Kilka zasad prawidłowej higieny intymnej

Kluczem do leczenia infekcji intymnych jest przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy.

 

Wiele kobiet ma kłopoty z nawracającymi infekcjami okolic intymnych. Aby je wyleczyć, trzeba zacząć nie od leków, ale od kwestii znacznie bardziej podstawowej – prawidłowej higieny okolic intymnych. Często sama zmiana podejścia do higieny powoduje, że infekcje znikają.

 

Im mniej, tym lepiej

Podstawą pielęgnacji miejsc intymnych jest sprawdzony preparat do higieny. Nie może uczulać, ani wywoływać podrażnień. Dlatego należy dokładnie sprawdzić jego skład. Im mniej ma składników chemicznych, tym lepiej. Do mycia używamy preparatów przeznaczonych tylko do higieny intymnej, które mają pH zgodne z naturalnym odczynem nabłonka pochwy – powyżej 4,5. Zawierają w swoim składzie kwas mlekowy, alantoinę, pantenol, a nawet kwas hialuronowy, który fantastycznie nawilża. Kosmetyk do higieny intymnej powinien nie tylko oczyszczać, ale także chronić przed ewentualnymi infekcjami. Takie działanie zapewnia równowagę mikrobiologiczną czyli dominację ochronnych bakterii z rodzaju Lactobacillus, które są niezbędnym składnikiem prawidłowej mikroflory pochwy i naturalną barierą ochronną okolic intymnych.

 

Odpowiednim sposobem

Do higieny kobiecości nie należy stosować myjek, ani gąbek. W ich zakamarkach gromadzą się bakterie, które można nieświadomie przenieść w najbardziej wrażliwe okolice ciała. Jak się myć? Niewielką ilość preparatu należy nanieść na dłoń, rozcieńczyć wodą i umyć strefy intymne od przodu do tyłu, a następnie dokładnie spłukać bieżącą wodą. Do osuszania miejsc intymnych powinniśmy używać osobnego ręcznika. Preferowanym sposobem pielęgnacji jest prysznic. Długa kąpiel sprzyja wypłukiwaniu naturalnej mikroflory pochwy i wysuszaniu błon śluzowych. Podczas mycia należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody – nie powinna być ona ani za gorąca, ani za zimna. Może to wpłynąć negatywnie na błonę śluzową, powodując jej przekrwienie i uszkodzenie nabłonka, które skutkuje miejscowym zapaleniem.

 

Leczenie stanów zapalnych

W higienie intymnej należy zachować równowagę. Zarówno niedostateczna, jak i nadmierna pielęgnacja kobiecości może zaburzyć naturalne środowisko pochwy. Niewystarczająca przyczynia się do namnażania chorobotwórczych bakterii, zaś nadmierna – do wypłukiwania i wyjałowienia ekosystemu pochwy, co osłabia naturalne mechanizmy obronne. W pierwszym przypadku dobre bakterie nie są w stanie poradzić sobie z rosnącą liczbą tych niepożądanych, w drugim – dobrych po prostu brakuje, wiec rozmnażają się patogeny. Obie drogi prowadzą do kłopotliwych infekcji intymnych.

Substancjami sprzyjającymi zachowaniu równowagi flory fizjologicznej w miejscach intymnych i pomocniczymi w leczeniu ich infekcji są probiotyki dopochwowe w postaci czopków. Czopki dopochwowe wytwarzają żywe kultury dla pałeczek kwasu mlekowego obecnych wewnątrz pochwy i zabezpieczają ich optymalne rozmnażanie. Naturalne kultury mlekowe chronią przed szkodliwymi bakteriami i infekcjami, zapobiegają rozmnażaniu drobnoustrojów gnilnych i wywołujących pleśnie, w tym drożdży Candida albicans. Często skład czopków dopochwowych wzbogacony jest wyciągami roślinnymi, np. z szałwi, która działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, dezynfekcyjnie i nawilżająco. Najbardziej korzystne jest używane czopków w trakcie i po antybiotykoterapii, w okresie karmienia piersią i menopauzy, w trakcie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i wkładek dopochwowych, w przypadku pojawienia się upławów po wizycie na basenie, kąpielisku lub po stosunku płciowym. Pomocniczo: w leczeniu upławów w przebiegu zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Przy poważniejszych bakteryjnych lub grzybiczych infekcjach konieczne jest specjalistyczne badanie oraz ukierunkowane leczenie u ginekologa. Dopiero po tym leczeniu należy natychmiast zastosować probiotyki dopochwowe, aby zapewnić chemiczną i biologiczną równowagę pochwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *