Ból pleców, migrena, bóle szyi… a może przyczyną jest okluzja, czyli zaburzenie równowagi między zębami szczęki górnej i dolnej?
Złe położenie stawów skroniowo-żuchwowych (SSZ) powoduje napięcie we wszystkich mięśniach. Jeżeli po przebudzeniu mamy złe samopoczucie, występuje ból głowy, bóle mięśni, karku, czasami szumy w uszach niewiadomego pochodzenia, przyczyny tych dolegliwości mogą znajdować się w niewłaściwym ułożeniu zębów dolnej szczęki z zębami górnej szczęki. Nadmierne napięcie mięśni lub ich dysharmonia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych jest przyczyną większości problemów bólowych. Zależność między stawami skroniowo-żuchwowymi a prawidłowym funkcjonowaniem organizmu nie jest nową koncepcją. Źródła tej wiedzy odnajdziemy już w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie potwierdzają ją lekarze ortodonci, którzy leczą coraz więcej przypadków zaburzeń tego typu u młodych ludzi. Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Wiele prac naukowych przynosi coraz więcej istotnych informacji dotyczących zależności między postawą a okluzją.
Co to jest zaburzenie okluzji?
Okluzja to równowaga między zębami szczęki górnej i dolnej. Te dwa rzędy zębów muszą być wobec siebie ustawione w pozycji idealnej, czyli tworzyć zgryz fizjologicznie zrównoważony, w którym wzajemny stosunek zębów przeciwwstawnych w zwarciu i w artykulacji zapewnia największą skuteczność żucia i pozostaje w harmonii z zespołem nerwowo-mięśniowym i stawami skroniowo-żuchwowymi. Okluzja skupia się na kontakcie (właściwym ułożeniu) zębów dolnej szczęki z zębami szczeki górnej.
Zęby szczęki dolnej wysunięte lub cofnięte w stosunku do zębów szczęki górnej, różnicą w wysokości zębów prowadzą do zaburzenia okluzji. Ten stan ma wpływ na ustawienie i funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, a w konsekwencji na stan wszystkich stawów i struktur narządu ruchu.
Jeżeli szczęka dolna ulegnie przesunięciu, mięśnie w tej okolicy (szyi, ramion, głowy) będą w stanie napięcia. Stawy między dwiema szczękami, stawy skroniowo-żuchwowe (aby określić ich położenie należy włożyć małe palce do uszu i otworzyć szeroko buzię) będą źle funkcjonowały, mogą nawet ulec zwichnięciu ponieważ okluzja jest ich oparciem. Proces ten w pierwszej fazie jest słyszany jako „trzaski” w tych stawach. Wkładając małe palce do uszu i otwierając i zamykając buzię, odczuwalny jest przeskok. Jest to informacja o ich zaburzeniu czynnościowym. Proces ten powoduje zmniejszenie lub powiększenie otwarcia maksymalnego buzi. Jest ono w normie, gdy maksymalne otwarcie równe jest wysokości 3 środkowych palców (od 39 do 50 mm).
Praca ortodonty polega na sprawdzeniu relacji między lukami zębowymi, między szczękami a czaszką, ale również i kręgosłupem. Wymienione elementy ulegają między sobą kompensacji. Wszelkie stany patologiczne związane ze złą okluzją mogą wywołać zaburzenia w obrębie głowy i kręgosłupa. Francuski dentysta-chirurg dr Michel Clauzade potwierdza ten fakt: „w przypadku osób z prawidłową i dobrą okluzją (prawidłowa od urodzenia, dobra, bo uregulowana przez specjalistę), mamy do czynienia z dobrą (prawidłową) postawą ciała, gdzie występuje prawidłowe napięcie mięśni, a zakresy ruchów stawów są w normie”. Zła okluzja jest przyczyną migren, szumów w uszach, bólów mięśniowych. Dysfunkcje aparatu żucia mogą dotyczyć samych stawów skroniowo-żuchwowych, jak również struktur kostnych, mięśni oraz układu nerwowego.
Jak temu zaradzić!
Od lat 80. coraz więcej prac naukowych traktuje o wpływie okluzji na postawę. W wyniku badań powstała metoda korekcji postawy, która wpływa na wszystkie stawy. Innowacją jest to, że stosując aparat działamy też na stawy skroniowo-żuchwowe. Aparat ten jest jak klucz, który wchodzi do systemu i reguluje narząd ruchu. Główną zaletą tej niezwykłej metody jest nieinwazyjne działanie, które wspomaga leczenie wielu chorób wynikających z zaburzenia równowagi stawów skroniowo-żuchwowych. Umożliwia ich prawidłowe ustawienie, co pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu stawów. W efekcie poprawia ogólną sprawność fizyczną i samopoczucie, polepsza komfort życia. Likwiduje skutki stresu, napięć mięśniowych, bóle stawów, kręgosłupa, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, bruksizm (zgrzytanie zębami), szumy i dolegliwości uszu, problemy ze słuchem, łagodzi bóle pleców i karku. Jest szczególnie skuteczna w likwidowaniu lub zmniejszaniu dolegliwości stawowych i bólów głowy różnego pochodzenia. Wystarczy zastosować 3 proste ćwiczenia używając specjalnego aparatu doustnego. Aparat, wykorzystywany podczas ćwiczeń, zbudowany jest z dwóch poduszeczek połączonych ramionami, które schodzą się w przedniej części i przechodząc w uchwyt pozwalają na regulację rozstawienia poduszeczek. Należy go włożyć do ust i dopasować rozstawienie poduszeczek na szerokość zębów trzonowych tak, aby poduszeczki aparatu oparły się na nich skrzydełkami w dół. Zamknąć usta z umiarkowaną siłą (nie gryźć poduszeczek) i zacząć ćwiczyć (wg wskazań). Czas wykonywania ćwiczeń to dwie minuty dziennie. Aparat ma jeden rozmiar adaptujący się do każdej osoby (bez względu na wiek, wagę i wzrost).