Walka z kilogramami to wyzwanie. Dlatego coraz więcej osób wyjeżdża na wczasy odchudzające.
Skuteczne odchudzanie nie jest łatwym wyczynem, ale stanowi podstawę do rozpoczęcia nowego, zdrowego etapu życia. Ale jak schudnąć nie katując się drakońskimi dietami? Jak utrzymać samodyscyplinę, gdy nęka nas głód? Jak motywować się do ćwiczeń? Jest na to sposób – wczasy kondycyjno-odchudzające nad morzem. Spośród wielu kuszących propozycji pozbycia się nadprogramowych kilogramów, zdecydowanie wyróżnia się oferta ośrodków świadczących tego typu usługi. Można w nich znaleźć różnorodne programy odchudzające i niejednorodne diety – dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika. Ośrodki nastawione na tego rodzaju usługi prowadzą bogatą gamę zabiegów relaksacyjnych i upiększających. Po takiej kuracji odzyskuje się sprawność fizyczną i nabiera nawyków do aktywnego trybu życia po powrocie do domu. Z badań wynika, że wczasy odchudzające nad morzem, to ulubiony przez Polaków sposób na uzyskanie zadowalających wyników w odchudzaniu.
Za wyborem tej właśnie formy „walki” z nadwyżką kilogramów przemawia szeroki wachlarz zabiegów ujędrniających i wyszczuplających oraz urokliwe położenie tego typu ośrodków. Zdrowy, morski klimat, klifowe wybrzeże, plaża, nadmorski las, to wszystko stwarza idealne warunki do prowadzenia zajęć rekreacyjnych i kondycyjnych.
Wczasy odchudzające nad morzem to doskonała alternatywa dla tradycyjnych zajęć ruchowych. Wyróżniają się kompleksowym programem, gdyż skupiają w sobie wszystko to co najważniejsze: dietę niskokaloryczną dostosowaną do potrzeb każdego z uczestników; różnorodną aktywność fizyczną, m.in. Nordic Walking, Zumba Aqua, Aqua Fitness, Body Ball i wiele innych; bezpłatne wykłady dietetyczne i kosmetyczne; warsztaty kulinarne. Uczestnicy wczasów odchudzających korzystają ze świetnie przygotowanej infrastruktury sportowej oraz porad sztabu specjalistów np.: trenerów, terapeutów, masażystów, kucharzy, lekarza i dietetyka, którzy czuwają nad zdrowiem i bezpieczeństwem kuracjuszy. Efektem zintegrowanych działań są satysfakcjonujące wyniki oraz zaszczepienie chęci kontynuacji walki z nadwagą.
Program odchudzania przewiduje głównie wzmożoną aktywnością ruchową. Wczasowicze zaczynają pobyt od wizyty u lekarza, który po badaniach przydziela ich do grup z określoną wydolnością fizyczną. Każda grupa realizuje oddzielny program zajęć ruchowych o różnym stopniu intensywności, na który składają się z rozruch poranny, gimnastyka, zajęcia m.in. na basenie, body ball, stretching, pilates i nordic walking. Łącznie w ciągu dnia wczasowicze mają ok. 4–5 godzin zajęć ruchowych, które nie są obowiązkowe i każdy indywidualnie decyduje, czy chce w nich uczestniczyć. Lekarz zaleca też wczasowiczom odpowiednią dietę.
Nadmiar wagi jest nie tylko defektem kosmetycznym. Otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, szczególnie serca np. choroby niedokrwiennej i nadciśnienia. U kobiet z BMI powyżej 29 ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest o 350% większe niż u kobiet z BMI poniżej 21. Ryzyko chorób serca wzrasta u osób z otyłością brzuszną (obwód talii u kobiet powyżej 85 cm, u mężczyzn 98 cm). U tych osób nadciśnienie występuje 2 do 6 razy częściej niż u osób z prawidłową wagą. Dodatkowo chorobom serca i naczyń towarzyszą zaburzenia lipidowe i cukrzyca.
Szybkie matematyczne przeliczenia, krótkie spojrzenie w lustro i już wiadomo ile kilogramów trzeba się pozbyć lub ile centymetrów w biodrach, udach czy na brzuchu przydałoby się zgubić. Warto się starać. Ładna sylwetka to zadowolenie z siebie, a redukcja ciężaru ciała tylko o 10% wywiera korzystny wpływ na metaboliczne czynniki ryzyka chorób serca. Warto wypracowywać zdrowe nawyki, gdyż tylko dzięki temu zachowamy zdrowie i prawidłową wagę na długi czas.