Spokojnie, to tylko święta!

Mimo, że wielkanocne święta są w tradycji chrześcijańskiej najważniejsze – jakoś krócej trwają. Lecz i tak ich nadejście wiąże się z przygotowaniami, które nieco stresują. Najważniejsze zadania to generalne porządki. Wiosna w końcu zobowiązuje!

 

Kobiety mają przynajmniej kilka powodów do zmęczenia i stresów. Wizja generalnych, przedświątecznych porządków wcale nie dodaje skrzydeł, ale taka jest tradycja. Generalne porządki irytują na ogół pozostałych domowników, którzy nie rozumieją, dlaczego dla trzech świątecznych dni mają trzepać dywany, myć okna, czyścić żyrandole oraz całe zapasy szklanych naczyń w domu i polerować sztućce?

Drugi problem to świąteczne potrawy – na Wielkanoc więcej pieczemy mięs i ciast, co znów, jak w grudniu, wiąże się z tkwieniem w kolejkach w supermarketach, zdenerwowaniem, pospiechem i zmęczeniem.

Ponadto bardzo wiele seniorów nie ma zbyt wielu funduszy na nawet skromne święta – i to jest ogromnie frustrujące. Jeśli w dodatku nie mają rodziny, to świąteczne wyciszenie obnaża ich samotność. Wydaje im się, że wszyscy garną się do siebie, a oni nie mają z kim i gdzie zjeść wielkanocnego śniadania…

 Rada na stres?

Nie istnieje żaden cudowny lek, który nie tylko poprawi nastrój, to jeszcze zlikwiduje życiowe problemy i frustracje, obdarzy sporym zapasem gotówki i sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało jak nowe, a stół sam zapełni się świątecznymi potrawami. Ale warto sobie pomóc: zbudować optymistyczne nastawienie do sytuacji (tralala, święta, święta i po świętach…), zachowywać dystans do wydarzeń („jeśli nie wytrzepię tych dywanów, to chyba świat się nie zawali?”), przygotować się do znoszenia przeciwności i dbać o swoją udręczoną duszę.

Wspomóc nas mogą również preparaty z apteki, które wyciszą, poprawią nastrój czy uspokoją, zlikwidują uczucie frustracji, złości, przygnębienia i pomogą w radośniejszym nastroju przetrwać te 3 świąteczne, ciągnące się dni. Preparaty roślinne kojące zszargane przedświąteczną krzątaniną nerwy – to ziele dziurawca, melisy, kozłka lekarskiego, chmielu, passiflory, magnolii. Kilka z nich ułatwia też zaśnięcie, a nawet pomaga w objawach zdenerwowania pochodzących z układu pokarmowego.

Ważny jest również magnez jako „antystresowa witamina” dla organizmu. Ma on ogromne znaczenie także dla  mięśnia sercowego, więc zażywanie go razem z ziołami, nie tylko w okresie przedświątecznym, ale również jako stała suplementacja – jest dla seniorów szczególnie wskazane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *