Algi od dawna budzą zainteresowanie naukowców, lekarzy i kosmetologów. Ich wszechstronne właściwości odżywcze i lecznicze mają duże znaczenie dla ustroju człowieka.
Algi, czyli glony, to wszechstronne organizmy niezwykle różnorodne pod względem kształtu, wielkości, barwy, budowy, wymagań pokarmowych oraz sposobów rozmnażania. Dzielą się na: algi morskie i słodkowodne. Zasiedlają oceany, morza, jeziora, rzeki i stawy. Niektóre gatunki są zdolne do życia w warunkach ograniczonego zaopatrzenia w wodę, np. na skałach, korze drzew, liściach, powierzchni gleby. Pod względem systematycznym glony obejmują następujące typy roślin niższych: sinice, wiciowce, zielenice, sprzężnice, okrzemki, brunatnice i krasnorosty. Algi morskie bogate są w białko i jod, algi słodkowodne o niskiej zawartości jodu zawierają duże pokłady cennego białka. Algom przypisywane są właściwości odmładzające, wyszczuplające i upiększające. Algi usuwają toksyny, wnikają w komórki tłuszczowe i stymulują przemianę materii. Poprawiają gładkość i elastyczność skóry, posiadają właściwości przeciwutleniające, wiążą wolne rodniki zagrażające naszej urodzie i młodości. Algi obniżają także poziom cukru we krwi, oraz poziom cholesterolu. Wzmacniają system odpornościowy człowieka, poprawiają pamięć i koncentrację, są pomocne w wielu chorobach (reumatyzm, cukrzyca, grzybica).
Preparaty z algami wykorzystywane są w wielu kosmetykach peelingujących, nawilżających i ujędrniających ciało. Algi zyskują też coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości odżywcze. Algi morskie zawierają wszystkie minerały, jakie występują w morzu. Są wspaniałymi substancjami odżywczymi. Pozyskuje się z nich, na skalę przemysłowa, m.in. jod, mangan i brom. Szczególnie wysoka jest w algach zawartość jodu, potasu, kwasów nukleinowych (RNA, DNA).
Lecznicza aktywność alg
Z powodu tych zalet lekarze coraz częściej używają alg we wspomagającym leczeniu różnych chorób nowotworowych. Przeciwnowotworowy efekt wykazują glikoproteiny otrzymane z rodzajów: Chlorella i Spirulina. Chlorella należy do gromady zielenic, jest bogata w witaminy z grupy B, A, C, kwas foliowy, aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, kwas nukleinowy oraz cukry. Spiruliny to sinice charakteryzujące się wysoką zawartością białka, wynoszącą nawet 70% suchej masy sinic. Poza tym są bogactwem beta-karotenu, magnezu oraz witamin z grup K, A, B, C, D, E. Algi morskie typu Chlorella pyrenoidosa są zalecane szczególnie w profilaktyce raka piersi. Z kolei gatunki alg morskich Chlorella ellipsoidea oraz Chlorella vulgaris mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów jelita grubego.
Algi morskie są również doskonałym środkiem na poprawę trawienia, za co odpowiadają związki, które przyspieszają w jelitach tempo rozwoju bakterii z grupy Lactobacillus. Regularne stosowanie alg morskich przyczynia się do poprawy wchłaniania składników odżywczych pochodzących z innych potraw. Odmiany chlorelli, są pomocne w walce z zaparciami oraz zatruciami pokarmowymi.
Algi, zawierające związki aromatyczne, kwasy tłuszczowe, polisacharydy i inne węglowodany, peptydy, fenole i barwniki fotosyntetyczne, wykazują aktywność przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczną i przeciwwirusową. Najpowszechniejszym związkiem bakteriobójczym jest chlorellina, wytwarzana przez glony rodzaju chlorella i scenedesmus. Regularne spożywanie chlorelli pozwala na przyspieszenie tempa regeneracji uszkodzonych tkanek i gojenie się ran. Chlorellina zawiera tryptofan, aminokwas stymulujący wytwarzanie serotoniny. W kontroli nad pracą mózgu współzawodniczą dwa aminokwasy: L-tyrozyna (mózg używa jej do syntezy neuroprzekaźników – noradrenaliny i dopaminy, koniecznych do uzyskania jasności i szybkości myślenia, długotrwałej pamięci oraz poczucia równowagi i przytomności umysłu) i L-tryptofan (pomocny w wytwarzaniu serotoniny, odpowiedzialnej za spowolnienie reakcji, uczucie sytości po posiłku i wywołującej sen). L-tyrozyna jest stymulatorem mózgu, natomiast L-tryptofan, zażyty wieczorem, działa obniżająco na sprawność umysłową (relaksująco). Preparat zawierający te aminokwasy zażyty wieczorem przetwarza serotoninę na melaninę, dzięki czemu lepiej się wysypiamy.
Pierwszym związkiem o działaniu przeciwgrzybiczym wyizolowanym z glonów była cyjanobakteryna, pochodząca ze słodkowodnej sinicy. Później okazało się, że sinice wytwarzają wiele aktywnych wtórnych metabolitów, m.in. peptydy, alkaloidy, nukleozydy i laktony. U sinic stwierdzono także obecność związków przeciwwirusowych, wykazujących aktywność przeciw wirusowi HIV. Są to glikolipidy, zawierające kwas sulfonowy.
Parę lat temu popularnością cieszyły się tzw. kryształki, przeznaczone do samodzielnej hodowli. Były to zmikronizowane algi, które pito jako panaceum na różne dolegliwości – wysokie ciśnienie, dolegliwości sercowe, nerwice, schorzenia wewnętrzne i skórne. Niektóre plechy brunatnic: listownica i morszczyn, jako składniki mieszanek ziołowych, wykorzystuje się do leczenia otyłości. Odsolone i wysuszone plechy morszczynów zawierające jod, są cennym surowcem leczniczym, stosowanym w niedoczynności tarczycy, przyspieszającym przemianę materii, zapobiegającym arteriosklerozie.
Super kosmetyk
Moda na algi zawitała do Polski dawno. Gabinety dermatologiczne i kosmetyczne zaczęły oferować zabiegi nie tylko na twarz, ale i całe ciało. Wiele kobiet zaczęło za ich pomocą walczyć z nadwagą lub cellulitem. Algi zdobyły rynek kosmetyczny dzięki swym właściwościom upiększającym, odmładzającym, wyszczuplającym i przeciwutleniającym. Usuwają toksyny, poprawiają przemianę materii, uelastyczniają, nawilżają, rozjaśniają i wygładzają skórę, normalizują pracę gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie się ran, są pomocne w walce z grzybicą. Kosmetolodzy wykorzystują je w kremach spowalniających starzenie skóry i przywracających jej jędrność, żelach pod oczy wygładzających drobne zmarszczki, gumowych maskach, nakładanych w gabinetach kosmetycznych, preparatach na trądzik. Algi stosowane są w zimnych maskach wzmacniających naczynia krwionośne, kuracjach antycellulitowych, profilaktyce rozstępów czy do oczyszczających organizm kąpieli. Algi działają na skórę miejscowo, ale składniki czynne przenikają w głąb organizmu i powodują remineralizację skóry. Wchłania się więc całe bogactwo mikroelementów, witamin oraz soli mineralnych.
Preparaty kosmetyczne zawierające wyciągi z alg morskich szczególnie polecane są do pielęgnacji cery osób często przebywających w suchych pomieszczeniach, narażonych na działanie skażonego powietrza wielkich miast, żyjących w ciągłym stresie. Czynniki te wpływają bowiem negatywnie na skórę, przyspieszając proces jej starzenia. Stosowanie preparatów zawierających glony może neutralizować skutki tych działań..