MUSTELA STELATOPIA PRODUKT ROKU 2020

 

Dzieci stanowią najliczniejszą grupę chorych na atopowe zapalenie skóry, gdyż zdecydowana większość przypadków AZS (90%) rozwija się do 5. roku życia. Objawy pojawiają się na ogół przed ukończeniem 1. r.ż., a często występują już między 2. a 3. miesiącem. U niemowlęcia najpierw pojawia się rumień i wysypka na twarzy, zwłaszcza na policzkach. Dalsze zmiany skórne obejmują zgięcia łokci i kolan, okolice nadgarstków, kciuk (drażniony przez częste ssanie). Łagodne zmiany mogą być tylko zaczerwienione, potem tworzą się pęcherzyki, które z czasem zaczynają się sączyć i zasychać w strupki. Zaczerwienione, łuszczące się owalne placki mogą występować też na plecach, rękach i nogach. Zmiany pojawiają się też za uszami i na małżowinach. Uporczywy świąd sprawia, że dziecko wciąż drapie chore miejsca, co prowadzi często do powstania ranek i nadkażeń bakteryjnych. Poza tym jest niespokojne, rozdrażnione, a ponieważ w nocy świąd się staje bardziej dokuczliwy, źle sypia. Podczas trwania choroby dochodzi do okresowego nasilania się i ustępowania zmian, ale nawet w okresie remisji skóra jest bardzo sucha. W tej grupie wiekowej głównymi czynnikami związanymi z występowaniem AZS jest alergia pokarmowa (dotyczy 20–40%). U niemowląt i najmłodszych dzieci wiąże się najczęściej z uczuleniem na białka mleka krowiego i jaja kurzego, z kolei u starszych dzieci z uczuleniem na alergeny zwierzęce i pochodzące z powietrza. U dzieci starszych zmiany skórne zlokalizowane są głównie na twarzy, owłosionej skórze głowy, w okolicach płatków usznych i na kończynach. W związku z pokarmowym podłożem AZS w wieku niemowlęcym zaleca się wydłużenie karmienia piersią, a w przypadku pojawienia się zmian skórnych, wprowadzenie odpowiedniej diety hipoalergicznej. Nowe pokarmy powinny być dodawane stopniowo i pojedynczo.

 

Schemat postępowania leczniczego zależy od wieku dziecka, rozległości i nasilenia zmian skórnych. Opiera się na odpowiednich zabiegach profilaktycznych oraz stosowaniu preparatów łagodzących stany zapalne skóry, do których należą: miejscowe glikokortykosteroidy, leki immunomodulujące stosowane miejscowo, leki przeciwhistaminowe. W przypadku wystąpienia na skórze dziecka zmian skórnych przebiegających z intensywnym świądem wskazana jest wizyta u lekarza dermatologa. Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka połączona z unikaniem czynników mogących zaostrzać objawy AZS. W związku z nasiloną suchością skóry należy nawilżać i natłuszczać skórę specjalnymi preparatami zwanymi emolientami. Zalecane są więc środki miejscowe o pH 5,5 (emulsje do kąpieli, kremy, lotiony, maści), przeznaczone do skóry atopowej, które dodatkowo łagodzą dolegliwości świądowe. Skóra dziecka chorego na AZS wymaga 3–4-krotnej aplikacji preparatu w ciągu doby.

 

Spośród licznych preparatów do stosowania na skórę atopową farmaceuci wybrali serię Mustela Stelatopia (Laboratoires Expanscience) jako najbardziej godną polecenia pacjentom. Naturalny aktywny składnik Avocado Perseose, obecny we wszystkich produktach, wzmacnia barierę wilgoci skóry i utrzymuje nawilżenie. Regeneruje i łagodzi świąd skóry oraz odbudowuje uszkodzoną barierę skóry atopowej. Wzmacnia naturalne właściwości ochronne skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *