Odpowiednia higiena uszu pozwala uchronić narząd słuchu przed niebezpiecznymi infekcjami i uszkodzeniami.
Dla higieny uszu istotne jest to, by nie zakłócać naturalnego mechanizmu samooczyszczania ucha, stosując np. patyczki higieniczne, co może grozić zranieniem delikatnej skóry przewodu słuchowego. Do tego celu służą specjalne preparaty, które są bezpieczne i przeznaczone dla osób z wszelkiego rodzaju dolegliwościami słuchu. Należą do nich roztwory rozpuszczające woskowinę uszną, krople, spraye, które umożliwiają oczyszczenie ich z zalegającej woskowiny.
Na zatkane ucho
Zatkane ucho to częsty problem, którego przyczyną jest najczęściej zalegająca woskowina. Uczucie zatkania może pojawić się np. po kąpieli (worek woskowinowy pęcznieje). Ważne jest to, aby nie czyścić ucha patyczkami higienicznymi – mogą one jedynie wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej, a poza tym uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową. Zatkanie ucha jest na tyle uciążliwe, że wiele osób decyduje się na wizytę u laryngologa. Przed konsultacją z lekarzem warto zastosować spraye lub krople do uszu na woskowinę, które skutecznie oczyszczają uszy. Preparat trzeba zakropić lub rozpylić do ucha, pochyliwszy głowę na bok. Większość tego rodzaju kropli można bezpiecznie stosować u dorosłych, dzieci oraz niemowląt. Krople rozpuszczające wydzielinę nie tylko usuwają jej nadmiar, ale także mają właściwości nawilżające i zapobiegające zbieraniu się woskowiny w kanałach usznych. Przyczyną zatkania ucha może być także infekcja przebiegająca z katarem. Zapalenie przechodzi wówczas na trąbkę słuchową, co powoduje jej zablokowanie, brak wentylacji ucha środkowego oraz osłabienie słuchu. Charakterystycznym objawem jest wówczas szum uszny. W tej sytuacji należy stosować krople lub spraye obkurczające śluzówkę nosa.
Świecowanie uszu
To zabieg, którego celem jest usunięcie zalegającej w uszach woskowiny i oczyszczenie zatok. Polega na włożeniu do uszu specjalnej, przeznaczonej tylko do tego celu, świecy i zapaleniu jej. Świeca ma postać cienkiej rurki z włókna lnianego, wosku pszczelego i ekstraktu miodowego. Zabieg jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów, co zapobiega ryzyku poparzenia lub uszkodzenia błony bębenkowej. W trakcie zabiegu pacjent kładzie się na boku, a głowę układa na poduszce. Na głowę nakładany jest papierowy pokrowiec lub ręcznik z wyciętym otworem na ucho. W małżowinę uszną wmasowywany jest krem, który ma pobudzić krążenie i usprawnić wchłanianie substancji znajdujących się w olejkach eterycznych świecy. Zapaloną świecę umieszcza się w uchu na głębokości ok. 1 cm. Świeczka powinna wypalić się do końca, przy czym jej dolna część nie spala się, co zapobiega poparzeniu. Nadmiar wypalonego wosku usuwany jest pęsetą. Po świecowaniu należy poleżeć przez co najmniej kilka minut, a po wyjściu na zewnątrz chronić uszy czapką lub wacikami umieszczonymi w otworach słuchowych. W dniu zabiegu nie można myć głowy, kąpać się ani korzystać z basenu.
Preparaty do pielęgnacji uszu należy dobrać indywidualnie. Jeżeli ucho jest suche, to zalecane są środki na bazie substancji oleistych. Jeżeli mamy wilgotną woskowinę, bardziej pasują preparaty na bazie soli fizjologicznej. Są też produkty z dodatkiem alkoholu, które mają wysuszać ucho, np. po basenie, jeśli zbiera się w nim woda, czy preparaty zawierające środki przeciwgrzybiczne, związki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Pytanie, co komu jest potrzebne.