Zwykle zaczyna się całkiem niewinnie. Objawia się swędzeniem i pieczeniem, co zrzucamy na karb nadmiernie wysuszonej skóry. Tymczasem mogą to być pierwsze oznaki grzybicy.
Grzybica to choroba zakaźna wywołana najczęściej przez drożdżaki z rodzaju Candida. Rozwojowi grzybicy sprzyjają ciepło i wilgoć. Łatwo się nią zarazić. Nawet jedna osoba z grzybicą może być źródłem zakażenia całej rodziny, ponieważ chory rozsiewa wokół siebie odpadające ze skóry mikroskopijne łuski. Zostają one na podłodze, wykładzinie, dywanie, „ukrywają się” między włoskami ręczników. Chętnie gnieżdżą się w drewnianych podestach – na basenach, pod prysznicami. Trwają tam w pełnej gotowości, czekając na okazję, aby się przenieść na skórę człowieka.
Grzybica paznokci
Częściej atakuje paznokcie u stóp niż dłoni. Może ograniczyć się do jednej płytki lub przenieść na sąsiednie. Zwykle jednak grzybicze zakażenia zajmują pierwszy i piąty palec stopy. Prawdopodobnie dlatego, że do nich najszczelniej przylegają buty. Grzybice paznokci wywołują z reguły dermatofity. Zaatakowany przez nie paznokieć stopniowo zmienia wygląd. Pojawiają się przebarwienia – najpierw białawe, później żółtawe, wreszcie brązowe. Płytka łuszczy się i rozwarstwia, staje się coraz grubsza, trudno ją przyciąć. Paznokcie są pobruzdowane, łamią się lub wykruszają. W zaawansowanej postaci choroby płytka paznokciowa zaczyna odwarstwiać się od łożyska paznokcia, a palec staje się bolesny, wrażliwy na najmniejszy ucisk i nawet najwygodniejsze buty go urażają. Drożdżyca paznokci dodatkowo objawia się stanem zapalnym wałów paznokciowych.
Jak leczyć?
Walkę z grzybicą stóp najlepiej zacząć od razu, jak tylko zauważymy niepokojące objawy. Szybko zaatakowana równie szybko polegnie. Jeśli zmiany nie są rozległe, czyli choroba ma początkowe stadium, można grzybicę leczyć zewnętrznie, przy pomocy stosowanych miejscowo maści, płynów, żeli, pudrów, zawiesin. Nowoczesne preparaty bardzo skutecznie walczą z grzybicą. Środki te w ciągu 14 dni kuracji skutecznie likwidują objawy choroby i zapobiegają nawrotom. Maści stosuje się na noc. Nakładamy je na dokładnie umytą i starannie osuszoną stopę, zwracając baczną uwagę na przestrzenie międzypalcowe. Po zabiegu konieczne jest dokładne umycie rąk ciepłą wodą i mydłem. Jeśli używamy ręcznika, trzeba go często prać i prasować gorącym żelazkiem. Nie powinni też z niego korzystać inni członkowie rodziny. Przez cały czas kuracji grzybicy należy chodzić w skarpetkach, by nie rozsiewać grzybów po domu i nie narażać domowników na kontakt z nimi. Skarpetki muszą być bawełniane, umożliwiające dostęp powietrza do skóry! Podobnie jak obuwie. W miarę możliwości należy wietrzyć stopy, stwarzaj jak najmniej sytuacji, w których będą się pocić. Stopy są naturalnym termometrem, dlatego ich przegrzewanie działa negatywnie na cały organizm. Wśród powszechnie stosowanych środków przeciwdrobnoustrojowych wymienia się m.in. sole srebra, oktenidynę, pochodne jodu czy miód leczniczy. Preparaty zawierające oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol wykazują właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Przeznaczone są do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi, a także po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, położnictwie, stomatologii).
Jeśli zmiany chorobowe nie ustąpią, co oznacza, że doszło do rozwoju choroby, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Lekarz przepisze doustny środek przeciwgrzybiczny, którym terapia trwa około 4–6 tygodni.