Enzymy trawienne

Enzymy trawienne mogą przyczynić się do lepszego i wydajniejszego trawienia spożywanych produktów odżywczych oraz wyeliminować wzdęcia czy też zgagę.

 

Proces trawienia rozpoczyna się z chwilą, kiedy kęs pokarmu znajdzie się w jamie ustnej. Dzieli się na dwie fazy: mechaniczną i chemiczną. Celem jest taka obróbka produktów spożywczych, aby mogły być wchłonięte przez kosmki jelita cienkiego i przyswojone przez organizm. W fazie mechanicznej dochodzi do rozdrobnienia pokarmu, nawilżenia i wymieszania z enzymami, znajdującymi się w ślinie. Następnie, po połknięciu, dzięki ruchom perystaltycznym układu pokarmowego, pokarm przesuwany jest do żołądka. Tam jest wstępnie trawiony. Dalej trafia do jelita cienkiego, gdzie następuje dalszy proces obróbki chemicznej oraz wchłanianie. W końcu niestrawiona treść pokarmowa przesuwa się w stronę jelita grubego, gdzie następuje proces formowania stolca, odzyskiwanie wody zawartej w kale, zagęszczanie go i wydalanie z organizmu.

Przemiany chemiczne pokarmu polegają na rozłożeniu związków chemicznych, takich jak skrobia, tłuszcze, białka. Skrobia (węglowodany) zamieniają się w glukozę, tłuszcze są rozkładane na kwasy tłuszczowe, a białka na aminokwasy. Procesy chemiczne są możliwe dzięki obecności enzymów i żółci. Dzięki specjalnej budowie ścian jelita związki te przenikają do krwi i limfy, dostarczając organizmowi paliwa. To wchłanianie zachodzi w części jelita zwanej dwunastnicą oraz w jelicie czczym. Większość wody jest wchłaniana w jelicie grubym, a tylko niewielkie ilości już w żołądku. Bez trawienia natomiast wchłaniane są witaminy oraz sole mineralne.

 

Co to są enzymy?

Enzymy to cząsteczki białka, będące katalizatorem przyspieszającym procesy chemiczne, przy czym każdy enzym jest wyspecjalizowany w najwyżej kilku reakcjach chemicznych. Enzymy trawienne wytwarzane są przez wyspecjalizowane gruczoły trawienne. Znajdziemy je w ślinie, w soku żołądkowym, w soku trzustkowym, a także w sokach jelitowych.

 

Przyczyny niedoboru enzymów

Może być ich wiele, ale do głównych zaliczymy z pewnością:

  • przesiąkliwe jelito,
  • stany zapalne wywoływane przez alergie pokarmowe,
  • przewlekły stres,
  • ekspozycja na wszechobecne toksyny,
  • procesy starzenia,
  • zmniejszona produkcja kwasu solnego, ponieważ kwasowe środowisko jest wymagane do aktywacji enzymów odpowiedzialnych za trawienie protein,
  • predyspozycje genetyczne.

 

Główne enzymy trawienne

Enzym produkowany w gruczołach ślinowych:

  • amylaza – rozpoczyna proces trawienia węglowodanów, powodując rozłożenie skrobi i glikogenu na dwucukry. Polega to na rozpadzie długołańcuchowych polisacharydów, czyli właśnie skrobi i glikogenu, na dekstryny i maltozę.

 

Enzymy działające w żołądku – soki żołądkowe:

  • peptyna – enzym wydzielany przez gruczoły żołądkowe. Jest składnikiem soków żołądkowych, uruchamia proces rozpadu białka,
  • lipaza – ma zapoczątkować trawienie tłuszczów zawartych np. w mleku.

 

Enzymy trzustkowe – soki trzustkowe:

  • amylaza trzustkowa – sok trzustkowy wydzielany do jelita cienkiego, gdzie rozkłada glikogen na dwucukry,
  • trypsynogen – proenzym, który w dwunastnicy przekształca się w trypsynę; rozkłada białko na aminokwasy,
  • chymotrypsynogen – aktywizuje trypsynogen oraz trawi białka,
  • elastaza– zajmuje się metabolizmem białek,
  • lipaza trzustkowa – rozkłada zemulgowane tłuszcze na kwasy tłuszczowe i glicerol; w tym procesie wspiera ją żółć, która aktywizuje lipazę i emulguje tłuszcze,
  • nukleoza – katalizuje rozkład kwasów nukleinowych na nukleotydy,
  • hydroliza estrów cholesterolowych – enzym odpowiedzialny za rozkład cholesterolu,
  • fosfolipaza – rozkłada fosfolipidy oraz trawi tłuszcze,
  • karboksypeptydaza – odpowiada za rozpad peptydy na aminokwasy.

 

Enzymy jelitowe – sok jelitowy

  • maltaza – odpowiada za rozkład maltozy (disacharydu) na dwie cząsteczki glukozy,
  • laktaza – katalizuje rozpad laktozy na glukozę i galaktozę,
  • sacharaza – katalizuje rozpad sacharozy do glukozy i fruktozy,
  • karboksypeptydazy – katalizuje rozkład skrajnych wiązań peptydowych,
  • aminopeptydazy – katalizuje rozkład wiązań peptydowych,
  • nukleotydazy – katalizują rozkład nukleotydów na nukleozydy,
  • nukleozydazy i fosfatazy – katalizują rozkład nukleozydów na zasady azotowe, cukry i fosforany.

 

Roślinne enzymy trawienne

Nie bez powodu owoce i warzywa poleca się jako sposób na odzyskanie i zachowanie zdrowia. Zawierają one wiele witamin i składników mineralnych. Jednak są również takie owoce, które zawierają indywidualne substancje – enzymy naturalne o wielu właściwościach leczniczych. Do takich wyjątkowych owoców należy ananas, w którym obecna jest bromelaina i melonowiec właściwy, czyli papaia, zawierający papainę.

 

Bromelina (bromelaina) – jest fitoskładnikiem, czyli aktywną substancją pochodzenia naturalnego. Najczęściej jest pozyskiwana z owoców ananasa, ale występuje także w innych częściach tej rośliny. Bromelina to enzym proteolityczny, którego główną funkcją jest niszczenie wiązań peptydowych. Oznacza to, że uczestniczy w trawieniu białka. Trawienie to proces w organizmie, który wymaga największej aktywności enzymatycznej. Bromelina natomiast rozkłada białka na aminokwasy, co jest niezwykle ważną funkcją w procesie trawienia. Niestrawione resztki białek mogą prowadzić do procesów gnilnych w jelitach. A to przekłada się na nieprawidłowe wchłanianie różnych niezbędnych dla zdrowia substancji odżywczych, witamin i minerałów. Może także nasilać alergie pokarmowe lub do nich prowadzić. Bromelina odpowiada również za rozkład tłuszczów i skrobi. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Działanie przeciwzapalne polega na tym, że enzym ten hamuje aktywność grupy hormonów (prostaglandyn) prozapalnych i jednocześnie pobudza wytwarzanie hormonów przeciwzapalnych. Dzięki temu zmniejsza się ból i opuchlizna, a rany lub urazy szybciej się goją. Działanie przeciwobrzękowe wynika z tego, że bromelina wspomaga procesy drenażu płynów i wydalania moczu. Dzięki temu m.in. łagodzi obrzęki i ciężkość nóg oraz ma działanie antycellulitowe. Enzym ten poprawia mikrokrążenie i zapobiega sklejaniu się płytek krwi, co redukuje ryzyko choroby wieńcowej, przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i zapobiega zwężeniu tętnic.

 

Papaina jest roślinnym enzymem, który wspomaga trawienie i wykazuje szereg innych właściwości. Działa proteolitycznie, czyli wykazuje zdolność do rozkładu białek na peptydy lub aminokwasy. Papaina wykuje też zdolności przeciwutleniające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Właściwości te powodują, że ma potencjał w zwalczaniu schorzeń, takich jak ból gardła czy opuchlizna pojawiająca się po urazach, zastrzykach czy operacjach. Co więcej, może wspomóc nasz układ pokarmowy podczas trawienia.

Papaina to enzym naturalnie występujący w papai, który pozyskuje się z jeszcze niedojrzałego owocu. Podobnie jak bromelina, ma ona zdolność do szybkiego trawienia białek. Łagodzi przykre dolegliwości takie jak zgaga, zapobiega wystąpieniu choroby wrzodowej oraz stymuluje apetyt i układ trawienny do szybszej pracy. Papaina jest świetna na rany, przyspiesza ich gojenie, skracając w znaczący sposób czas rekonwalescencji po przebytych kontuzjach oraz urazach. Wykazuje również działanie łagodzące w ostrym zapaleniu prostaty.

 

Zestawienie bromeliny i papainy w jednym preparacie maksymalizuje ich pozytywny wpływ na organizm człowieka i podkreśla właściwości lecznicze. Aby więc całkowicie wyeliminować ze swojego życia bóle brzucha, wzdęcia, złe samopoczucie, powinniśmy zdecydować się na ich regularne przyjmowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *