Napięciowy ból głowy

Podczas napięciowego bólu głowy ma się wrażenie, że głowa jest uciskana przez imadło albo za ciasną opaskę. Napięciowe bóle głowy dotyczą obu płci. Ból może występować także u dzieci czy nastolatków.

 

Napięciowy ból głowy, w przeciwieństwie do migreny, jest zazwyczaj obustronny. Jego natężenie jest zwykle lekkie do umiarkowanego. Ból obejmuje najczęściej okolice skroniowe, ale też czołowe i potyliczne. Zazwyczaj nie wiąże się z nadwrażliwością na światło. Ból może trwać od 30 minut do 24 godzin. Może mieć także silny charakter i przeistoczyć się w formę przewlekłą, którą lekarze definiują wtedy, kiedy pacjenta boli głowa więcej niż 15 dni w miesiącu. Napięciowe bóle głowy są opisywane przez pacjentów jako ucisk przedniej części głowy, zwłaszcza czoła. Ból jako jednostajny, ciągły i uciskający.

 

Gdy boli nas głowa

Sam ból jest efektem podrażniania układu bólowego w mózgu i czaszce, w szczególności nerwu trójdzielnego układu trójdzielnego. Ból głowy jest jednym z najczęstszych objawów neurologicznych.

Bóle głowy możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: ból pierwotny oraz wtórny. W pierwszym przypadku ból wynika z samej istoty podrażnienia czy nadmiernej aktywności nerwu trójdzielnego. Będzie to m.in. migrena, klasterowy czy napięciowy ból głowy.

Bóle wtórne występują wtedy, kiedy ból głowy jest konsekwencją np. stanu zapalnego toczącego się w organizmie, nadciśnienia czy guza mózgu. Lista chorób, które mogą prowadzić do powstania wtórnego bólu głowy, jest bardzo długa.

 

Z bólem głowy do lekarza?

Każdego z nas czasami boli głowa, ale rzadko kiedy decydujemy się na wizytę u lekarza. Kiedy powinniśmy to zrobić? Każdy nagły napad bardzo silnego bólu głowy, a także ból, który nie ustępuje mimo przyjęcia leków przeciwbólowych, powinny skłonić nas do poszukiwania natychmiastowej pomocy, bo może świadczyć to np. o krwotoku śródmózgowym. Bezwzględnej diagnozy wymagają także bóle, które narastają z samego rana, czyli budzimy się z bardzo silnym bólem głowy. Rośnie wtedy ciśnienie śródczaszkowe, a to może świadczyć o zaburzeniach strukturalnych w zakresie mózgu.

Do lekarza powinniśmy też zgłosić się, jeśli bólowi głowy towarzyszą inne dolegliwości, takie jak podwójne widzenie, zaburzenia równowagi, niedowład kończyn, ale też asymetria twarzy. Konsultacji wymaga także ból o mniejszym nasileniu, który długo się utrzymuje, nie łagodzą go leki przeciwbólowe lub po zakończeniu działania leków powraca.

 

Diagnostyka napięciowego bólu głowy 

Podstawą jest wywiad z pacjentem, a także wykluczenie wszystkich innych możliwych przyczyn bólu głowy, takich jak: guz czy ropień mózgu, nadciśnienie, stany zapalne, problemy z uzębieniem czy choroby laryngologiczne. W trakcie rozmowy pacjent powinien określić natężenie bólu oraz okoliczności związane z wystąpieniem bólu. To może być przewlekły stres, zmęczenie czy niewyspanie, a także odwodnienie, spadek poziomu glukozy, wyczerpująca aktywność fizyczna czy spędzanie zbyt długiego czasu przed monitorem komputera. Dzięki tym informacjom lekarz będzie w stanie określić, który czynnik wyzwala ból i zdecydować, czego powinniśmy unikać.

Jeśli ból wpływa na jakość życia, po przeczytaniu ulotki i wykluczeniu przeciwwskazań można samemu przyjąć lek przeciwbólowy w dawce rekomendowanej przez producenta preparatu. Chodzenie z bólem i unikanie tabletek za wszelką cenę może sprawić, że ból będzie się dłużej utrzymywał. Dolegliwości mogą także przerodzić się w przewlekłe. Należy unikać przyjmowania małych dawek leków przez długi czas. To kiepska metoda leczenia bólu, bo może przynieść negatywne konsekwencje np. uzależnienie od leku.

Zdarzają się przypadki wystąpienia kilku typów bólu głowy jednocześnie, które mogą się także zmieniać w czasie. Osoba z diagnozą napięciowego bólu głowy może w pewnym momencie rozwinąć migrenę albo mieć objawy bólowe wywołane przez zupełnie inną chorobę. Z tego powodu nawet jeśli nasze bóle głowy występowały od wielu lat, a w danym momencie dochodzi do zmian ich natężenia i przebiegu, to nie powinniśmy ich bagatelizować. Czujność powinna wzbudzić każda zmiana w charakterystyce bólu. Warto więc obserwować swoje dolegliwości i co jakiś czas udać się na kontrolę lekarską, aby nie przegapić innych, bardziej niebezpiecznych przyczyn bólu głowy.

 

Powinniśmy też wdrożyć zmiany w trybie życia, a także w. Ryzyko wystąpienia bólu może obniżyć m.in. spacer na świeżym powietrzu, najlepiej w otoczeniu zieleni, zajęcie się czymś, co nas relaksuje i ogólna dbałość o kondycję psychiczną i fizyczną.

 

red.

Źródło: TylkoZdrowie/poradnik-PTN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *