Są czasami takie dni, gdy czujemy, że gorzej widzimy. I to niezależnie od stwierdzonych wcześniej wad wzroku!
Nasz wzrok, jakość widzenia – to nie są wartości stałe. Zmieniają się zależnie od wieku, a nawet od… naszego stanu emocjonalnego. Jak wiadomo, u osób w wieku starszym któraś z wad na pewno się ujawni – najczęściej astygmatyzm i nadwzroczność lub krótkowzroczność. Wszystkie trzy wady koryguje się na ogół okularami korekcyjnymi lub szkłami kontaktowymi. Ale niewiele osób wie, że oprócz takich zewnętrznych „protez” konieczne jest dbanie o wzrok. Narząd ten należy odżywiać i pielęgnować jak każdy inny organ. Nawet specjalistycznymi preparatami doustnymi. Mogą one bowiem zapobiec pojawieniu się wady wzroku, a nawet skorygować już istniejącą.
Co wzmocni wzrok?
Do tej pory uważano, że tylko marchew i orzechy włoskie mają dobry wpływ na oczy. Marchew dlatego, że zawiera beta-karoten, prekursora witaminy A, znanej jako najlepiej działająca na wzrok i proces widzenia. Jednak amerykańscy naukowcy odkryli, że równie istotny wpływ na poprawę widzenia mają zielone warzywa. Podobno dzięki szpinakowi, brokułom oraz zielonej fasolce lepiej widzimy w ciemnościach. Wszystko dzięki antyoksydantom, które odpowiadają za gęstość pigmentu w siatkówce. Szczególnie skutecznymi przeciwutleniaczami (antyoksydantami) są karotenoidy. Do ich licznej rodziny należy wspomniany beta-karoten (marchewka), ale i luteina (szpinak), likopen (pomidory). Luteina jest mocnym antyoksydantem. Jej zawartość w szpinaku, kabaczku, rabarbarze jest 3–4 razy większa niż beta-karotenu. Substancja ta wykazuje powinowactwo do gałki ocznej – po wchłonięciu jej przez nasz organizm, gromadzi się następnie w plamce żółtej stanowiącej część siatkówki oraz w soczewce. Dlatego spożywanie bogatego w luteinę szpinaku jest skuteczne i zdrowe dla oczu.
Innym z kolei, naturalnym produktem, który ma wpływ na poprawę widzenia jest czarna jagoda. Zawiera duże ilości antocyjanów – jest to grupa czerwonych, fioletowych i niebieskich barwników roślinnych, występujących w soku komórkowym roślin, głównie w kwiatach i owocach. Borówka czarna (czyli pospolite w naszych lasach jagody) jest dobrze znanym medycynie ludowej środkiem na słaby wzrok, zwłaszcza u ludzi z tzw. „kurzą ślepotą”. Jagody przyspieszają regenerację purpury retinolu (zwanej purpurą wzrokową) – substancji koniecznej do prawidłowego widzenia! Owoce poprawiają widzenie, pomocne są osobom mającym przemęczony wzrok (np. długim czytaniem, oglądaniem tv, nocną jazdą samochodem). Pomocne są nawet w krótkowzroczności!
Wspaniale działa na oczy również preparat ze świetlika. Ziele świetlika zawiera glikozyd aukubinę, żywice, olejki eteryczne, garbniki, kwasy, sole mineralne i inne związki. Ziele świetlika stosuje się zewnętrznie – jako okłady, często w połączeniu z rumiankiem lub koprem włoskim do leczenia zapalenia spojówek i innych zapalnych stanów oczu oraz reakcji uczuleniowych na różne czynniki zewnętrzne (pyłki, kurz, blask słońca). Przynosi ulgę, gdy oczy łzawią, bolą lub swędzą, m.in. z powodu alergii. Świetlik przyjmowany doustnie (czyli wewnętrznie) pomaga natomiast zachować dobry wzrok i zdrowe oczy!
Możemy zatem ratować wzrok preparatami z apteki, zawierającymi ich suchy wyciąg! Można nabyć też preparaty zawierające ww. antyoksydanty, które w szczególny sposób chronią i wzmacniają wzrok!