Choroby układu krążenia związane są z uszkodzeniem narządów i tkanek wchodzących w skład układu sercowo-naczyniowego (serce, naczynia krwionośne – tętnice, żyły i naczynia włosowate). Są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Lekarze określają je mianem „współczesnej epidemii”. Do chorób układu krążenia zaliczamy m.in.: miażdżycę i jej powikłania, chorobę wieńcową, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca, zator tętnicy płucnej, niewydolność serca.
Do podstawowych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca należą te niepodlegające modyfikacji (wiek, płeć męska i obciążenia dziedziczne) oraz poddające się zmianom (palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, nadciśnienie, cukrzyca). Zmiana stylu życia i konsekwentne postępowanie farmakologiczne stanowią kluczowe elementy prewencji choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i miażdżycy. Niewydolność serca różnego pochodzenia wymaga stosowania środków należących do różnych grup chemicznych i farmakologicznych: są to glikozydy nasercowe, leki dopaminergiczne i β-adrenergiczne, inhibitory fosfodiesterazy, związki uczulające na jony wapnia, antagoniści kanałów potasowych oraz leki antyagregacyjne i wpływające na poziom cholesterolu. Wiele spośród tych preparatów można stosować wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską.
Najskuteczniejszą formą dbania o układ krążenia jest profilaktyka chorób serca, która obejmuje zmianę trybu życia, a przede wszystkim wyeliminowanie szkodliwych nawyków. Po pierwsze, należy rzucić palenie. Spośród kilku tysięcy związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym najbardziej szkodliwymi dla zdrowia są nikotyna i tlenek węgla. Poprzez pobudzanie wydzielania katecholamin (np. adrenaliny) powodują przyspieszenie częstości pracy serca i podwyższają ciśnienie tętnicze. W rezultacie wzrasta ryzyko zaburzeń rytmu serca i skurczu tętnic wieńcowych, co doprowadzić może do uszkodzenia śródbłonka naczyń tętniczych i tworzenia się w nich zmian miażdżycowych. Po drugie należy zwiększyć aktywność ruchową. Systematyczny ruch wzmaga kurczliwość mięśnia sercowego, usprawnia przepływ krwi przez tętnice, obniża wysokość ciśnienia tętniczego, poprzez obniżenie krzepliwości krwi i stężenia glukozy hamuje rozwój miażdżycy, cholesterolu całkowitego i LDL, a podwyższa poziom HDL cholesterolu, który chroni przed występowaniem miażdżycy. Po trzecie, odpowiednio się odżywiać i dbać o wagę. Należy ograniczać pokarmy złożone z tłuszczów zwierzęcych, bogate w cholesterol i cukry proste. Dobrze jest je zastępować tłuszczami roślinnymi i pochodzącymi z ryb oraz przez wolno wchłaniające się węglowodany.
Układ krążenia i serce można wspomóc preparatami OTC. Apteki oferują liczne produkty, które pomogą w łagodnych dolegliwościach ze strony serca, tak aby nie rozwinęły się one w poważne choroby zagrażające życiu.
Najwyżej ocenionym przez farmaceutów preparatem wzmacniającym serce jest Acard (Polfa Warszawa), który w tegorocznej ankiecie zajął pierwsze miejsce. Acard hamuje agregację płytek krwi. Substancją czynną preparatu jest zaliczany do grupy NLPZ kwas acetylosalicylowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.