Jak dbać o drogi oddechowe?

Drogi oddechowe oczyszczają, nawilżają i ogrzewają powietrze, które płynie do płuc. Są barierą chroniącą organizm przed infekcjami.

 

Sprawnie funkcjonujący układ oddechowy łatwiej poradzi sobie w walce z wirusami. Niestety współczesny tryb życia i warunki, w których żyjemy nie są dla niego komfortowe. Przy odrobinie dobrych chęci możemy jednak skutecznie niwelować zagrożenia środowiskowe i dbać o prawidłową fizjologię naszej jamy ustnej, gardła, nosa i płuc z pożytkiem dla zdrowia.

 

Odpowiednia profilaktyka

Infekcje dróg oddechowych zdarzają się bardzo często i nie oszczędzają nikogo. Niektórzy cierpią na nie z upartą regularnością, ponieważ ich odporność jest osłabiona. Większość infekcji ma podłoże wirusowe, przyczyną pozostałych są bakterie. Część ma łagodny przebieg i samoograniczający charakter, część może przejść w stan przewlekły, z pokaźną liczbą powikłań. Każde zapalenie układu oddechowego wymaga wdrożenia kompleksowej terapii. Leczenie rozpoczęte odpowiednio szybko, już przy pierwszych dolegliwościach, pozwoli zapobiec dalszemu rozwojowi choroby lub co najmniej skrócić jej przebieg i uniknąć powikłań.

Lekarze podkreślają znaczenie odpowiedniej profilaktyki i właściwego postępowania z tego typu infekcjami, by ograniczyć stosowanie niepotrzebnej antybiotykoterapii. Najczęstszy rodzaj zakażenia – przeziębienie, objawia się nieznacznie podwyższoną temperaturą ciała, katarem, bólem gardła i niekiedy kaszlem. W przypadku przeziębienia wystarczy łagodzenie objawów, utrzymanie drożności nosa i zatok oraz pozostanie w domu.

Częstym rodzajem zachorowań są infekcje dolnych dróg oddechowych, do których należą zarówno zapalenia oskrzeli i oskrzelików o względnie łagodnym przebiegu, jak i zapalenie płuc oraz krztusiec, w których rokowanie jest znacznie gorsze. W takich wypadkach często dochodzi do zalegania w drogach oddechowych gęstej śluzowo-ropnej wydzieliny. Mogą pojawić się trudności z odkrztuszaniem, świszczący oddech, duszność oraz uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej. Większość tego typu zakażeń ma podłoże bakteryjne i jest powikłaniem infekcji wirusowych. Podstawą leczenia jest opanowanie kaszlu i duszności oraz rozkurczanie oskrzeli. Jako środki wspomagające terapię stosuje się preparaty zawierające naturalne wyciągi roślinne, np. z liści bluszczu, działające wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, rozrzedzające zalegającą gęstą wydzielinę w gardle, krtani i oskrzelach.

W przypadku zapalenia oskrzeli czy płuc skuteczną metodą terapii wspomagającej jest stosowanie inhalacji solą morską o odpowiednim stężeniu. Na każdym etapie infekcji pożądane jest bowiem właściwe nawilżanie błony śluzowej. W przypadku kaszlu mokrego inhalację należy prowadzić z wykorzystaniem roztworów soli morskiej o wyższym stężeniu. Zapewnia ona oczyszczanie śluzu, zmniejszenie obrzęku i poprawę parametrów oddechowych.

 

Higiena dróg oddechowych

Zła jakość powietrza jest bolączką naszych czasów. Zanieczyszczenie powietrza jest niczym innym, jak aerozolem złożonym z lotnych cząstek stałych i toksycznych związków chemicznych, jak np. dwutlenek siarki, tlenki azotu, węgla, ozon oraz pyły, które każdego dnia wdychamy do płuc. Błona śluzowa nosa w kontakcie z nimi ulega uszkodzeniu, praca delikatnego nabłonka migawkowego zostaje sparaliżowana i przestają być one naturalnymi barierami dla drobnoustrojów i alergenów. Zanieczyszczenie powietrza należy do kluczowych czynników wpływających na rozwój m.in. alergii, astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Aby chronić się przed tymi niewidzialnymi zagrożeniami warto zacząć od gospodarstwa domowego, poprawiając wentylację pomieszczeń. W tym celu można zaopatrzyć się w oczyszczacze powietrza, które wyposażone są w specjalne filtry węglowe i czujniki jakości powietrza. Coraz większą popularność zyskują również maski antysmogowe.

 

Drogi oddechowe lubią wilgoć! Właściwa wilgotność obok czystości powietrza, to podstawa zdrowego układu oddechowego. Zbyt mała wilgotność powietrza powoduje przesuszenie błony śluzowej, która przestaje pełnić swoją fizjologiczną rolę. Duża wilgotność również nie jest wskazana, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy. Do pomiaru wilgotności pomieszczeń służą higrometry. W sezonie grzewczym możemy skorzystać z nawilżaczy powietrza, choć wystarczy wilgotny ręcznik umieszczony na grzejniku. Z pomocą przyjdą również sole morskie w aerozolu, które dodatkowo dostarczą nam wielu mikroelementów.

 

Inhaluj się! Inhalacja jest klasyczną metodą terapii wziewnej, polegającą na dostarczeniu określonych cząsteczek w postaci aerozolu do dróg oddechowych. Cząsteczki te są zawieszone w gazie, dzięki czemu mogą docierać do różnych części układu oddechowego. Uzależnione jest to od wielkości rozpraszanych cząsteczek. Większe cząstki przenikną bez kłopotu do górnych dróg oddechowych, podczas gdy mniejsze z powodzeniem dotrą do ich dolnych części. Inhalacje z soli fizjologicznej możemy wykonywać przy pomocy nebulizatorów lub tradycyjnej inhalacji parowej.

 

Nawet najbardziej trafna diagnoza i właściwie dobrane leczenie mogą okazać się niewystarczające w walce z infekcją, jeśli nie będziemy przestrzegać właściwej higieny układu oddechowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *