Ruszyła akcja bezpłatnych badań znamion na skórze pod kątem ryzyka czerniaka. 9 lipca w trasę wyjechał dermobus Fundacji Neuca dla Zdrowia, w którym mieszkańcy 60 miast będą mogli wykonać bezpłatne badania znamion i pieprzyków. Mogą się zgłosić wszyscy zainteresowani. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których można dokonać w ciągu 7 dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. Ogólnopolską akcję, której celem jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka zainicjowała Fundacja Neuca we współpracy z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+. Zakończenie akcji przewidziano na 1 października w Częstochowie.
Harmonogram terminów i lokalizacji badań znajduje się na stronie Fundacji Neuca dla Zdrowia (fundacjaneuca.pl).
Ryzyko czerniaka, wyjątkowo groźnego nowotworu skóry, zwiększają powtarzające się, krótkotrwałe ekspozycje na światło słoneczne, szczególnie oparzenia słoneczne. Czerniak jest jednym z bardziej agresywnych schorzeń. Cechuje go wysoki poziom złośliwości, szybki rozwój i niska odporność na leki. W Polsce obserwuje się ciągły wzrost zachorowań na czerniaka, zwłaszcza w grupie młodych kobiet w wieku 20–44 lata. Czerniak odpowiada za śmierć blisko 80% wszystkich chorujących na nowotwory skóry. Ze względu na jasną karnację aż 70% Polaków znajduje się w grupie ryzyka. Kluczową rolę w walce z czerniakiem odgrywa wczesna diagnostyka i regularna kontrola stanu skóry, która daje szansę na niemal całkowite wyleczenie. Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć. Podstawowymi symptomami, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza są m.in. zmiany koloru znamion, nieregularny kształt bądź ich krwawienie. Aby ułatwić samobadanie eksperci opracowali specjalne kryteria oznaczone pierwszymi pięcioma literami alfabetu – ABCDE.
- A (asymetria) – czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd, jest asymetryczny,
- B (granice) – brzegi zmiany są nierówne, nieostre i postrzępione,
- C (kolor) – bardzo istotną cechą czerniaka jest kolor: od jasnobrązowego do czarnego, ale też czerwony czy biały, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika,
- D (średnica znamienia) – podejrzenie powinny wzbudzić zwłaszcza zmiany o średnicy powyżej 5–6 mm,
- E (uwypuklenie) – wyróżnienie się zmiany ponad otaczający naskórek.
Raz do roku powinniśmy również przebadać swoją skórę u specjalistów: dermatologa, onkologa, chirurga – którzy dysponują dermatoskopem, czyli podświetlaną lupą umożliwiającą dokładniejsze obejrzenie znamion. Dermatoskop pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić czy zmiana nie zmienia się w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta – czerniaka złośliwego.
Badania dermatoskopowe znamion będą wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny podczas akcji. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami.
www.fundacjaneuca.pl