Powroty z wakacji do codzienności często bywają trudne i stresujace. Szczególnie, kiedy robimy to gwałtownie, od razu rzucając się w wir zadań. Jak sobie z radzić ze stresem?
Większość z nas potrzebuje czasu, by wrócić do zawodowej formy sprzed urlopu. Wracamy wypoczęci, ze świeżą głową, ale przyzwyczajeni jednak do znacznie wolniejszego, letniego tempa. Nie ma siły, by od razu działać na pełnych obrotach. Próba tak intensywnej pracy może skończyć się frustracją i zniecierpliwieniem. Ale spokojna szczęściee, jest kilka sposobów, by powrót z urlopu tak bardzo nie stresował.
Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, idealnie jest tak zaplanować sobie powrót, by mieć choć dzień, dwa zapasu po powrocie. To czas, by przestawić organizm z trybu letniego na zawodowy, np. spróbować pójść trochę wcześniej spać.
A po pracy, koniecznie trzeba zrobić coś przyjemnego. Można umówić się ze znajomymi na oglądanie zdjęć z wakacji, pójść do kina czy na spacer. Wszystkie metody są dobre, by zachować letnią energię jak najdłużej i wakacyjny klimat.
Metod jest wiele: ćwiczenia, dieta, suplementy, sport, joga itp. Każdy z nas może znaleźć własny przepis w walce ze stresem – uzależnione to jest od naszego trybu życia, a przede wszystkim czasu, którego nam wszystkim wciąż brakuje. Jednakże dbałość o siebie powinna stanowić wartość nadrzędną. Warto wsłuchać się w swoje ciało i dobrać dla siebie odpowiednią formę relaksu, która sprzyjać będzie odzyskaniu harmonii ciała, umysłu i ducha.
W łagodzeniu skutków jednej z największych plag naszych czasów – stresu pomocne są zioła, m.in.
- kozłek lekarski (waleriana) – hamuje działanie ośrodkowego układu nerwowego, redukując napięcie emocjonalne. Tłumi agresję, działa przeciwlękowo, a także sedacyjnie, czyli ułatwia zasypianie;
- melisa – obniża napięcie nerwowe, redukuje uczucie niepokoju oraz tonuje problemy związane z bezsennością.
Dodatkowo w składzie preparatów znoszących napięcie nerwowe można znaleźć także witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego, takie jak witamina B6 oraz magnez.
Melisa lekarska – siła spokoju
Melisa lekarska (Melissa officinalis) to jedno z najbardziej znanych ziół. Melisa nazywana jest też cytrynowym zielem ze względu na swój aromat. Powszechnie pije się ją przy problemach ze snem albo na uspokojenie. Jednak to nie jedyne lecznicze działanie melisy. Może ona m.in. wpływać korzystnie na procesy trawienne, łagodzić mdłości podczas ciąży czy być stosowana jako składnik płukanki do przetłuszczających się włosów.
Zioło to w najlepszej postaci dostępne jest w różnych produktach aptecznych, a także sklepach zielarskich; można ją kupić w formie herbaty do zaparzenia, tabletek czy kapsułek. Właściwości lecznicze i prozdrowotne melisy wynikają z jej unikalnego składu chemicznego. Głównym składnikiem aktywnym liści melisy jest olejek eteryczny, który wykazuje działanie bakteriostatyczne, wirusostatyczne oraz spazmolityczne na ośrodkowy układ nerwowy. Znajdziemy w niej witaminy B1, B2, C, kumaryny, enzymy, cukry oraz cytral i cytronelol, które odpowiadają za charakterystyczny cytrynowy zapach olejku melisowego. Zawarty w melisie olejek eteryczny ukoi nerwy i rozluźni mięśnie. Sprawdzi się także, jeśli mamy problemy z zasypianiem lub częstym nocnym wybudzaniem.
Właściwości
Działa uspokajająco. Melisa ułatwia zasypianie, łagodzi nerwy, uspokaja, redukuje stres, a także leczy stany lękowe. Związki zawarte w liściach tej rośliny zbawiennie wpływają na nerwicę serca oraz migrenowe bóle głowy. Regularne picie naparów spowoduje, że zasypianie będzie łatwiejsze, a sen spokojniejszy i dłuższy.
Ponadto wykazuje dobre działanie uspokajające przy nerwicach wegetatywnych, stanach lękowych, stanach pobudzenia nerwowego, stresu i rozdrażnienia.
Działa rozkurczowo i rozluźniająco. Rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zatem można ją stosować przy problemach ze wzdęciami, kolkami. Przynosi także ulgą w bólach brzucha oraz łagodzi bóle miesiączkowe. Sprawdzi się również przy skąpym miesiączkowaniu lub jego nasileniu. Działa uspokajająco na żołądek i jelita, dlatego tak często polecana jest osobom z zespołem jelita drażliwego.
Działa antyoksydacyjnie. Obecne w melisie związki fenolowe obniżają ryzyko rozwoju takich chorób, jak miażdżyca, cukrzyca czy schorzenia neurologiczne.
Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Można spożywać melisę wspomagająco w stanach obniżonej odporności oraz w trakcie infekcji bakteryjnych i wirusowych, oddziałuje m.in. na wirusa opryszczki. Napar może także posłużyć jako płukanka do ust, gdyż znakomicie zabija bakterie, neutralizując tym samym przykry zapach z ust.
Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, czyli ułatwia trawienie – po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych posiłków takich jak bigos, grochówka czy dania z fasoli warto wypić filiżankę herbaty z melisy.
Liście melisy pomagają też na problemy z trawieniem, ponieważ pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, a przez to przyspieszają trawienie nawet bardzo ciężkich potraw, takich jak grochówka, bigos czy dania z fasoli. Można ją podawać także na kolkę oraz przy zapaleniu dróg żółciowych. Melisa lekarska ma też działanie moczopędne.
Wzmacnia serce i układ krążenia, powodując łagodne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie krwi.
Wspomaga pracę mózgu. Melisa zawiera eugenol, który niszczy wolne rodniki atakujące komórki mózgowe, chroni mózg przed uszkodzeniami, a tym samym wspomaga pamięć, poprawia funkcje poznawcze, jak rozpoznawanie, rozwiązywanie problemów, ułatwia myślenie, koncentrację oraz zapewnia spokój umysłowy.
Wspomaga walkę z nadczynnością tarczycy. Melisa dezaktywuje działanie receptora immunoglobuliny, zapobiegając i eliminując nadczynność tarczycy.