Miód rzepakowy

To jeden z najbardziej popularnych w Polsce miodów. Jego cena nie jest zwykle wysoka, a właściwości zdrowotne – nie do pogardzenia.

 

Gdy jest płynny, ma piękny słomkowy kolor, natomiast gdy skrystalizuje jest zwykle jasnożółty, ale bywa też kremowy lub całkiem biały. Miód rzepakowy dosyć szybko się krystalizuje (głównie z powodu wysokiej zawartości glukozy), wówczas kolorem i konsystencją przypomina smalec. Płynny miód powinien zacząć krystalizować maksymalnie w przeciągu trzech miesięcy. Jeśli tego nie zrobi, może to oznaczać, że w trakcie przygotowywania został przegrzany (a więc stracił część swoich właściwości). Najlepszy czas na uzupełnienie domowej spiżarni w zapasy miodu rzepakowego to maj i czerwiec, gdy odbywa się miodobranie tej odmiany miodu.

 

Odżywia i leczy

Spośród wszystkich miodów miód rzepakowy ma najwyższą zawartość glukozy i aminokwasów, a to oznacza, że stanowi doskonałą odżywkę, szczególnie dla organizmu wyczerpanego długotrwałą chorobą, przemęczeniem czy stresem. Dostarcza łatwo przyswajalnej energii, ma ogromne właściwości regeneracyjne, a przy tym wzmacnia układ odpornościowy, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na zakażenia drobnoustrojami. Zawiera także flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne oraz biopierwiastki: potas, żelazo i magnez, dzięki czemu warto stosować go w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Jest też cennym źródłem boru, który uczestniczy w budowie tkanki kostnej i ma korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy i śledziony. Warto wspomnieć również o zawartości w jego składzie witaminy C, K oraz witamin z grupy B.

Regularne spożywanie miodu rzepakowego wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi, a także w dużym stopniu spowalnia postępujące zmiany miażdżycowe. Miód rzepakowy można stosować także zewnętrznie w chorobach skóry oraz oparzeniach – oczyszcza on bowiem tkanki skórne z zanieczyszczeń, kurzu i zmian martwiczych.

Korzystny wpływ na nasz organizm wywierają obecne w tym miodzie cukry proste. Owszem, są one źródłem kalorii, wątroba nie ma jednak problemów z ich przyswojeniem. Co więcej, cukry proste potrafią zwiększyć jej zdolność do regeneracji. Miód rzepakowy może też pomóc w schorzeniach układu pokarmowego, w tym zwłaszcza przy problemach z drogami żółciowymi i zaburzeniach w metabolizmie tłuszczów. Usprawnia funkcjonowanie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jak większość miodów, rzepakowy jest pomocny w zwalczaniu przeziębień i chorób układu oddechowego. Znana naszym babciom mikstura z mleka i miodu wciąż święci tryumfy.

 

Jak i do czego używać?

Naturalne miody najlepiej spożywać bez podgrzewania. W zbyt wysokiej temperaturze tracą bowiem część swoich cennych wartości. Miód rzepakowy należy trzymać w szczelnym opakowaniu, by nie dopuścić do sfermentowania jego wierzchniej części. Można go jeść po prostu z łyżeczki, a także rozpuścić w herbacie czy mleku. Świetnym pomysłem jest dodanie miodu do jogurtu czy owsianki. Sprawdzi się też jako dodatek na kanapkę do twarogu.

Sposób, w jaki wykorzystuje się miód z rzepaku jest uzależniony przede wszystkim od tego, na jakie efekty jego stosowania liczymy. Jeśli więc oczekujemy przede wszystkim wzmocnienia organizmu, co ma szczególnie duże znaczenie w okresie wzmożonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, powinniśmy rozpuszczać jedną lub dwie jego łyżeczki w szklance mleka lub wody. Oczywiście, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zaczynać nim dzień przygotowując odżywcze śniadanie z jego udziałem, a nawet próbować zastępować za jego pośrednictwem klasyczny cukier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *