Alantoina, ratunkiem dla suchej skóry

Sucha skóra wymaga szczególnej, kompleksowej pielęgnacji. Aby przywrócić jej naturalne mechanizmy ochronne konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych maści lub kremów.

 

Sucha i wrażliwa skóra wymaga wyjątkowej uwagi i specjalnego traktowania, ponieważ jej naturalna bariera ochronna jest osłabiona niedoborem lipidów w naskórku. W efekcie szybciej traci nawilżenie, przez co niekorzystne czynniki mogą przez nią łatwiej przenikać, wywołując alergie i podrażnienia. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie skóry przed wysychaniem i uszkodzeniem ciągłości bariery naskórkowej przez aplikację odpowiednio dobranych maści lub kremów. Preparaty chroniące skórę przed destrukcją mają właściwości intensywnie nawilżające, kojące i łagodzące. Ich formuła oparta jest na składnikach, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry i zapewniają jej prawidłowe funkcjonowanie. Są to składniki nawilżające, wnikające do warstwy rogowej i wiążące wodę w naskórku oraz czynniki zapobiegające dehydratacji przez uszczelnienie bariery wodnej. W skład preparatów wchodzą także substancje kojące, tj. alantoina, d-pantenol oraz witaminy. Alantoina oraz d-pantenol mają właściwości regeneracyjne skóry, a także nawilżają i uelastyczniają naskórek.

 

Alantoina w dermatologii

Alantoina to naturalny składnik wielu roślin. Wykazuje wielokierunkowe działanie lecznicze na skórę i błony śluzowe. Pod względem chemicznym stanowi pochodną mocznika. Składa się z kwasu moczowego, który powstaje w korzeniach soi, kasztanowca, fasoli czy żywokostu lekarskiego. Związek ten stanowi podstawę wielu kremów oraz maści nawilżających, które mają na celu niwelowanie zmian skórnych.

Alantoina przyspiesza proces ziarninowania i pobudza tworzenie się naskórka, działa przeciwzapalnie i ściągająco, powoduje szybkie oczyszczenie rany, ułatwia oddzielenie się tkanek martwych i w ten sposób znacznie skraca czas gojenia się rany. Poza tym działa keratolitycznie, wygładza i zmiękcza skórę, likwiduje spękania i zgrubienia. Dzięki tak korzystnemu działaniu jest ona popularnym składnikiem preparatów leczniczych, stosowanych w dermatologii w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, m.in. oparzeń, w tym słonecznych, podrażnień i zapaleń skóry, np. po radioterapii, w terapii owrzodzeń podudzi na tle żylaków, a także przewlekłych stanów zapalnych skóry przebiegających z nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem, jak łuszczyca, przewlekły wyprysk czy atopowe zapalenie skóry.

Alantoina jest też łączona z innymi składnikami leków zewnętrznych, np. d-pantenolem, witaminami czy tlenkiem cynku, które działają synergistycznie wzmacniając efekt alantoiny. Wykazują także własne działanie na skórę:

  • witamina A (retinol, beta-karoten) – utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci, reguluje wzrost i funkcjonowanie tkanki nabłonkowej, poprawia stan warstwy rogowej skóry, wygładza i regeneruje skórę; preparaty z alantoiną wzbogacone witaminą A przyspieszają regenerację naskórka, działają łagodząco na skórę wystawioną na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, słońce oraz niska temperatura;
  • witamina E (tokoferol) – reguluje procesy rogowacenia skóry, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, powstawaniu starczych plam; przyspiesza gojenie;
  • witamina F – działa przeciwzapalnie, regeneruje naskórek, usprawnia funkcjonowanie gruczołów łojowych skóry, łagodzi zmiany trądzikowe, hamuje procesy starzenia skóry i zapobiega jej wysychaniu;
  • tlenek cynku – reguluje funkcje wydzielnicze skóry redukując ilość wytworzonego serum, ułatwia oczyszczanie skóry z nagromadzonego łoju i złuszczają ją, przywraca naturalne pH skóry, łagodzi stany zapalne, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.

Deksopantenol (nazywany inaczej pantenolem), to związek chemiczny, zaliczany do grupy alkoholi wielowodorotlenowych. Co ważne, w organizmie ludzkim ulega on przeobrażeniu w kwas pantotenowy, czyli w witaminę B5. Witamina ta odpowiada m.in. za proces regeneracji skóry, gojenia się ran, działa przeciwzapalnie, a także ma wpływ na pigmentację skóry oraz włosów.

 

Alantoina w kosmetologii

Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym, kojącym i łagodzącym alantoina jest szeroko stosowana w kosmetologii. Nawilża, wygładza i zmiękcza skórę. Dermokosmetyki zawierające alantoinę zalecane są do codziennej pielęgnacji całego ciała, szczególnie do skóry twarzy. Doskonale się sprawdzają w terapii skóry po drobnych zabiegach kosmetycznych. Alantoina ma działanie regeneracyjne (zmniejsza liczne zaczerwienienia, łagodzi pieczenie, pobudza produkcję komórek) oraz przeciwzapalne. Polecana jest osobom z trądzikiem, sprawdza się też w przypadkach nadmiernego rogowacenia skóry dłoni i stóp. Dzięki temu, że działa przeciwzapalnie, a także łagodząco na podrażnienia.

Na szorstką skórę, która pojawia się na kolanach czy łokciach, zaleca się nakładać alantoinę w maści. Warto również pokreślić, że nie zatyka porów skórnych (jest to substancja niekomedogenna).

Kremy z alantoiną doskonale sprawdzają się również w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci. Są skuteczne w leczeniu odparzeń oraz przydatne do łagodzenia skórnych zmian alergicznych i innych problemów dermatologicznych, np. pieluszkowego zapalenia skóry. Jeżeli skóra naszej pociechy jest podrażniona, sucha lub zaczerwieniona, wówczas tego typu środki, stosowane na zmienioną chorobowo skórę, redukują świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry przynosząc ukojenie i ulgę.

Preparaty lecznicze zawierające alantoinę w połączeniu z d-pantenolem, witaminami A, F, E niezmiennie cieszą się dużym zaufaniem lekarzy, farmaceutów i klientów aptek – dzięki temu, że są sprawdzone, bezpieczne i skuteczne w samoleczeniu, szybko przynoszą efekt leczniczy i mają szerokie zastosowanie terapeutyczne. Na rynku są dostępne maści i kremy skuteczne i bezpieczne już od pierwszego dnia życia dziecka.

Alantoina może być także stosowana na błony śluzowe. W stanach zapalnych błon śluzowych zapewnia ich prawidłowe nawilżenie. Może być również używana w leczeniu płytkich owrzodzeń i ubytków błon śluzowych oraz w zapaleniach błony śluzowej nosa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *