Metoda korekcji wad postawy

Patologie w stawie skroniowo-żuchwowym są bardzo powszechnym schorzeniem. Dotykają w pewnym stopniu ok. 20-30% populacji. Mają wpływ na występowanie wad postawy.

 

Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych to ogólny termin obejmujący ból i dysfunkcję mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych (stawów łączących żuchwę z czaszką). Jest on wywołany przez zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego, którym towarzyszy ból twarzoczaszki, ból głowy, trzaski stawowe lub utrudnione poruszanie żuchwą. Okazuje się, że dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych może być przyczyną wad postawy, takich jak skolioza, lordoza czy kifoza. Obecnie to jedne z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, które dotykają coraz młodsze dzieci.

 

Prawidłowe funkcjonowanie aparatu żucia jest uwarunkowane zależnościami między pniem mózgu, mózgowiem oraz obwodowym układem nerwowym. Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych zakłóca homeostazę, czyli równowagę fizykochemiczną w organizmie umożliwiającą jego funkcjonowanie. Prawidłowo funkcjonujący mózg otrzymuje informacje z całego ciała; w zamian „wysyła” odpowiednie polecenia do wszystkich komórek i narządów, które współdziałają ze sobą w celu utrzymania homeostazy. Dopóki transmisja „ciało–mózg” nie powoduje zakłóceń, informacje otrzymywane przez mózg odzwierciedlają rzeczywisty stan fizjologii naszego organizmu. Jednak w niektórych przypadkach kanał transmisyjny między organizmem a mózgiem jest zakłócony. Mózg otrzymuje wówczas nieprawdziwe informacje i przekazuje je w postaci nieprawidłowego działania, w efekcie czego dochodzi do pojawienia się objawów, np. osłabienia i zmęczenia, bólów głowy, kręgosłupa bez widocznej przyczyny organicznej. Przyczyną takich stanów są m.in. dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, jak również struktur kostnych, mięśni oraz układu nerwowego.

 

Za unerwienie stawów skroniowo-żuchwowych odpowiada nerw trójdzielny (zwany też nerwem piątym) dzieli się na: nerw oczny, szczękowy oraz żuchwowy. Odpowiada za ruch oraz czucie w obrębie twarzy i jamy ustnej. Stawy skroniowo-żuchwowe w postawie człowieka są położone najwyżej, a osie tych stawów przecinają sie w punkcie, przez który przebiega linia grawitacji ciała. Najmniejsze zakłócenia, takie jak niewłaściwe ułożenie zębów dolnej szczęki z zębami górnej szczęki, czy inne nieprawidłowości będą powodem zaburzeń stawowych i mięśniowych. Mogą być przyczyną wad postawy.

 

Jeżeli zaburzenia postawy i stawowo-mięśniowe zaczynają się na wysokości stawów skroniowo-żuchwowych, to najlepszym rozwiązaniem ich korekcji jest specjalistyczna metoda ćwiczeń z wykorzystaniem wewnątrzustnego aparatu do korekcji stawów skroniowo-żuchwowych. Ćwicząc tylko 2 minuty dziennie osiąga się doskonałe efekty.

 

Metoda ta stymuluje łańcuchy kinematyczne w celu wyeliminowania przyczyn mechanicznych zaburzeń czynnościowych narządów ruchu. Pozwala na prawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych, a więc przywrócenie położenia żuchwy do stanu fizjologicznego i relaksację nadmiernie napiętych mięśni twarzy – co prowadzi do równowagi biomechanicznej całego organizmu. Stosowanie metody umożliwia zarówno leczenie zaistniałych już problemów, jak i profilaktykę. Główną zaletą tej niezwykłej metody jest nieinwazyjne działanie, które wspomaga leczenie wielu chorób wynikających z zaburzenia równowagi stawów skroniowo-żuchwowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *