Do końca maja 2018 r. lekarze wystawili ponad 63 mln e-recept. Przeprowadzono ponad 60 tysięcy szkoleń dla lekarzy i farmaceutów. Dzięki tym przygotowaniom upowszechniono e-recepty w gabinetach lekarskich i aptekach w całej Polsce.
Recepty elektroniczne w aptekach pojawiły się 1 stycznia 2019 roku i od tego czasu można było je realizować w każdej aptece. 8 stycznia 2020 wszedł w życie obowiązek wystawiania recept przez lekarzy w formie elektronicznej.
E-recepta jest to centralny system informatyczny, realizowany w projekcie „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (System P1). Jest to cyfrowa wersja dotychczas wystawianej recepty papierowej. Jej głównym celem jest ułatwienie procesu realizacji recept oraz optymalizacja czasu lekarzy i farmaceutów. Dodatkowo eliminowany jest problem fałszywych recept. Od maja 2018 roku Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozpoczęło działania mające na celu wdrażanie usług cyfrowych w ochronie zdrowia. Pierwszą usługą zaprezentowaną lekarzom, farmaceutom, a przede wszystkim pacjentom była recepta elektroniczna. W grudniu 2018 roku podłączono wszystkie polskie apteki do elektronicznego systemu e-zdrowia oraz upowszechniono e-recepty. Kolejne etapy, polegające na szkoleniach, realizowano we współpracy środowiska medycznego z samorządami zawodowymi NFZ i ZUS-em. Udostępnienie bezpłatnych form podpisu, oparte na certyfikatach ZUS-u umożliwia wystawianie elektronicznych recept również przez pielęgniarki i asystentów medycznych. Jak podają statystyki najwięcej wystawianych przez lekarzy e-recept, zawierało leki stosowane w nadciśnieniu oraz uzupełnianiu niedoborów potasu.
Jak to działa?
Aby zrealizować e-receptę w aptece należy podać 4 cyfrowy kod oraz pesel lub pokazać na smartfonie e-receptę otrzymaną na maila. Jest to duże udogodnienie dla pacjenta ponieważ w przypadku większej ilości leków na recepcie nie ma potrzeby wydawania odpisu lub utraty refundacji. Każdy lek można zrealizować w innej aptece na terenie całego kraju. Zminimalizowane zostało ryzyko złego wydania leku, ponieważ recepta elektroniczna zawsze jest czytelna. Dodatkowo wszystkie przepisane e-recepty zapisują się na Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP).
Recepta elektroniczna zawiera informacje o lekach przepisanych pacjentowi, które zapisane są na jego indywidualnym koncie (IKP). Ten cyfrowy zapis jest dalej przekazywany od lekarza do farmaceuty, a po realizacji do odpowiedniej instytucji, która refunduje dany lek, czyli do NFZ. Wszelkie informacje dotyczące sposobu dawkowania, lekarza, który przepisał dany lek czy jego ceny znajdują się na elektronicznej karcie pacjenta.
Jeśli pacjent zalogował się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i podał numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej, wówczas otrzymuje bezpłatny sms i e-mail z systemu e-zdrowie. Dodatkowo pacjent może w każdej chwili zalogować się na swój profil i sprawdzić informacje np. o dawkowaniu leku. W przypadku kiedy pacjent nie korzysta z systemu IKP lekarz wystawia wydruk informacyjny. Jeżeli lekarz nie ma możliwości wydania wydruku np. czasie wizyty domowej, a pacjent nie ma aktywnego profilu IKP, należy wydać kod dostępu lub klucz do e-recepty i nazwę leku (art. 96 b ust. 2 pkt 3 ustawy prawo farmaceutyczne). W sytuacjach awaryjnych, np. awarii systemu elektronicznego, lekarz powinien wystawić tradycyjną papierową receptę. Procedury postępowania w takich przypadkach są opisane w instrukcji „Wystawianie i realizowanie e-recept w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1)”.
Zalety e-recepty
Dostępność – każda e-recepta zapisana jest w systemie elektronicznym na indywidualnym koncie pacjenta. Ponadto daje ona możliwość realizacji przepisanych leków w różnych aptekach bez utraty refundacji czy otrzymywania odpisu.
Czytelność – dzięki e-receptom nie będzie sytuacji odsyłania pacjenta z powrotem do lekarza, z powodu nieczytelności lub braku wszystkich danych i informacji niezbędnych do zrealizowania recepty.
Wygoda – elektroniczna recepta może być wystawiona również po konsultacji telefonicznej z lekarzem, bez konieczności wizyty w przychodni i gabinecie lekarskim. E-recepty mogą być realizowane przez dowolną osobę, pod warunkiem posiadania kodu recepty i numeru pesel pacjenta.
Bezpieczeństwo – ograniczone do minimum ryzyko nieprawidłowego wydania leku. Informacje o dawkowaniu są dostępne dla pacjenta w każdej chwili po zalogowaniu na profilu.