Aronia to istny skarb dla zdrowia. Kryje w sobie witaminy C, E, witaminy z grupy B, beta-karoten, błonnik, miedź, mangan, jod, a także bogactwo nadających jej ciemną barwę antocyjanów.
Aronia zawiera mnóstwo antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie sprzyjających starzeniu wolnych rodników. Największą rolę w tym procesie przypisuje się antocyjanom, naturalnym barwnikom o zdolnościach antyoksydacyjnych. Antocyjany poza działaniem odmładzającym korzystnie działają na układ krążenia. Badania kliniczne pokazują, że przyczyniają się one do wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz zwiększenia ich elastyczności, udrażniają przepływ krwi w naczyniach włosowatych, mają właściwości regulujące ciśnienie. Ze względu na te cechy zaleca się spożywanie owocu w różnych formach w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca, a także przy kruchych naczyniach krwionośnych.
Bogactwo antyoksydantów przeciwdziała starzeniu skóry, degeneracji wszystkich narządów ciała, w tym mózgu. Wspomina się także o pozytywnym wpływie aronii na wzrok, zwłaszcza zaś w kontekście ostrości widzenia, a także gojenie ran i wspomaganie naturalnej odporności. To jednak nie wszystko, co potrafi aronia. Za sprawą polifenoli działa ona również jak balsam na układ pokarmowy. Polifenole czuwają nad zachowaniem prawidłowego metabolizmu, regulują przemiany tłuszczów podczas trawienia, a nawet łagodzą dolegliwości w przypadku chorób wątroby i trzustki.
Owoce aronii mają cierpki smak, który zawdzięczają dużej zawartości garbników. To sprawia, że aronia jedzona na surowo ma niewielu amatorów. Możemy więc zajadać ją prosto z krzaka albo w bardziej przystępnej kubkom smakowym formie: w postaci syropu, soku, dżemu. Wspomniane już garbniki zapobiegają szybkiej fermentacji, dlatego przetwory z owoców długo pozostają zdatne do spożycia. W lodówce mogą przeleżakować czasem nawet do kilku tygodni.
Aronia jest odporną na choroby i szkodniki rośliną, która nie wymaga wiele od gleby, nie rozbudowuje obszernej sieci korzeni. Przetrwa mrozy, a po jakimś czasie od zasadzenia co roku będzie obdarzać nas owocami. W dodatku stanowi nie lada dekorację: wiosną obsypuje się białymi kwiatkami, latem ciemnymi gronami owoców, jesienią jej liście przybierają piękne ogniste barwy. Sezon na te owoce zazwyczaj przychodzi w sierpniu.