Obrzęk kończyn dolnych może wystąpić niezależnie od tego, ile mamy lat. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?
To, że po ciężkim dniu niejednokrotnie trudno nam włożyć stopę do buta nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem, ale może sygnalizować, że nasz organizm nie radzi sobie z krążeniem krwi.
Obrzęk: winne są nasze żyły
Obrzęk to zastoje żylno-limfatyczne płynu tkankowego, który nie może dostać się z powrotem do żył i zalega w przestrzeni międzykomórkowej. Nasz układ żylny i limfatyczny współpracuje ze sobą w zakresie płynów ustrojowych w organizmie. Długotrwałe stanie lub siedzenie powoduje, że żyły wypełniają się krwią, a objętość nóg wzrasta. Obrzęki i bóle nóg mogą być powiązane z działaniem systemu limfatycznego lub żylnego. Zastoje żylne spowodowane są niewłaściwą pracą naczyń, natomiast limfatyczne dotyczą układu, który odpowiada za naszą odporność. Dolegliwości, które występują razem z puchnięciem nóg zależą od przyczyny występowania obrzęku. Osobom, które cierpią na tę dolegliwość, często towarzyszy uczucie ciężkich nóg, zdarza się, że występują na nogach pajączki a także bolesne skurcze łydek lub zespół niespokojnych nóg. Może również powstać tzw. chromanie żylne, czyli ból pojawiający się podczas chodzenia.
Jak sobie radzić z obrzękiem?
Aby uniknąć obrzęków należy jak najwięcej chodzić. Unikajmy przebywania w jednej pozycji, zmieniajmy ją. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, dobrze jest wieczorem ułożyć nogi w wysokiej pozycji, aby pomóc krążeniu. Doskonale sprawdzi się również dobre nawadnianie organizmu i ograniczenie soli w jedzeniu. Ulgę przyniosą kompresy z lodem oraz moczenie nóg w misce z wodą. W ciągu dnia z pomocą przyjdzie odzież uciskowa. Terapia uciskiem przyniesie zarówno ulgę w leczeniu, jak i zadziała profilaktycznie. Jeśli mamy genetyczną skłonność do tego typu schorzeń, od razu zaopatrzmy się w podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe. Już 1/3 osób doświadcza takich dolegliwości jak uczucie ciężkich nóg, mrowienie, żylaki, obrzęki, dlatego też warto stosować kompresję i postawić na lekkie nogi. Podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe wywierają ucisk na żyły, dzięki czemu zastawki odzyskują swoją funkcję antyzwrotną.
Jak dobrać odzież uciskową?
W przypadku odzieży standardowej takiej jak rajstopy, pończochy najważniejszym elementem jest prawidłowy pomiar kończyn wykonany w charakterystycznych miejscach, kiedy obrzęk jest najmniejszy. Z uwagi na dokładność pomiaru, powinna ich dokonywać druga osoba. W przypadku niewydolności żylnej najlepiej jest dokonywać pomiarów rano, gdy nogi są wypoczęte. Miarkę prowadzimy przy ciele, nie zaciskając jej. Obwody w stawach mierzymy, gdy staw jest lekko zgięty. W przypadku, gdy obwody obu nóg się różnią nieznacznie, dobieramy produkt zgodnie z pomiarem nogi szczuplejszej. Jeśli nogi różnią się znacznie, najlepiej jest zlecić wykonanie wyrobu na zlecenie (na miarę) lub zakupić 2 komplety wyrobów, na każdą nogę w innym rozmiarze.
W przypadku obrzęków limfatycznych pomiarów dokonujemy po I fazie Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej, gdy obrzęk jest zlikwidowany lub zmniejszony i stabilny. Bezwzględnie pomiarów powinien dokonać przeszkolony personel w doborze wyrobów na obrzęki limfatyczne. Na podstawie pomiarów i stopnia zaawansowania choroby określa się rozmiar i klasę kompresji. Odzież uciskowa powinna być dostosowana do pory roku, płci oraz ubioru. Gotowe wyroby uciskowe produkowane są w czterech klasach ucisku. Na problemy żylne zalecane są klasy 1–3, na obrzęki limfatyczne rąk 1–2, a nóg 4. Klasę ucisku powinien polecić lekarz.