Dłonie są wizytówką kobiety, one też często zdradzają wiek… Muszą więc być zadbane, o gładkiej skórze bez przebarwień, a paznokcie przycięte i zdrowo wyglądające.
Popularność jaką cieszą się zabiegi dłoni i modelowanie paznokci świadczą o wadze, jaką kobiety przywiązują do ich wyglądu.
Dłonie
Skóra dłoni jest cienka, niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych i podściółki tłuszczowej. Na stronie grzbietowej charakteryzuje się rzadką strukturą, jest delikatna i wrażliwa, a po stronie wewnętrznej grubsza i twarda. Podstawowym, codziennym zabiegiem pielęgnacyjno-higienicznym jest mycie dłoni. Nie jest wskazana zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody, gdyż narusza naturalną cienką warstwę wodno-lipidową. Podstawą pielęgnacji powinny być mydła glicerynowe, o kwaśnym pH lub nawet chusteczki do demakijażu, dla osób, których praca wymaga częstego mycia rąk. Dłonie w przeciwieństwie do skóry twarzy pozbawione dostatecznej osłony znacznie szybciej się starzeją. Codziennie skóra dłoni wystawiona jest na działanie czynników atmosferycznych, detergentów, co powoduje uszkodzenie ochronnego płaszcza lipidowego. Konsekwencją tego jest przesuszona, szorstka i popękana skóra. Wszystkie substancje chemiczne wnikają szybciej i łatwiej przez uszkodzenia skóry, a to już tylko krok do kontaktowego zapalenia skóry i alergii. Pamiętajmy, by zawsze używać rękawiczek ochronnych do prac domowych. Po ich zdjęciu trzeba umyć ręce w ciepłej wodzie z delikatnym płynem i nasmarować dłonie kremem do rąk.
Skórę dłoni powinno się pielęgnować podobnie jak skórę twarzy. Dbałość o twarz wynika z przekonania, że zmarszczki zdradzają wiek. Tymczasem ręce mówią równie dużo o wieku i rodzaju wykonywanej pracy. Aby zachować młodość skóry dłoni i ładny koloryt, powinno się do codziennej pielęgnacji używać dwóch podstawowych kremów (na dzień i na noc), a w słoneczne dni kremów ochronnych z filtrami. Korzystnym zabiegiem kosmetycznym polecanym przy skórze delikatnej, wrażliwej i szorstkiej jest kąpiel parafinowa. Jest to bardzo skuteczny zabieg, a jego efekty są długotrwałe. Najpierw usuwa się twardy naskórek za pomocą peelingu. Następnie na dłonie nakłada się odżywczą maskę, a potem zanurza się je kilkakrotnie w ciepłej parafinie – aż zostaną całkowicie pokryte cienką warstwą. Po kąpieli dłonie otula się ręcznikiem. Parafina zawiera dużą ilość naturalnych substancji natłuszczających, dlatego wygładza suchą i zniszczoną skórę. W czasie zabiegu pod wpływem ciepła dobroczynne składniki zawarte w masce wnikają głęboko w skórę. Po zabiegu skóra jest gładka, odżywiona i delikatna.
Paznokcie
Ważnym elementem dłoni, mającym ogromne znaczenie estetyczne u kobiet są paznokcie. Są to zrogowaciałe, keratynowe płytki, które tworzą podporę i ochronę wrażliwych opuszek palców. Miejsce, na którym leży paznokieć (macierz paznokcia) otoczone jest podkowiastym wałem skórnym. Dzienny wzrost paznokcia wynosi od 0,1 do 0,4 mm, a cała płytka odnawia się całkowicie w ciągu 4–5 miesięcy. Wiele elementów ma wpływ na wygląd paznokci, podstawowy to dieta. Jednostajne i mało urozmaicone posiłki i kuracje odchudzające mogą być przyczyną złego wyglądu paznokci. Jeśli chcemy utrzymać ładne paznokcie dieta powinna być bogata w:
- minerały takie jak: wapń, jod, siarka,
- żelazo, magnez, krzem,
- witaminy A, C, D i E oraz witaminy z grupy B.
Paznokcie zdrowego człowieka są gładkie, błyszczące, różowawe i wypukłe w kierunku poprzecznym. Zaburzenia wzrostu lub kształtu mogą świadczyć o chorobach lub zwykłych drobnych uszkodzeniach. Zmiana koloru paznokcia wywołana jest najczęściej urazem i zgromadzeniem się krwi pod płytką paznokciową. Białe plamy mogą być spowodowane dostaniem się bąbelków powietrza w struktury paznokcia. Kolor żółty lub siny przybierają paznokcie najczęściej w chorobach serca i zaburzeniach krążenia. Aby przebarwienia pourazowe same zniknęły należy poczekać, aż narośnie cały zdrowy paznokieć. Im bliżej łożyska, tym defekt utrzymuje się dłużej przesuwając się w kierunku wolnego brzegu paznokcia. Tipsy lub lakier dobrze tuszują zmiany barwy. Bruzdy podłużne są normalnym zjawiskiem i zwykle pogłębiają się z wiekiem, niekiedy jednak towarzyszą łuszczycy lub zaburzeniom krążenia. Bruzdy poprzeczne są wynikiem niedoboru mikroelementów lub nagłym stanem chorobowym (wysoka gorączka, choroba zakaźna). W czasie zabiegu u osób mających bruzdy na paznokciach stosuje się preparaty antybruzdowe. Wypełniają one bruzdy, wygładzają powierzchnię paznokcia i odżywiają płytkę. Można też zastosować lakier wypełniający. Takie kosmetyki zawierają wapń, keratynę albo włókna nylonowe, które pokrywają nierówności. Dzięki temu płytka się wyrównuje i nie widać na niej poprzecznych kresek. Paznokcie systematycznie malowane wypełniaczem wygładzą się już po kilku tygodniach. Oprócz zabiegów należy zażywać naturalne produkty wapniowe.
W przypadku paznokci łamliwych zaleca się regularne wizyty u manikiurzystki (najlepiej raz w tygodniu) i przycinanie paznokci na krótko. Ten problem może być rozwiązany za pomocą dłuższych kuracji, które polegają na odżywieniu i natłuszczeniu paznokci specjalnymi olejkami.
Niesforne skórki
Zadzierające się skórki przy paznokciach, tzw. „zadziory”, to częsty problem. Najczęściej powoduje je przesuszona skóra dłoni i urazy mechaniczne naskórka. „Zadziory” powstają kiedy małe skórki, które pojawiają się na obrzeżu paznokcia, pękają. Dzieje się tak w przypadku bardzo suchej skóry lub jeśli skórki zostały zbyt mocno przycięte lub odsunięte. Należy jak najszybciej je wyleczyć i zapobiec tworzeniu się nowych, gdyż stanowią one naruszenie ciągłości skóry i mogą ulec zakażeniu. Jeśli masz problem z zadzierającymi się skórkami wokół paznokci, zastosuj sztyft z olejkiem, np. z awokado. Wystarczy, że obrysujesz nim, jak flamastrem, miejsca wokół płytek. Możesz go stosować nawet kilka razy dziennie. Po dwóch tygodniach kuracji olejkiem skórki staną się gładkie i nie będą się zadzierać.
Zachowaj piękno
Stylizacja paznokci urosła ostatnio do rangi osobnej dziedziny kosmetyki. Podstawą stylizacji jest dbanie o naturalne zdrowe paznokcie, gdyż tylko takie można swobodnie modelować. Głównym celem osoby zajmującej się kosmetyką paznokci jest utrzymanie, stabilizacja i regeneracja naturalnego paznokcia. Wbrew pozorom najważniejszy nie jest efekt wizualny, ale długofalowa pielęgnacja zapewniająca zbudowanie solidnej podstawy z naturalnego paznokcia. Dopiero na niej opiera się sztuczne tworzywo, które wzmacnia lub wydłuża naturalne paznokcie. Przeciwwskazaniem do zabiegów upiększających paznokci są zmiany zapalne, ropnie, grzybica (dłonie najczęściej atakują drożdżaki), kruszenie się paznokci i odklejanie się płytki paznokciowej.
Tradycyjny manicure polega na całościowej pielęgnacji dłoni i paznokci. Manikiurzystka piłuje i poleruje paznokcie, by nadać im regularny kształt; usuwa i czyści skórki, aby dłonie wyglądały bardziej estetycznie. Następnie wykonuje peeling, który usuwa warstwę martwych komórek naskórka i przygotowuje skórę, aby z łatwością wchłaniała odżywcze składniki kremu. Zabieg kończy się masażem dłoni z użyciem specjalnej maski, która wygładza skórę i daje uczucie odprężenia. Uzupełnieniem są zabiegi dodatkowe, przeznaczone dla osób borykających z różnymi dolegliwościami paznokci i skóry dłoni.
Wizyta u manikiurzystki powinna być uzupełniona codzienną właściwą pielęgnacją domową. W czasie wizyty w gabinecie kosmetyczka doradzi odpowiednie preparaty pielęgnacyjne do stosowania pomiędzy wizytami i zabiegami. Korzyści z wizyty u manikiurzystki są wielorakie. Podstawowa z nich to piękne, zadbane dłonie, ale w naszym zabieganym świecie liczy się również odrobina relaksu i czasu tylko dla siebie.