogi na powierzchnię komórki starzeją się. Kiedy dotrą do pierwszej warstwy naskórka (warstwy rogowej) zostają złuszczone. Proces ten nazywamy keratynizacją. Peelingi to zabiegi, których celem jest przyspieszenie procesu pozbywania się warstw martwych komórek naskórka. Dodatkowo skóra podczas peelingu zostaje dokładnie oczyszczona z toksyn i zaskórników. Wykonywany przy tej okazji mikromasaż poprawia ukrwienie, dzięki czemu usprawnione zostają procesy odnowy komórek, a skóra wygląda na świeższą i gładszą. W przypadku użycia mocnych peelingów możemy uzyskać efekt rozjaśnienia przebarwień, spłycenia blizn oraz zmarszczek. Warto też zwrócić uwagę na to, że już pierwsza warstwa naskórka stanowi nie lada wyzwanie dla preparatów kosmetycznych. Cząsteczki niektórych składników aktywnych, których celem często jest skóra właściwa, nie są w stanie przeniknąć przez warstwę rogową naskórka. Dzięki pozbyciu się martwych komórek, preparaty kosmetyczne wchłaniają się głębiej, a my jesteśmy w stanie lepiej odżywić skórę.
Jaki peeling wybrać?
Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą stosowanie peelingów, nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju zabiegi mają zbawienny wpływ na wygląd i stan skóry. Na rynku istnieje wiele rodzajów peelingów. Korzystając z kosmetyków złuszczających dostępnych w drogeriach jesteśmy w stanie pozbyć się pierwszych warstw zrogowaciałych komórek skóry, a tym samym nadać jej promienny wygląd. Jeśli jednak borykamy się z problemami takimi jak przebarwienia, trądzik grudkowaty, zmarszczki, blizny, cellulit itp. to powinniśmy rozważyć wizytę w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Metody profesjonalnego złuszczania działają głębiej i agresywniej niż metody „domowe”. Dodatkowo profesjonaliści łączą różne sposoby ścierania martwych komórek dla uzyskania mocniejszego efektu. Warto więc zapoznać się z najczęściej występującymi rodzajami peelingów dostępnymi na rynku.
Rodzaje peelingów
Najpopularniejszą metodą złuszczania naskórka są peelingi działające na zasadzie mechanicznego „zdzierania” martwych komórek. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyna metoda złuszczania naskórka. Dla niektórych typów cery właściwsze mogą okazać się peelingi chemiczne, dla innych enzymatyczne, a innym na ratunek przychodzi peeling kawitacyjny. Jaki więc rodzaj wybrać?
Peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste. Są to najpopularniejsze i najłatwiej dostępne kosmetyki peelingujące. Występują w postaci kremu lub żelu, w którym zawieszone są ścierające drobinki. Mogą być one syntetyczne lub pochodzenia naturalnego, np. zmielone ziarna, pestki owoców, sole mineralne, cukier. Wykonując masaż z użyciem tego kosmetyku, powierzchniowa warstwa skóry jest ścierana przez szorstkie cząsteczki.
Ten rodzaj peelingu nadaje się do cery normalnej, mieszanej i tłustej. Nie należy go stosować w przypadku skóry bardzo wrażliwej oraz problematycznej z ogniskami zapalnymi, ponieważ możemy rozsiać zmiany na sąsiednie partie skóry.
Mikrodermabrazja. To kolejny rodzaj peelingu mechanicznego. Wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych. Zabieg polega na złuszczaniu naskórka za pomocą głowicy, która pod ciśnieniem zasysa skórę i ściera zrogowaciałe komórki za pomocą diamentowego pierścienia. Istnieje też inny rodzaj mikrodermabrazji, w którym wykorzystuje się podwójną głowicę. W tym wypadku materiałem ścierającym są kryształki korundu, które z dużą prędkością uderzają w powierzchnię skóry, a następnie są zasysane z powrotem do urządzenia razem z martwym naskórkiem.
Oksydermabrazja czyli peeling wodno-tlenowy. Peeling mechaniczny polegający na usuwaniu zrogowaciałego naskórka za pomocą tlenu i soli fizjologicznej pod ciśnieniem. Dodatkową zaletą tej metody jest mocne natlenienie skóry podczas zabiegu. Mikrodermabrazja oraz oksydermabrazja mogą być stosowane w przypadku skóry normalnej, tłustej, suchej jak i dojrzałej. Tego rodzaju peelingi, wykonywane w serii zabiegów, doskonale sprawdzą się także przy redukcji blizn i rozstępów. Nie należy ich jednak wykonywać w przypadku, gdy występują stany zapalne lub choroby skóry. Ważne też, aby podczas zabiegu omijać znamiona na skórze.
Kwasy (peelingi chemiczne). Zabieg polega na nałożeniu na skórę substancji chemicznych. Do tego rodzaju peelingu używa się kwasów, najczęściej pochodzenia roślinnego. Preparat jest w stanie wniknąć do głębokich warstw naskórka, a nawet do skóry właściwej. Pod wpływem reakcji chemicznych powoduje rozluźnienie wiązań międzykomórkowych i złuszczanie komórek. Rodzaj kwasu jakiego użyjemy, jego stężenie i pH wpływa na głębokość penetracji oraz na efekt zabiegu. Roztwory te mogą posiadać właściwości nawilżające, łagodzące, wybielające czy regulujące pracę gruczołów łojowych. Każdy z nich może więc być stosowany na inny problem skórny. Na rynku istnieje wiele mieszanek tego typu substancji. Najpopularniejsze z nich to kwas: glikolowy, migdałowy, pirogronowy, salicylowy i retinowy. Należy jednak pamiętać, że kwasów nie stosuje się w okresie letnim.
Peeling enzymatyczny. To rodzaj peelingu chemicznego działający powierzchniowo. Występuje w postaci gładkiego żelu, jest bardzo delikatny i może być stosowany nawet do skóry wrażliwej i naczyniowej. W swoim składzie może zawierać enzymy roślinne – bromelinę (pozyskiwaną z ananasa), papainę (z papai) lub enzymy syntetyczne – keratolinę, kompleks enzymatycznych białek z drożdży. Składniki te posiadają zdolność do rozpuszczania białek, z których w dużym stopniu składają się martwe komórki skóry. Pobudzają też proces rozrodczy nowych komórek. Dzięki delikatnemu działaniu, tego typu peelingi mogą być stosowane przy każdym typie cery.
Peeling kawitacyjny. Jest to peeling, w którym do złuszczania naskórka wykorzystywane są ultradźwięki. Zabieg polega na zwilżeniu skóry wodą destylowaną lub mineralną, a następnie przesuwaniu po jej powierzchni urządzeniem wytwarzającym ultradźwięki. Pod ich wpływem na skórze tworzą się mikroskopijne pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które następnie pękają. Dzięki temu rozpadają się martwe komórki warstwy rogowej i zostają odsłonięte młodsze warstwy skóry. Ten rodzaj peelingu jest bardzo delikatny, pobudza skórę do tworzenia nowych komórek oraz poprawia jej nawodnienie. Może być stosowany przy każdym typie cery, nie wywołuje alergii. Po zabiegu może wystąpić delikatne zaczerwienienie, które powinno szybko ustąpić.
Zadbaj o swoją skórę
Skóra jest największym organem, w którym nieustannie toczy się wiele procesów. Każdego dnia jesteśmy w stanie wspomagać ją w jej ciężkiej, nieprzerwanej pracy. Nie zapominajmy więc o codziennej pielęgnacji. Poświęćmy odrobinę uwagi przed snem, aby dokładnie zmyć wszelkie toksyny czy makijaż. Warto wstać też kilka minut wcześniej, aby przywitać naszą skórę lekkim kremem i przygotować ją do całego dnia zmagań z zanieczyszczeniami. Te podstawowe kroki na pewno sprawią, że stan naszej skóry się poprawi, zyska ona nowy blask i świeżość. Warto też raz na jakiś czas dostarczyć jej mocniejszej dawki odżywienia i pobudzić ją do działania stosując chociażby peelingi.