Problemy jamy ustnej

Niektóre schorzenia jamy ustnej są niestety często przez nas ignorowane. Mamy nadzieję, że dolegliwość „minie sama”, a wizytę u stomatologa odkładamy, tłumacząc sobie, że to na pewno nic poważnego.

 

Tymczasem pewnych objawów nie należy lekceważyć i nie odkładać wizyty u dentysty w nieskończoność. Bo może być za późno… Nie wszystkie dolegliwości są dla nas niebezpieczne. Jednak wiele z nich powoduje znaczący dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, którego, jak się okazuje, możemy w szybki i prosty sposób uniknąć. Warto również pamiętać, że zdrowa jama ustna ułatwia nam zachowanie w zdrowiu całego organizmu. Jakie najczęstsze schorzenia mogą się nam przytrafić i jak sobie z nimi radzić?

 

Krwawienie dziąseł

Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele. Jedną z najczęstszych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Znajdujące się w niej bakterie łączą się ze śliną i resztkami jedzenia, tworząc płytę bakteryjną, która osadza się na zębach i na linii dziąseł. Brak właściwej higieny może doprowadzić do zapalenia dziąseł. Pierwszym niepokojącym sygnałem choroby jest właśnie krwawienie występujące podczas szczotkowania zębów lub pod naciskiem języka. Żeby pozbyć się problemu, trzeba odwiedzić stomatologa, który usunie zmineralizowaną płytkę. Warto pamiętać, że zdejmowanie kamienia nazębnego jest praktycznie bezbolesnym zabiegiem i w dodatku, raz na rok, refundowanym przez NFZ.

 

Afty

Potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Afty są owrzodzeniami występującymi w błonie śluzowej jamy ustnej, na wargach i języku, pojedynczo lub w grupach. Ich średnica może wynosić od 1 mm do nawet 2 cm. Pokryte są białym nalotem i otoczone rumieniowatym obrzeżem. Nie zagrażają naszemu zdrowiu, ale mogą się okazać niezwykle uciążliwą dolegliwością, która goić się będzie nawet kilka tygodni. W tym czasie często odczuwamy ból, który utrudnia nam codzienne czynności (picie, jedzenie, a nawet mówienie). Bezpośrednia przyczyna powstawania aft nie jest znana. Znane są natomiast czynniki, które z pewnością sprzyjają ich pojawianiu się. Są to: nieodpowiednia dieta oraz urazy mechaniczne. Aby zmniejszyć nasilenie bolesnych objawów możemy zaopatrzyć się w preparaty apteczne, które łagodzą ból i dolegliwości oraz ułatwiają proces gojenia, np. żel na afty.

 

Nieświeży oddech

Problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust mogą wywołać zakłopotanie oraz wstyd. Przyczyną tego problemu może być niewystarczająca higiena jamy ustnej, warto więc zadbać o prawidłowe oczyszczanie zębów. Osadzający się nalot, nieusuwany zamienia się w płytkę nazębną a później kamień, który jest siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za wiele chorób w jamie ustnej (problemy z dziąsłami, infekcje bakteryjne, grzybicze czy próchnica). Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2–3 minuty. Tyle czasu mniej więcej potrzeba, aby oczyścić dokładnie wszystkie zęby oraz, żeby składniki zawarte w paście wywarły swoje działanie. Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki, a także zawierać substancje wzmacniające szkliwo. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *