Mistrzowie detoksu

Zwolenników oczyszczania organizmu z zanieczyszczeń kumulujących się w różnych tkankach, ciągle przybywa. Nic dziwnego. Nadmiar toksyn powoduje, że czujemy się ociężali, zmęczeni i pozbawieni energii. Pozbycie się „trucicieli” wcale nie jest trudne.

 

Naszymi sprzymierzeńcami są owoce, warzywa i zioła. Nie tylko oczyszczą organizm, ale także pomogą spalić tłuszcz, poprawią samopoczucie, wygląd skóry i wzmocnią odporność. Skuteczna dieta oczyszczająca pomaga odzyskać witalność i dobre samopoczucie. Należy zjadać codziennie min. 400 g warzyw i owoców, które zawierają wodę, węglowodany, a także witaminy, składniki mineralne i cenny błonnik. Świeże soki owocowe i warzywne oraz ziołowe kuracje mają dużą aktywność detoksykacyjną. Do mistrzów detoksu należą m.in.:

Woda filtruje nerki, usuwa uboczne produkty przemiany materii i toksyny. Wszystkie narządy potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania, dlatego jeśli pijesz jej za mało, mogą się pojawić bóle głowy, uczucie zmęczenia, suchość skóry, zaparcia. Organizm traci wodę wskutek oddychania, pocenia się i oddawania moczu, dlatego trzeba stale uzupełniać jej poziom. Należy wypijać ok. 2 l dziennie wody mineralnej niegazowanej lub słabo mineralizowanej, również w postaci herbatek owocowych i ziołowych. Picie wody przed posiłkiem zmniejsza apetyt.

Cytryna wspomaga pracę wątroby i jej oczyszczanie ze szkodliwych substancji oraz ułatwia rozpuszczanie kamieni żółciowych. Choć ma kwaśny smak, działa na organizm zasadowo, dzięki czemu usprawnia proces jego detoksykacji. Aby odkwasić organizm, pij codziennie wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny. Taki napój warto też wypijać rano na czczo, by pobudzić jelita do pracy.

Zielona herbata – reguluje trawienie i wspomaga metabolizm wątrobowy, a obecne w niej katechiny przyspieszają spalanie tłuszczów. Zawiera polifenole wymiatające toksyczne wolne rodniki tlenowe, chroniąc przed nowotworami i chorobami układu krążenia, skutecznie oczyszcza też organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Żurawina – świeże owoce i sok z żurawiny zawierają substancje o właściwościach antybakteryjnych – zapobiegają osiedlaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych i pęcherza moczowego. Żurawina ma też działanie moczopędne i przyspiesza detoksykację. Zawiera sporo błonnika usprawniającego perystaltykę jelit oraz antocyjany z grupy przeciwutleniaczy niszczące wolne rodniki tlenowe, co sprawia, że zapobiega nowotworom i chorobom układu krążenia.

Buraki mają działanie odkwaszające i oczyszczające. Zawierają barwnik betaninę, która nie tylko ma właściwości antyoksydacyjne, ale też usprawnia pracę wątroby i woreczka żółciowego, dzięki czemu toksyny są szybciej usuwane z organizmu. Obecny w burakach błonnik pobudza jelita do pracy, pomagając oczyścić je z resztek pokarmowych, reguluje też poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

Kapusta – najlepiej kiszona; oprócz licznych przeciwutleniaczy, witamin i minerałów zawiera siarkę (podobnie jak brokuły i czosnek), która usprawnia pracę wątroby i wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych. Dzięki obecności błonnika pobudza jelita do pracy, a ponieważ zawiera probiotyki, wzbogaca mikroflorę układu pokarmowego w dobre bakterie, dzięki czemu poprawia trawienie i reguluje wypróżnienia. Przy zaparciach warto pić sok z kiszonej kapusty.

Seler, zarówno korzeniowy, jak i naciowy – zawierają dużo błonnika i mają właściwości antyoksydacyjne, oczyszczające i odkwaszające organizm. Pobudzają przemianę materii i usuwają kwas moczowy, którego nadmierna ilość odkłada się w postaci kryształów w stawach, co prowadzi do ich niszczenia.

Natka pietruszki – zawiera dużo chlorofilu wspomagającego detoksykację. Likwiduje on nieprzyjemny zapach często towarzyszący zaburzeniom metabolicznym. Natka działa moczopędnie, zapobiega infekcjom dróg moczowych, pomaga usuwać metabolity leków z organizmu. Może też neutralizować substancje rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym.

Jabłka – obecne w nich kwasy organiczne pomagają eliminować substancje toksyczne i biorą udział w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Owoce zawierają również kwercetynę – związek z grupy flawonoidów, który zwalcza wolne rodniki i wiąże część toksycznych metali. Obecny w jabłkach potas chroni przed obrzękami i pomaga usuwać z organizmu produkty przemiany materii. Zawartość pektyn, czyli błonnika rozpuszczalnego, zwiększa uczucie sytości, reguluje gospodarkę węglowodanową i tłuszczową, przeciwdziała zaparciom.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *