Palma sabałowa to roślina, która szturmem zdobywa rynek polskich preparatów leczniczych. Ich przeznaczenie doceniają przede wszystkim mężczyźni. Okazuje się bowiem, że palma sabałowa to ratunek w zmaganiach z chorobami prostaty.
Właściwości lecznicze tej rośliny znane są w medycynie ludowej od wieków, a w medycynie konwencjonalnej – od ponad 100 lat.
Palma sabałowa (łac. Serenoa repens, ang. saw palmetto) jest gatunkiem rośliny należącym do rodziny arekowatych, czyli mówiąc prościej, palmowatych. Występuje naturalnie w południowej części Ameryki Północnej. Jest stosunkowo niewielką palmą, dorastającą do 2 metrów. W Europie jest uprawiana także jako roślina ozdobna. Znacznie ciekawsze od wyglądu są jej właściwości lecznicze.
Właściwości lecznicze palmy sabałowej
Palma sabałowa to przede wszystkim źródło fitosteroli, kwasów tłuszczowych, polisacharydów, lektyny i oleju tłustego. Leczniczo wykorzystuje się przede wszystkim niewielkie czarne owoce. Można jeść świeże owoce, spożywać ekstrakt z nich lub herbatkę. Ekstrakt z palmy sabałowej zawiera kwasy tłuszczowe (kaprynowy, kapronowy, laurynowy, mirystynowy) i ich estry, a także fitosterole (stigmosterol, kampesterol i cykloartenol). Ważniejszymi składnikami ekstraktu są mono-acyloglicerydy.
Leczenie prostaty
Jednym z najważniejszych działań ekstraktów palmy sabałowej jest hamowanie działania 5-alfareduktazy steroidowej, czyli enzymu odpowiedzialnego za przekształcenie testosteronu w jego formę czynną – dihydrotestosteron (DHT). Męski hormon płciowy – testosteron jest niezbędny do utrzymania masy mięśniowej, popędu seksualnego i wytrzymałości.
Tymczasem to właśnie enzym DHT jest odpowiedzialny za łagodny przerost męskiego gruczołu krokowego (stercz, prostata), który jest samym „sednem” męskości. Stercz produkuje bowiem płyn nasienny, ma duży wpływ na funkcje urologiczne oraz seksualne męskiego organizmu. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym ekstrakt z palmy sabałowej może przyczyniać się do zmniejszenia obrysu prostaty, a tym samym zmniejszenia jej ucisku na cewkę moczową. Ustąpienie dolegliwości bólowych ze strony dolnego układu moczowego powoduje z kolei wzrost libido. Ponadto palma sabałowa poprawia płodność i pozytywnie wpływa na jakość spermy.
Dodatkowo fitosterole zawarte w palmie sabałowej ograniczają proces wchłaniania się cholesterolu, który bierze udział w powstawaniu hormonu DHT. Ekstrakty z palmy sabałowej mogą być również wykorzystane w leczeniu zapalenia jąder, ich niedoczynności, a także w przypadku problemów z erekcją. Znaną i cenioną właściwością palmy sabałowej jest zapobieganie łysieniu androgenowemu. Wyciągi z owoców palmy sabałowej na łysienie mogą stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety, u których wydzielanie hormonów androgennych jest zbyt wysokie (hiperandrogenizm).
Zaburzenia funkcji seksualnej
Oprócz dolegliwości dotyczących układu moczowego, powiększanie się gruczołu krokowego może też osłabiać funkcje seksualne mężczyzny. Powiększona prostata może być przyczyną zaburzeń erekcji, spadku libido i wszelkich konsekwencji psychologicznych tego stanu. Metod leczenia tych dysfunkcji jest wiele, mniej lub bardziej inwazyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o zaburzenia erekcji. Najważniejsza jest rozmowa z lekarzem – seksuologiem, który pomoże w terapii. Jeśli przyczyną zaburzeń są współistniejące choroby organiczne, w tym związane z gruczołem krokowym – terapia tych chorób może pozytywnie wpłynąć na powrót seksualnej sprawności.
Roślina silniejsza od syntetycznych leków
Przekształcanie testosteronu w aktywny DHT można powstrzymać lekami syntetycznymi. Można także skorzystać z naturalnych preparatów zawierających w swoim składzie kompleks minerałów i składników roślinnych szczególnie ważnych dla mężczyzn. Są to m.in. cynk, chrom, palma sabałowa, nasiona dyni, likopen, żeń-szeń czy selen. Poprawiają one ogólną kondycję i witalność organizmu, kompleksowo wspomagają funkcje układu moczowo-płciowego u mężczyzn, poprawiają jakość życia seksualnego. Badania kliniczne wykazały, że ekstrakt z palmy sabałowej może działać silniej niż lek. Palmę sabałową można stosować na różne sposoby. Najczęściej wyciąg z jej owoców dodawany jest do preparatów, które można kupić w aptece w postaci tabletek leczniczych czy suplementów diety. Zawierają one dodatkowo : witaminy C, D, E, ekstrakty roślinne, np. pokrzywę, przynosząc organizmowi nieocenione korzyści, takie jak:
- utrzymanie zdrowej skóry i włosów (pokrzywa),
- zachowanie prawidłowego poziomu testosteronu, który jest odpowiedzialny obok innych czynników za libido u mężczyzn (cynk),
- wspomaganie układu odpornościowego oraz zdrowych stawów i kości (cynk, witamina C, D),
- wspomaganie prawidłowego działania układu moczowego (pokrzywa, palma sabalowa) oraz prawidłowych funkcji reprodukcyjnych u mężczyzn (cynk, palma sabalowa),
- ożywienie witalności (żeń-szeń koreański),
- wspomaganie zdrowia prostaty (palma sabalowa),
- utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego (witamina C),
- wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (witamina C).
Zdrowie skóry
Zbyt duże stężenie DHT powoduje choroby skórne, m.in. łysienie androgenne polegające na wyraźnym przerzedzeniu się włosów na głowie. Palma sabałowa może wspomagać także to leczenie. Testosteron wpływa na wydzielanie sebum przez skórę, co pogarsza przebieg np. trądziku. Palma sabałowa może wtedy pomóc w przyspieszeniu leczenia zmian na skórze.
Nie tylko dla mężczyzn
Poziom testosteronu u kobiet, co do zasady, jest znacznie niższy niż u mężczyzn, może jednak wzrastać w przebiegu niektórych zaburzeń gospodarki hormonalnej i spadku hormonów kobiecych po ciąży lub w czasie menopauzy. Tak dzieje się np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników. W innych chorobach z kolei, np. w hirsutyzmie, poziom testosteronu pozostaje na prawidłowym poziomie, ale to tkanki (np. mieszki włosowe), są zbyt na niego wrażliwe. W obu przypadłościach ekstrakt z palmy sabałowej może pomóc – nie wyleczy pierwotnej choroby, ale złagodzi przebieg.