Kolagen – dlaczego jest tak ważny?

Kolagen wspiera nas od stóp do głów, a efekty jego stosowania czujemy i widzimy na własnej skórze. Nie tylko poprawia wygląd, ale jest również wsparciem dla układu ruchu. Suplementacja kolagenem może być szczególnie pomocna dla aktywnych fizycznie oraz dla seniorów, by mogli cieszyć się ruchem bez bólu i ograniczeń.

 

Kolagen to podstawowe białko budulcowe w organizmie. Jest istotnym składnikiem tworzącym skórę, kości, mięśnie, więzadła, stawy, ścięgna i tkankę łączną. Występuje także w rogówce oka. Stanowi aż 30% wszystkich białek w ciele i nawet 70% suchej masy skóry właściwej. Włókna kolagenowe są jak rusztowanie dla wszystkich tkanek w organizmie, wyróżnia je wysoka wytrzymałość oraz duża elastyczność. Dzięki nim skóra, narządy wewnętrzne, a nawet kości zachowują swój kształt i nie zapadają się. Kolagen charakteryzuje specyficzna budowa oraz niezwykle szerokie właściwości. Struktura kolagenu jest złożona. Spotkać można wiele typów kolagenów, które różnią się między sobą budową i rolą jaką pełnią w organizmie.

Niestety, poziom kolagenu w organizmie człowieka zaczyna zmniejszać się od 25. r.ż., po ukończeniu 50 lat synteza tego białka spada już gwałtownie. Z kolei u osób po 60. r.ż. zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych całkowicie zanika.

W efekcie skóra traci jędrność, a układ ruchu może szwankować. Pojawiają się bóle i sztywność stawów, zwiększone ryzyko łamliwości kości czy wydłużona regeneracja mięśni. Dlatego suplementacja kolagenu jest pomocna, aby uzupełnić go w organizmie. Regularne stosowanie kolagenu wpływa na zwiększenie jego poziomu, co przekłada się na poprawę zdrowia układu ruchu.

 

Niedobór kolagenu

Niedobór kolagenu może dawać różne objawy, do których zalicza się m.in.:

  • nadmierne zmęczenie,
  • sztywność i bolesność stawów,
  • dłuższy czas gojenia się ran,
  • ból odczuwany podczas chodzenia,
  • trudności z poruszaniem się,
  • pogorszenie kondycji paznokci oraz włosów, które stają się łamliwe i przesuszone,
  • trudności z koncentracją i nauką,
  • pogorszenie kondycji skóry, w tym suchość i obecność zmarszczek,
  • rozwój chorób, do których zalicza się m.in. osteoporozę oraz problemy z krążeniem.

Dzięki suplementacji kolagenu możemy spowolnić jego degradację w organizmie i w niektórych przypadkach nawet cofnąć negatywne skutki tego procesu.

 

Jak kolagen wspiera układ ruchu?

STAWY potrzebują „smaru”, by pracować bez tarcia, bólu i ograniczeń w ruchomości. Kolagen ma wpływ na ten „smar”, ponieważ stanowi ok. 60% suchej masy chrząstki stawowej. Tworzy w niej siatkę, która zapewnia silną strukturę chrząstki i jej zdolność do wytrzymywania nacisków np. podczas chodzenia, biegania czy podnoszenia ciężaru.

Naukowcy sugerują, że suplementowany kolagen może gromadzić się w chrząstce i stymulować tkanki do jego naturalnej produkcji. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

Ponadto kolagen pomaga w utrzymaniu właściwej lepkości mazi stawowej – wysoka lepkość minimalizuje tarcie między końcówkami kości w stawie, umożliwiając płynne i bezbolesne ruchy.

 

MIĘŚNIE. Kolagen odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu i strukturze mięśni. Jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej w mięśniach szkieletowych, zapewnia wsparcie strukturalne dla włókien mięśniowych i pomaga utrzymać ich integralność. Przyczynia się również do mechanicznych właściwości mięśni, takich jak naprężenie i sztywność.

KOŚCI. Kolagen jest głównym składnikiem masy kostnej, który nadaje kościom strukturę i wytrzymałość. Gdy z wiekiem maleje ilość kolagenu w organizmie, to samo dzieje się z masą kostną. Może to prowadzić do chorób, takich jak osteoporoza, która charakteryzuje się niską gęstością kości i wyższym ryzykiem złamań.

ŚCIĘGNA wraz z mięśniami i kośćmi tworzą zgrany zespół, który nieustannie działa w synergii. Bez ścięgien nie jesteśmy w stanie wykonać żadnego ruchu. Kolagen typu I stanowi nawet 85% suchej masy ścięgien i odpowiada za ich wytrzymałość. Strukturalne i mechaniczne właściwości tej tkanki zależą w dużej mierze od ilości i jakości kolagenu.

Białko to odgrywa istotną rolę w łagodzeniu potencjalnego ryzyka kontuzji w sporcie.

 

Co jeść, aby uzupełnić kolagen?

Poziom białka kolagenowego w organizmie uzależniony jest przede wszystkim od wieku, jednak nie bez znaczenia pozostaje również dieta. Najwięcej kolagenu znaleźć można w galaretach warzywnych i owocowych, żelatynie spożywczej, a także w podrobach. Białko kolagenowe zawierają też ryby w galarecie, golonki oraz salceson. Występuje w jajach oraz w wywarze z kości. Kolagen znajduje się też w roślinach strączkowych, w kiełkach pszenicy – produkty te zawierają koenzym Q10. W celu utrzymania kolagenu na odpowiednim poziomie warto wprowadzić do codziennej diety produkty zawierające witaminę C (zwiększa wytwarzanie kolagenu) oraz witaminę E (zapobiega sztywnieniu włókien kolagenowych). Dieta kolagenowa powinna być też bogata we flawonoidy, które zapobiegają rozpadowi kolagenu. Znaleźć je można np. w winogronach, brokułach, sałacie, zielonej herbacie, aronii oraz czerwonej papryce. Ważna jest także postać, w jakiej spożywane są produkty zawierające kolagen. Najlepiej spożywać produkty gotowane, a unikać smażonych.

 

Suplementacja kolagenu

Polecana jest ona głównie osobom, które mają problemy ze stawami i kośćmi, oraz sportowcom, u których układ ruchu jest nieustannie poddawany dużym wysiłkom, a niekiedy również narażony na urazy mechaniczne. Na rynku znaleźć można różnego rodzaju suplementy diety z kolagenem. Kolagen dostępny jest w kapsułkach i ampułkach, do picia oraz w proszku, z którego następnie przygotowuje się żel. Kolagen w organizmie człowieka występuje w wielu formach. Jednym z rodzajów jest hydrolizat kolagenu.

Suplementacja kolagenem może:

  • zmniejszać tarcie w stawach,
  • odbudowywać tkankę chrzęstną,
  • poprawiać elastyczność i zwiększać mobilność stawów,
  • zapobiegać degradacji chrząstki stawowej,
  • redukować ból i sztywność stawów,
  • wspomagać utrzymanie siły i wytrzymałości mięśni,
  • wspierać regenerację mięśni,
  • zwiększać gęstość kości i wzmacniać je,
  • ograniczyć degradację kości,
  • wspierać regenerację ścięgien oraz utrzymywać ich wytrzymałość.

 

Inne korzyści z suplementacji kolagenu

  • redukuje drobne zmarszczki i linie mimiczne, napina i ujędrnia skórę,
  • nawilża skórę i nadaje cerze promienny wygląd,
  • wzmacnia strukturę włosów,
  • nadaje paznokciom elastyczność, uodparnia je na uszkodzenia i rozdwajanie,
  • pozytywnie wpływa na wzrost paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *