SENI – seria PRODUKT ROKU 2020

Nietrzymanie moczu (NTM, inkontynencja) to wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia niezależny od woli wyciek moczu z pęcherza moczowego, stanowiący problem higieniczny i społeczny. Wedle statystyk kobiety są częściej narażone na występowanie nietrzymania moczu, zwłaszcza lekkiego stopnia, co wynika z różnic w anatomii kobiet i mężczyzn. Można przyjąć, że co 4 kobieta i co 8 mężczyzna na różnych etapach swojego życia doświadcza nietrzymania moczu. Wraz z wiekiem różnica między płciami zmniejsza się, a nawet zanika. Problem nietrzymania moczu może dotyczyć nawet 4 mln osób w Polsce, czyli około 10% populacji. Jednak specjaliści sugerują, że odsetek chorych może być znacznie wyższy niż wskazywany w badaniach, z racji intymnego charakteru tego schorzenia i trudności w zebraniu rzetelnych danych.

Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń. U kobiet najczęściej jest wynikiem zmian, jakie zachodzą w czasie ciąży, narodzin dziecka i menopauzy. W większości przypadków spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które utrzymują cewkę moczową w zamknięciu. Gdy mięśnie stracą swą elastyczność, codzienne czynności, takie jak śmiech, kaszel, podnoszenie przedmiotów czy bieganie, mogą powodować wyciek. W zależności od przyczyny NTM może mieć różny charakter – wysiłkowy, naglący, pęcherz nadreaktywny i mieszany oraz występować z różnym nasileniem – małym, średnim lub dużym. Nasilona diureza występująca przy zwiększonej podaży płynów, w zaburzeniach metabolicznych (hiperglikemia, hiperkalcemia), podczas stosowania leków diuretycznych, może spowodować wystąpienie przejściowego NTM. Jest to możliwe, zwłaszcza przy współistniejącej np. nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego. Incydenty nocnego nietrzymania moczu mogą pojawić się u chorego po zawale mięśnia sercowego, z niewydolnością naczyń obwodowych czy hipoalbuminemią. Nietrzymanie moczu może być też objawem współwystępującym ze schorzeniami układu moczowo-płciowego, nerwowego, chorobami metabolicznymi oraz chorobami zakaźnymi.

Problem nietrzymania moczu dotyka osób w każdym wieku, ale szczególnie często występuje u seniorów, co ma związek z zażywanymi lekami, współistniejącymi chorobami, a także osłabieniem siły mięśni. Jednak bez względu na przyczynę NTM ma charakter intymny. Dlatego tak istotny jest właściwy dobór preparatów pomocniczych, ułatwiających utrzymanie higieny osobistej. Gwarantuje to poczucie bezpieczeństwa i komfortu osoby dotkniętej problemem nietrzymania moczu, prócz tego pozwala na zabezpieczenie skóry przed wilgocią i podrażnieniami wywołanymi przez składniki moczu, zmniejszając ryzyko infekcji i uszkodzeń skóry. W zależności od charakteru i stopnia nasilenia dolegliwości pacjenci mają do wyboru wkładki anatomiczne (dla kobiet i mężczyzn), pieluchomajtki, jednorazowe majtki chłonne czy pieluchy anatomiczne o różnych poziomach chłonności, których zadaniem jest nie tylko absorpcja wilgoci, ale również neutralizacja nieprzyjemnych zapachów. Ich stosowanie znacznie minimalizuje dyskomfort i poprawia higiena osobistą, co podnosi jakość życia i pozwala niejednokrotnie na powrót do dawnej aktywności zawodowej czy społecznej.

Seria produktów Seni (Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych) zajęła pierwsze miejsce w tegorocznej ankiecie wśród środków higienicznych stosowanych w nietrzymaniu moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *