Piękniejsze w karnawale

Przed nami czas balów, zabaw, prywatek. Kto z nas nie chce w tym okresie wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie?

Marzy nam się skóra nieskazitelna, wypoczęta, pełna blasku. Aby to osiągnąć, warto poświęcić swojej urodzie więcej czasu, szczególnie, jeśli ją nieco zaniedbaliśmy. Zimą – ze względu na warunki atmosferyczne: mróz, wiatr, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach – nasza cera bywa przesuszona, pogłębiają się zmiany naczyniowe czy trądzikowe. Ponieważ pogoda nie sprzyja spacerom, bardzo często na skutek niedotlenienia następuje również pogorszenie jej kolorytu.

Szybka regeneracja
Odpowiedzią na potrzeby naszej skóry są tzw. preparaty skoncentrowane. Kosmetyki tego typu zawierają w swoim składzie więcej substancji biologicznie aktywnych, niż w powszechnie stosowanych kremach pielęgnacyjnych. Dzięki odpowiednio dobranej formule są niezwykle efektywne. Preparaty stosowane do szybkiej regeneracji skóry najczęściej określane są mianem tzw. serum. Dosłownie słowo to oznacza „odwirowane osocze krwi”, w którym znajdują się duże ilości skoncentrowanych składników odżywczych. Serum najczęściej występuje w postaci beztłuszczowej żelowej konsystencji, przeznaczonej do intensywnej pielęgnacji skóry. Ze względu na duże stężenie substancji aktywnych ciśnienie osmotyczne tego typu kosmetyków zbliżone jest do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, co korzystnie wpływa na szybkość wchłaniania składników odżywczych i proces regeneracji skóry. Preparaty rewitalizujące najczęściej zalecane są do stosowania na noc – wtedy skóra najlepiej wykorzystuje wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze. Najwięcej korzyści z ich stosowania osiąga skóra dojrzała, dlatego szczególnie polecane są do pielęgnacji cery suchej, zmęczonej, zwiotczałej, z wyraźnymi oznakami starzenia się. W nagłych przypadkach jednak, związanych z potrzebą szybkiej poprawy wyglądu cery, mogą zaleźć zastosowanie u osób młodych, jednak nie poniżej 25. roku życia. Młodsza skóra, ze względu na sprawnie działające mechanizmy samoregulujące, zwykle nie wymaga tego typu kosmetyków.

Na długo, na już
Kosmetyczne substancje dostępne w aptekach i drogeriach można zakupić w różnego rodzaju opakowaniach. Najczęściej oferowane są w szklanych ampułkach lub kapsułkach z odpowiednio dobranego tworzywa. Nie zawierają konserwantów, a po otwarciu należy je natychmiast użyć. W ich recepturach rzadko pojawiają się barwniki i syntetyczne środki zapachowe. Alternatywą dla opakowań jednorazowych są preparaty sprzedawane w małych pojemnikach, zaopatrzonych w dozowniki. Zapewniają całkowitą sterylność produktu, a jednocześnie umożliwiają pobranie dowolnej ilości preparatu. Kosmetyki w tego typu opakowaniach mogą być przetrzymywane i używane przez określony czas po otwarciu. Zaletą takich preparatów jest to, że można je wykorzystać zarówno w przygotowanej postaci, a także jako dodatek do maseczek czy kremów.

Składniki odżywcze
Koncentraty silnie regenerujące zawierają takie składniki odżywcze, jak witaminy, mikroelementy, enzymy, odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne, np. z hibiskusa białego. Zastosowanie w nich najwyższej jakości związków aktywnych sprawia, że przenikają one głęboko w skórę, wspomagając jej naturalne funkcje. W kosmetyce często wykorzystywane są preparaty zawierające skoncentrowaną witaminę C, niezwykle skuteczny związek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Preparaty utworzone na bazie tego surowca pomagają uruchomić mechanizmy obronne naskórka, chronią jego komórki przed niedotlenieniem, pobudzają ich metabolizm i regenerację. Kwas askorbinowy poprawia strukturę, jędrność i napięcie skóry, redukuje drobne i spłyca głębokie zmarszczki, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej, wspomaga produkcję kolagenu, uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, działa wybielająco. Kosmetyki rewitalizujące zawierają również witaminę E, która odmładza cerę, działa przeciwzmarszczkowo, optymalizuje poziom nawilżenia. Szczególnie korzystnie na zmęczoną, zestresowaną skórę twarzy wpływa połączenie obu wymienionych witamin, czego efektem jest widoczne zmniejszenie uczucia napięcia.
W preparatach skoncentrowanych zastosowanie znajduje też witamina A. Stymuluje ona wzrost komórek oraz tworzenie się nowych, poprawia jędrność i elastyczność skóry, redukuje zmarszczki. Już po kilku aplikacjach zmarszczki są wyraźnie spłycone i wygładzone, skóra napięta, a owal twarzy bardziej wyrazisty. W preparatach kosmetycznych nowej generacji, o silnym działaniu regenerującym i przeciwzmarszczkowym, wykorzystuje się także kwasy nukleinowe – DNA i RNA, a dokładniej ich odpowiedniki pozyskiwane z surowców roślinnych. Są to doskonale przyswajane przez skórę czynniki nawilżające i odżywcze, przyspieszają odnowę komórek i usprawniają ich metabolizm.

Odnawiają i zatrzymują czas
Bardzo ważnymi składnikami preparatów przeciwstarzeniowych stały się fitohormony. Są to substancje pochodzenia roślinnego o budowie przestrzennej podobnej do estrogenów, należące głównie do izoflawonów, lignanów i steroli. Ponieważ wyizolowanie pojedynczych związków z surowców roślinnych sprawia duże trudności, najczęściej stosowane są one w postaci wieloskładnikowych mieszanin. Na szczególną uwagę zasługują fitoestrogeny, występujące w wielu roślinach uprawnych, m.in. w niedojrzałej kukurydzy, koniczynie, soi czy szyszkach chmielu. Ich obecność stwierdzono również w koprze, baziach wierzby, kiełkach pszenicy, ryżu. Do ekstraktów o działaniu hormonalnym zaliczamy także korzeń pluskwicy groniastej (Cimcifuga racemosa) – zwanej indiańskim środkiem piękności. Domowe zabiegi na bazie tych surowców wzmacniają elastyczność skóry w okolicach oczu i ust oraz działają przeciwzmarszczkowo. Dzięki odpowiedniej stymulacji naczyń krwionośnych poprawiają ukrwienie i koloryt skóry. Bardzo często mają działanie drenujące, powodujące likwidację obrzęków, m.in. worków pod oczami. Ich zastosowanie w preparatach kosmetycznych w widoczny sposób poprawia owal twarzy.
W ofercie preparatów kosmetycznych znalazły się również wyroby niwelujące zmarszczki mimiczne, które pojawiają się też u osób młodych o żywej mimice twarzy. Lekarstwem na nie są tzw. preparaty dermo odprężające, zawierające surowce o działaniu zbliżonym do używanej w gabinetach dermatologicznych botuliny. Jednym z pojawiających się związków jest neuropeptyd, znany jako pseudobotulina, który działa analogicznie do swojego pierwowzoru. Wprowadzony do kremu i aplikowany na skórę dociera do jej głębszych warstw i hamuje przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, zapobiegając ich skurczom. Powoduje to ich rozluźnienie i odprężenie, co w efekcie prowadzi do wygładzenia zmarszczek mimicznych. Działanie pseudobotuliny przynosi pozytywne efekty szczególnie w przypadku tzw. „kurzych łapek”. Neuropeptydy w połączeniu z innymi substancjami o działaniu przeciwstarzeniowym zwiększają jędrność i sprężystość skóry. Po kilku miesiącach ich stosowania wygładzają się zmarszczki między brwiami, wokół oczu, ust, między nosem a ustami. Podobnym do botuliny działaniem charakteryzuje się kompleks roślinny zawierający kwas bosweliowy i mangan. Stanowi on wyjątkowo skuteczny środek służący korygowaniu zmarszczek mimicznych – tworzy na skórze siateczkę, która obkurczając się, napina i wygładza skórę. Opracowany, specjalny sposób aplikacji rozluźnia mięśnie twarzy, wygładzając rysy i zapewniając dobre samopoczucie.
Oferta kosmetyków liftingujących jest coraz większa, co znacznie ułatwia wybór produktu odpowiedniego zarówno dla naszego rodzaju cery, jak i czasu, w jakim chcemy ją zregenerować. Stosując tego typu preparaty nie zapominajmy jednak, że trwałe efekty ładnego wyglądu skóry osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy dbać o nią systematycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *