Morwa jest rośliną, z którą farmakolodzy i lekarze wiążą ogromne nadzieje. Naukowcy od kilku lat próbują przeanalizować jej właściwości. Liście rośliny mogą bardzo pomóc diabetykom. Obniżają bowiem poziom glukozy we krwi.
Morwa biała (łac. Morus alba) to duży krzew lub niewielkie drzewo liściaste z rodziny morwowatych, która liczy ok. 10–16 gatunków. Rośnie w subtropikalnych i umiarkowanych regionach Azji, a także w Afryce i Ameryce Północnej. W Polsce morwa biała występuje często, jako jedyny gatunek. Jadalne owoce morwy były od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej jako środek oczyszczający organizm – ze względu na moczopędne działanie. Roślina miała przynosić ulgę w stanach osłabienia organizmu – dzięki niej możliwe było zbicie gorączki. Ponadto morwę wykorzystywano jako lek pobudzający laktację. Owoce morwy białej przypominają kształtem jeżyny. Ich barwa jest różna, mogą być zarówno białe, jak i różowe, czerwone lub czarne. Mają lekko mdły, słodkawy smak. Zawierają sporo cukrów prostych, w tym glukozę, fruktozę, maltozę i sacharozę.
Nobel za morwę
Uwagę na nie zwrócił L. H. Hartwell – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, laureat Nagrody Nobla. Wykazał on, że w dojrzałym liściu morwy białej jest 14% białka i 18% fosforu oraz wiele rodzajów aminokwasów. Ponadto węglowodany, błonnik, składniki mineralne oraz witaminy i prowitaminy, takie jak witamina C, witaminy z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B6 (pirodyksyna), D, E, kwas foliowy, kwas nikotynowy (witamina PP), beta-karoten, ksantofile. Białka bogate są w takie aminokwasy egzogenne, jak metionina, treonina, lizyna, histydyna, leucyna i tryptofan. Zawierają także argininę, prolinę i kwas asparaginowy. Dziś wiele doniesień naukowych wskazuje na to, że substancje chemiczne znajdujące się w liściach morwy mogą zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, takim jak chociażby choroby układu krążenia, cukrzyca czy choroby układu nerwowego.
Prozdrowotne działania
Stres oksydacyjny i potencjał antyoksydacyjny liści morwy. Wolne rodniki tlenowe w normalnych warunkach są usuwane przez mechanizmy obronne organizmu. Jednak wiele czynników zewnętrznych lub wewnętrznych, np. stres lub zanieczyszczenie środowiska, zaburza homeostazę. Powstaje wtedy stres oksydacyjny organizmu. Aby nie dochodziło do takiej sytuacji, należy spożywać owoce, warzywa oraz rośliny zielarskie bogate w naturalne antyoksydanty. W liściach morwy białej w największej ilości znajdują się kwercetyna oraz rutyna i są one dominującymi antyoksydantami tej rośliny. Także ekstrakty z liści morwy wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny, dlatego mogą być wykorzystywane w celu zmniejszania stresu oksydacyjnego. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne działają także przeciwmiażdżycowo. Liście morwy białej redukują uszkodzenia miażdżycowe poprzez zwiększenie odporności frakcji LDL.
Cukrzyca charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi i zmienionym metabolizmem insuliny. Różne części morwy są bogatym źródłem nutraceutyków, ważnych dla diabetyków substancji obniżających poziom glukozy we krwi. Jedną z substancji, które są za to odpowiedzialne jest DNJ, alkaloid występujący w liściach i korze morwy, hamujący enzymy (sacharazę, izomaltazę, maltazę, glikoamylazę), które są odpowiedzialne za rozkładanie cukrów i ich przygotowanie do wchłonięcia przez kosmki jelitowe. Liście zawierające DNJ obniżają poziom insuliny, ponadto związki przeciwutleniające mogą zapobiegać powikłaniom cukrzycy.
Ekstrakty z liści i kory morwy białej mogą być czynnikiem wybielającym skórę, pomocnym w likwidacji przebarwień i piegów. W medycynie chińskiej liście morwy były wykorzystywane do leczenia zapaleń jamy ustnej. Udowodniono bowiem, że zawierają związki, w tym z grupy flawonoidów oraz alkaloidy, działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowowo.
Jak ją stosować?
W aptekach są dostępne suplementy diety zawierające morwę białą. Bardziej skuteczna jest jednak morwa biała suszona. Jak ją stosować? Najlepsze będą herbatki. Ich regularne stosowanie przynosi lepsze efekty niż łykanie tabletek. Co ważne – obojętnie, którą formę wybierzesz, na rezultaty musisz poczekać. Morwa biała nie jest lekarstwem, które zadziała bardzo szybko.