Polskie społeczeństwo się starzeje. Już 1,7 mln Polaków jest w wieku 80+! Tyle osób potencjalnie może potrzebować pomocy i opieki, nawet codziennie.
Dla rodziny moment, w którym nie jest już w stanie opiekować się bliskim jest bardzo trudny. W takiej sytuacji nie ma znaczenia czy powodem jest odległość dzieląca członków rodziny, czy stan zdrowia starszej osoby, decyzja o zaufaniu innym i powierzeniu im opieki nad bliskim nigdy nie jest łatwa. Nie ma w tym nic dziwnego – chcemy dla bliskich tego, co najlepsze. Jednak nie zawsze, mimo szczerych chęci, jesteśmy w stanie zaoferować im to, co w danym momencie jest im najbardziej potrzebne.
Nowa sytuacja społeczna
Umieszczenie bliskiej osoby (babci, dziadka czy któregoś z rodziców) w domu opieki do tej pory dla wielu osób było niedopuszczalnym scenariuszem. W naszym społeczeństwie potrzeba samodzielnego dbania o starszych członków rodziny jest bowiem bardzo mocno zakorzeniona. Czasy się jednak zmieniają – coraz rzadziej można spotkać wielopokoleniowe domy, coraz częściej mieszkamy osobno, nierzadko w innych miastach. Seniorzy odczuwają tę sytuację na wielu poziomach – borykają się z codziennymi problemami, ograniczeniami zdrowotnymi, ale również z ogromnym poczuciem osamotnienia i izolacji. Ta nowa sytuacja społeczna pomału zmienia postrzeganie i nasz stosunek do form profesjonalnej opieki. Okazuje się, że mogą być one doskonałym uzupełnieniem opieki rodzinnej. Jedną z nich jest właśnie zamieszkanie seniora w domu opieki stacjonarnej. Tylko jak przygotować starszą osobę na tę decyzję?
Pomyśl o tym wcześniej
Zamieszkanie w domu opieki to prawdziwa rewolucja w życiu seniora. Dlatego naprawdę warto przygotować go do tego kroku na spokojnie, robić to stopniowo i w dłuższej perspektywie czasu. Oczywiście jeżeli mamy taką możliwość, bo życie układa różne scenariusze i nieraz wymusza taką decyzję z dnia na dzień. Jednak trzeba pamiętać, że presja w większości wypadków budzi reakcję obronną.
Wizyta zapoznawcza
Kiedy dokonamy już wyboru spokojnej przystani dla bliskiej nam osoby, warto wybrać się tam wspólnie, by lepiej poznać miejsce, jego otoczenie, personel medyczny, innych mieszkańców. Zobaczyć, jak przebiega typowy dzień, jak wygląda pokój. Jeśli z powodu ograniczeń senior nie może wcześniej obejrzeć domu, pomocne może okazać się przywołanie w rozmowie obrazu sanatorium, który pomoże zrozumieć, jak funkcjonuje tego typu placówka. Cykl dnia sanatoryjnego jest często znany osobom starszym, tym samym dużo łatwiej będzie im wyobrazić sobie, jak może to wyglądać. Intencją porównania domu opieki do sanatorium jest przede wszystkim zmniejszeniem napięcia związanego z lękiem przed nieznanym.
Metoda małych kroków
Innym rozwiązaniem, które może być pomocne jest tzw. proces adaptacji. Jest to dobry sposób dla osób, które nie są pewne czy dom opieki to słuszna decyzja lub takich, które chcą sprawdzić jak funkcjonuje dana placówka. Metoda polega na stopniowym przyzwyczajaniu się do zmiany, a jej celem jest zmniejszanie niepokoju chorego, budowanie poczucia bezpieczeństwa i poznawanie codziennego życia w domu opieki. Pierwsze odwiedziny warto zaplanować wtedy, kiedy bliski dobrze się czuje. Takie zapoznawcze spotkanie powinno być niedługie i trwać kilka godzin. Spotkanie z personelem medycznym i pensjonariuszami powinno odbyć się w swobodnej atmosferze i bez pośpiechu, żeby senior mógł wszystko spokojnie sprawdzić i o wszystko zapytać. Jeżeli pierwsze wrażenia są pozytywne, po kilku takich spotkaniach, można zorganizować pobyt kilkudniowy. Taki krótki pobyt to dobry sposób, żeby przekonać się, jak wygląda codzienność w domu opieki, a jednocześnie starsza osoba będzie czuła, że nie decyduje się na nieznane.
Skorzystaj z porady psychologa
Bez względu na to, czy decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości jest planowana, czy nagła, jest ogromną zmianą w życiu całej rodziny. Dlatego warto umówić się na konsultację z psychologiem, który na co dzień ma do czynienia z takimi sytuacjami. Pomoże on wypracować najlepsze na dany moment rozwiązanie i wskaże odpowiedni kierunek działania. Nie zapominajmy o potrzebach, przyzwyczajeniach i oczekiwaniach seniora. Mieszkańcy domów spokojnej starości najbardziej potrzebują prywatności, poczucia wspólnoty, elastycznego rytmu i schematu dnia oraz możliwości kształtowania ciepłych relacji z otoczeniem. Często mają swoje przyzwyczajenia i hobby. Bardzo ważne jest, aby mieszkając w domu opieki, mogli je kontynuować. Dlatego wybierając ośrodek, należy również pod tym kątem analizować jego ofertę.
Włącz Twojego bliskiego w przygotowania!
Forma zaangażowania seniora w proces podejmowania decyzji o zamieszkaniu w ośrodku zależy oczywiście od jego stanu. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku osoby z zaawansowaną demencją, inaczej w przypadku kogoś, kto ma znacznie ograniczoną samodzielność ruchową, ale jest w pełni sprawny intelektualnie i świadomy podejmowanych wyborów. Bez względu na stan zdrowia starszej osoby, należy pamiętać o tym, że ostatecznie szukamy nowego domu właśnie dla niej. Dlatego jej zdanie jest kluczowe w procesie wyboru.
red.
Źródło:medicover.pl