Okulary przeciwsłoneczne

W sezonie letnim nieodłącznym „gadżetem” dla wielu z nas powinny być okulary przeciwsłoneczne, które chronią nasze oczy przed promieniami słonecznymi.

 

Piękna pogoda i wyższa temperatura zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaksując się, nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie przed promieniami słonecznymi. Na ich szkodliwy wpływ narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również oczy. Dlatego zawsze musimy mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne. To coś więcej niż modny dodatek do stroju. Dobre jakościowo soczewki chronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV i polaryzują światło słoneczne.

 

Po co nam okulary przeciwsłoneczne?

Najważniejszym argumentem, który powinien skłonić nas do korzystania z okularów przeciwsłonecznych jest bezpieczeństwo naszych oczu. Należy ich używać nie tylko podczas upalnych dni, ale również w pozostałą część roku, a w szczególności zimą. Wśród negatywnych skutków zbyt intensywnej ekspozycji na słońce można wymienić m.in. poczucie dyskomfortu, które wywołuje konieczność mrużenia oczu, łzawienie, pieczenie, suchość oczu czy ból podczas zbyt intensywnego oddziaływania światła słonecznego na nasz narząd wzroku. Jednak chwilowy brak komfortu i obniżenie jakości efektywnego obserwowania otaczającej nas rzeczywistości, nie stanowi największego zagrożenia dla oczu. Duże niebezpieczeństwo związane jest z oddziaływaniem promieni UV na cały narząd wzroku – zarówno na powieki, rogówkę, siatkówkę, soczewkę i spojówkę. Jeżeli naświetlanie oka bardzo intensywną dawką promieniowania trwa zbyt długo, może to doprowadzić do wielu powikłań, m.in. do przewlekłego ostrego zapalenia spojówki lub rogówki, tłuszczyka i skrzydlika (czyli zwyrodnień spojówki, które można usunąć wyłącznie operacyjnie). Do bardzo bolesnych problemów należą poparzenia rogówki i spojówki, które może zdecydowanie pogorszyć jakość widzenia. W skrajnych przypadkach dochodzi również do poparzenia plamki żółtej, a to z kolei może doprowadzić do ślepoty. Oddziaływanie promieniowania UV na oczy może również nieść ze sobą konsekwencje w przyszłości (nawet jeżeli nie odczuwamy ich natychmiastowo). Nieodpowiednia profilaktyka zdecydowanie zwiększa bowiem ryzyko występowania zwyrodnienia plamki żółtej AMD, zaćmy a nawet nowotworu skóry zwanego czerniakiem.

 

Jak wybrać mądrze?

Najważniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Jednak, aby właściwe spełniały swoją funkcję, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad. Najistotniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest posiadanie przez nie odpowiednich filtrów UV. Filtry UV, najlepiej do 400 nm w całym widmie, stanowią bowiem najważniejszą barierę, która chroni nasze oczy przez negatywnym oddziaływaniem słońca. Podobnie, jak w przypadku korekcyjnych okularów, muszą być one również właściwie wyprofilowane i dostosowane do kształtu naszej twarzy. Okulary przeciwsłoneczne muszą dokładnie zakrywać gałki oczne, aby uniknąć przedostawania się promieniowania UV. Niestety, niewiele osób stosuje się do tej ważnej zasady. Najczęściej wychodząc z założenia, że skoro nie posiadamy wady wzroku, nie musimy prosić optyka o pomoc w wyborze okularów przeciwsłonecznych. To duży błąd! Modele dostępne w supermarketach, straganach czy na bazarach często sprzedawane są bez właściwego filtra UV. Tylko pomoc profesjonalnego optyka daje gwarancję, że zakupione okulary ochronią nas przed słońcem i będą w pełni bezpieczne dla naszych oczu.

Źródło: krio.org.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *