Pielęgnacja blizny po „cesarce”

Cesarskie cięcie to poważny zabieg ginekologiczny, jednak rutynowy i bezpieczny dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chirurgicznym oraz postępowi w zakresie anestezjologii.

 

Cięcie cesarskie to zabieg ratujący życie dziecka. Czasem życie mamy. Zdarza się, że kobiety nie mogą urodzić siłami natury – np. ze względu na urazy kręgosłupa, miednicy, nasilone wady wzroku, zmiany ośrodkowe w układzie nerwowym. Wskazaniem są też choroby serca i przebyte operacje kardiologiczne. Także cukrzyca, która łączy się z dużą wagą dziecka (ponad 4 kg), jest zaleceniem do wykonania tego zabiegu. Planowe cięcie cesarskie robi się również wtedy, gdy pacjentka miała operacje dróg rodnych; gdy dziecko jest bardzo małe (1500–2500 g) lub ma złe ułożenie (pośladkowe).

 

Blizna po „cesarce”

Początkowo blizna po „cesarce” nie wygląda najlepiej: jest czerwona lub różowa. Z czasem blednie i staje się prawie niewidoczna. Niekiedy tworzy się wokół niej zgrubienie – to bliznowiec, który, niestety, może pozostać. Aby ślad po cięciu cesarskim nie szpecił, był jak najmniej widoczny, a przede wszystkim aby zapobiec powstaniu bliznowca, należy odpowiednio zadbać o niego. Dopóki rana jest świeża, trzeba ją często przemywać, dezynfekować i wietrzyć, by nie doszło do zakażenia. Po upływie 7–8 dni od zabiegu i zdjęciu szwów, zaczyna się właściwa faza gojenia blizny: komórki tkanki łącznej z dużą intensywnością produkują kolagen, dzięki czemu blizna tworzy się i to właśnie ten etap, kiedy można stosować preparaty na blizny ułatwiające właściwe zabliźnianie się tkanek.

 

Jak działa silikon

Duże znaczenie ma postać preparatu na blizny, która zapewni nie tylko skuteczność, ale i komfort stosowania. Nowoczesne produkty na blizny produkowane wg najnowszych technologii zawierają formuły, które zapewniają lekką, nietłustą konsystencję, co zapewnia komfort aplikacji oraz lepszą absorpcję składników czynnych – blizna jest gładka i elastyczna. Te wymagania idealnie spełnia silikon. Istotną cechą silikonów jest ich biozgodność, warunkująca jego prawidłowe działanie w żywym organizmie, odporność na zużycie oraz hydrofobowość. W zależności od budowy chemicznej silikony mogą występować w formie stałej oraz płynnej: żele, płyny, plastry. Skuteczność oddziaływania silikonu na wygląd blizny powoduje m.in.:

Temperatura. W wyniku zastosowania żelu silikonowego rośnie temperatura powierzchni skóry o ok. 1,7°C. To niewielka zmiana, ale w przypadku procesów bliznowacenia okazuje się bardzo znacząca. Wzrost temperatury może znacznie podnieść aktywność kolagenazy – odpowiedzialnej za przebudowę macierzy pozakomórkowej przez niszczenie kolagenu. Dzięki temu można zapobiec przerostowi blizny.

Generowanie ujemnych ładunków elektrycznych w wyniku tarcia między żelem lub plastrem silikonowym a skórą. Mogą one powodować zmianę ułożenia włókien kolagenowych budujących bliznę, ich wyrównanie i w efekcie spłycenie blizny.

Odpowiednie nawilżenie skóry. Dzięki właściwościom okluzyjnym silikon tworzy na powierzchni skóry cieniutką, przezroczystą warstwę chroniąc ją przed nadmiernym parowaniem. Co istotne, w przeciwieństwie do innych substancji właściwości okluzyjne silikonu odpowiadają właściwościom normalnej skóry.

 

W przypadku blizn po cesarskim cięciu idealnym rozwiązaniem są plastry silikonowe zawierające żel silikonowy. Żele charakteryzują się większą zawartością silikonów, posiadają półstałą konsystencję, tworząc na skórze przezroczystą, elastyczną warstwę gwarantującą bardzo dobre właściwości okluzyjne – izolujące ranę lub fragment naskórka od działania czynników zewnętrznych, a także uniemożliwiające lub ograniczające odparowywanie wody z danego miejsca. Dzięki tym cechom plastry silikonowe na blizny redukują dyskomfort związany z blizną, taki jak ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia. Dzięki wyjątkowej strukturze plastry silikonowe charakteryzują się niezwykłą wygodą stosowania i 95% skutecznością (potwierdzoną w licznych badaniach klinicznych). Zmniejszają bliznę i poprawiają jej wygląd. Są bardzo cienkie (0,25 mm) oraz przezroczyste, dzięki czemu są prawie niewidoczne na skórze. Posiadają półprzepuszczalną membranę, co pozwala oddychać skórze. Charakteryzują się doskonałą przyczepnością, dzięki czemu możliwa jest wielokrotna ich aplikacja. Przy stosowaniu plastrów silikonowych należy przede wszystkim dopasować ich wielkość do blizny. Ważna jest także regularna wymiana plastrów. Jeden plaster może być stosowany od 3 do 5 dni – przy codziennym zdjęciu plastra, przemyciu blizny, dokładnym osuszeniu a następnie ponownym naklejeniu tego samego plastra.

Długość terapii jest zależna od wielu czynników indywidualnych, jednak są to minimum 3 miesiące przy świeżych bliznach, a przy bliznach starszych nawet powyżej pół roku stosowania plastrów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *