Nowoczesne maski kosmetyczne

Maski kosmetyczne służą do intensywnej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Stosuje się je, aby dostarczyć skórze więcej substancji odżywczych, bardziej o nią zadbać, szybciej zregenerować.

Współczesna kosmetyka dokładnie przebadała działanie masek, uporządkowała je i stosuje w szerokim zakresie zarówno podczas zabiegów kosmetycznych w gabinecie, jak i w czasie pielęgnacji domowej. Nowoczesne maski kosmetyczne dają efekty lepsze, niż kremy czy inne preparaty pielęgnacyjne. Jedne przynoszą rezultat natychmiastowy lecz krótkotrwały, po innych efekty są widoczne dopiero po kilkakrotnym zastosowaniu i są długotrwałe. Przeważnie maski dzieli się na odżywcze i nawilżające, ale nie jest to właściwe, ponieważ każda maska ma działanie odżywcze i nawilżające, na tym polega ich specyfika i rola w pielęgnacji skóry.

Działanie
Maska kosmetyczna różni się od kremu tym, że nakłada się ją grubą warstwą, aby tworzyła na skórze okluzję, czyli powłokę otulającą powierzchnię skóry. Dzięki niej składniki aktywne są w stanie przenikać głębiej (działanie odżywiające skórę). Jednocześnie nałożona na twarz chroni przed nadmierną utratą wody z naskórka (działanie nawilżające). Im dłużej maska leży na skórze, tym to działanie jest lepsze. Czas aktywności maski jest zwykle określany przez producenta. W instrukcji znajdziemy również to, czy maskę trzeba zmyć po określonym czasie działania, czy zostawić na skórze.

Rodzaje masek kosmetycznych
W zależności od ich składu maski mogą być pobudzające, ściągające, wysuszające, rozpulchniające, przeciwzapalne i upiększające. Wyróżniamy następujące rodzaje.

Maska ziołowa, tzw. kataplazma. Jest najstarszą maską, stosowaną od zawsze w gabinetach kosmetycznych. Jej działanie zależy od użytych ziół. Umożliwia oczyszczenie cery, zlikwidowanie stanów zapalnych i odżywienie. Trudno ją samemu zastosować w domu ze względu na dość skomplikowany proces przygotowania i nałożenia maski, ale warto udać się na taki zabieg ziołowy do gabinetu kosmetycznego.

Maski kremowe są najczęściej używane i najbardziej popularne. Zazwyczaj stanowią emulsję typu: olej w wodzie (O/W) lub woda w oleju (W/O). Nakłada się je cienką warstwą na skórę. Tego typu maski pozostają miękkie do końca zabiegu (nie wysychają ani nie twardnieją). Mają silne właściwości nawilżające, przez co po zabiegu skóra jest gładka, delikatna i napięta. Z powodu tych właściwości maski kremowe bywają nazywane maskami liftingującymi. Ich częstym składnikiem są substancje pudrowe, które zwiększają zdolność adsorpcyjną masek w stosunku do zrogowaciałych komórek i lipidów. Mogą być tzw. maski bankietowe (szybko poprawiają koloryt skóry), napinające (likwidują drobne zmarszczki), odżywcze (uzupełniają lipidy w skórze), przeciwzapalne (pomagają w problemach z rozszerzonymi naczynkami), ściągające (zmniejszają łojotok), i wiele innych. Jest ich bardzo duża różnorodność i każda ma określone działanie.

Maska algowa. Najczęściej są to sproszkowane algi, które miesza się z aktywatorem lub z wodą, a uzyskaną w ten sposób papkę szpatułką nakłada się na twarz. Algi są bogactwem składników odżywczych. Zawierają mikroelementy, związki krzemu, jodu, aminokwasy i witaminy. Maski algowe są ogólnodostępne, ale niełatwe do zastosowania samemu, ponieważ po rozrobieniu z wodą mają rzadką konsystencję i należy je kłaść na twarz w pozycji leżącej. Algi są dobre dla każdego rodzaju skóry.

Maska termiczna. Ciekawą, chociaż rzadko spotykaną, jest maska termiczno-modelująca. Składa się ze specjalnego rodzaju glinki rozgrzewającej się podczas zastygania oraz wody mineralnej. Na skórę nakłada się dużo tłustego, odżywczego kremu. Następnie pokrywa dokładnie gazą i na takim opatrunku bardzo szybko kładzie się grubą warstwę glinki, rozrobionej z wodą. Zastygając glinka wytwarza lekkie ciepło, które razem z doskonałą okluzją działa wspaniale na skórę. Maska termiczna modeluje owal twarzy, poprawia koloryt, ujędrnia w sposób widoczny skórę. Można ją stosować nie tylko dla każdej cery, ale również na całe ciało.

Maska peel-off. To maska polimerowa (zawiera proteiny i gumy). Nakłada się ją cienką warstwą, a po zaschnięciu ściąga szybkim ruchem w całości, razem z obumarłymi komórkami naskórka. Nadaje się dla skór wrażliwych, bo zapewnia delikatne oczyszczenie bez działania mechanicznego. Ten rodzaj maski doskonale nadaje się do pielęgnacji domowej.

Maski jonowe. To nowość w kosmetyce i w dermatologii. Opierają się na działaniu tzw. kanałów dyfuzyjnych w naskórku. Jony pierwiastków przenikają nimi do wnętrza komórek skóry, powodując ich regenerację. Maska ma zwykle postać kremu i zawiera ekstrakty roślinne, minerały i peptydy. Po nałożeniu na skórę ściśle przylega do jej powierzchni. Jest to, jak do tej pory, najbardziej skuteczny lifting kosmetyczny. Może być stosowana na różne problemy skórne. Łatwo się ją nakłada i może być używana do pielęgnacji domowej dla każdego rodzaju cery.

Maski ze złotem. Na zasadzie dyfuzji jonów opiera się również działanie maski z 24-karatowego złota. Założeniem tego zabiegu była zdolność przenikania jonów złota właśnie kanałami dyfuzyjnymi do głębiej położonych komórek skóry. Maska ze złotem ma postać cieniutkich płatków złota, którymi równomiernie należy pokryć całą twarz. Pod nimi wytwarza się ciepło. Rozgrzewa skórę, zatrzymuje całkowicie parowanie, co z kolei nawilża doskonale komórki i w efekcie je odmładza. Uwolnione pod wpływem ciepła jony złota przenikają do komórek naskórka, stymulując je do produkcji kolagenu. Działają one bakteriobójczo w przypadku zmian trądzikowych i dokonują wielu pozytywnych zmian w funkcji skóry. Po pół godzinie cieniutki płatek można bez problemu usunąć delikatnym masażem.

Maska w płatach. Najpopularniejszą z tego rodzaju zabiegów jest maska kolagenowa w płatach. To hydrolizat kolagenu różnego pochodzenia, zwykle roślinny. Polega na nałożeniu suchego płata maski i zwilżeniu go płynami aktywującymi. Nadaje się do nawilżania każdego rodzaju cery w warunkach gabinetowy i w domowych. W ofercie detalicznej występują maski w płatach wykonanych z bibuły lub innego materiału nasączone płynnymi składnikami aktywnymi. Przeznaczone są do szybkiego poprawienia stanu nawilżenia skóry w warunkach domowych.

Innym rodzajem masek w płatach są profesjonalne transdermalne plastry zabiegowe, które należą do grupy kosmeceutyków. To nowatorskie podejście do korygowania wad urody na całym ciele. Są wykonane ze specjalnego materiału imitującego strukturę tkanki i wyprofilowane tak, aby pasować do różnych partii twarzy i ciała. Są już nasączone gotowymi substancjami aktywnymi, a ilość kosmeceutyku jest różna w zależności od rodzaju składnika. Maski te różnią się również od siebie substancją bazową, zawartymi w niej składnikami aktywnymi, a także sposobem ich uwalniania i wprowadzania w głąb skóry. Transdermalne przenikanie zostało tu zagwarantowane przez nośniki, okluzję i temperaturę ciała. Pod powierzchnią maski następuje pęcznienie komórek keratyny naskórka, które dzielą się na mniejsze, tworząc między sobą mikroskopijne kanaliki. Równocześnie składniki penetrują skórę przez mieszki włosowe, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzmożoną produkcję kolagenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *