NIE CHRAP !!! PRODUKT ROKU 2020

 

Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i zarazem najważniejszy zakłócający go czynnik. Chrapanie nie jest chorobą, to symptom utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Niebezpieczne jest nieregularne chrapanie, które charakteryzuje się wielokrotnymi przerwami w oddychaniu (bezdech) lub spłyconym oddechem. Są to objawy obturacyjnego bezdechu sennego. Najczęściej występuje on u osób z nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych: skrzywioną przegrodą nosową, powiększonymi migdałkami czy przerośniętym językiem. Chrapanie powoduje niedostateczne dotlenienie organizmu. Osoby zmagające się z chrapaniem są senne w ciągu dnia, cierpią na bóle głowy i zaburzenia koncentracji. Ponadto wpływa to na ich psychikę, stają się rozdrażnione, a mężczyźni zaczynają mieć problemy z libido. Bezdech, który utrzymuje się przez dłuższy czas może prowadzić do zaburzeń pracy układu krwionośnego: nadciśnienia, arytmii, przerostu prawej komory serca, niedotlenienia mięśnia sercowego, choroby wieńcowej a nawet zawału. Jest to związane z przyspieszeniem tętna i wzrostem ciśnienia krwi w trakcie snu u osób chrapiących. Do czynników nasilających chrapanie należą:

  • niedrożny nos – krzywa przegroda nosowa, polipy, stany zapalne śluzówki;
  • przerost migdałka podniebiennego – najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci;
  • zbyt duża masa ciała (nadwaga i otyłość) – nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, która znajduje się w górnych partiach ciała (szyja, klatka piersiowa, brzuch) powoduje ucisk górnych dróg oddechowych, zwiększa ich opór oraz zmniejsza objętość klatki piersiowej, co utrudnia oddychanie;
  • pozycja ciała – osoby, które chrapią powinny unikać spania na wznak.

Występowaniu chrapania sprzyjają także używki: alkohol oraz nikotyna. Spożywanie napojów alkoholowych dwie godziny przed snem powoduje wiotczenie mięśni języka i gardła. Podobne działanie wykazują leki nasenne. Z kolei nikotyna obecna w papierosach powoduje zaleganie w krtani i tchawicy śliny. Powoduje to obrzęk błony śluzowej oraz podrażnienia gardła i utrudnia prawidłowy przepływ powietrza. Przyczyną sporadycznych przypadków chrapania w okresie osłabienia organizmu może być katar, zapalenie zatok czy powiększenie migdałków. Niedrożne drogi oddechowe wymuszają oddychanie przez usta i mogą powodować chrapanie. Przed snem należy dokładnie oczyścić drogi oddechowe oraz je nawilżyć. Zaleca się skropienie pościeli i poduszek kilkoma kroplami olejków eterycznych np. eukaliptusowego. Udrażniają one drogi oddechowe przez co ułatwiają oddychanie.

 

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które łagodzą oraz redukują chrapanie. Są to spraye do stosowania w gardle i w nosie oraz listki, przyklejane do płatków nosa lub do podniebienia. Aerozole do nosa w swoim składzie zawierają naturalne olejki roślinne, które wzmacniają tkanki miękkie gardła i napinają podniebienie miękkie. Zapewniają tym samym rozszerzenie dróg oddechowych i zmniejszenie drgań powodujących dźwięki chrapania. Olejki, dzięki stopniowemu uwalnianiu dodatkowo nawilżają śluzówkę oraz ułatwiają oddychanie przez wiele godzin. Dodatkowo regulują przepływ powietrza i poprawiają komfort snu.

 

W kategorii „Preparatów przeciw chrapaniu” farmaceuci biorący udział w naszej ankiecie wskazali na pierwszym miejscu spray do gardła Nie Chrap!!! firmy Prolab. Preparat zawiera mieszaninę naturalnych składników, m.in. olejki eteryczne: eukaliptusowy, lawendowy, miętowy, szałwiowy i posiada przyjemny, odświeżający miętowy smak. Nawilża i wzmacnia tkanki miękkie gardła, dzięki czemu likwiduje nieprzyjemne odgłosy chrapania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *