W jaki sposób możemy chronić się przed ukąszeniami owadów? Podstawą walki z owadami są preparaty do stosowania zewnętrznego.
Najskuteczniejsze środki w tej kategorii zawierają DEET, w różnym stężeniu, które można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci, zgodnie ze wskazaniami na etykiecie.
DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) to skrótowa nazwa chemicznej substancji, która stosowana jest w biobójczych repelentach. Cechuje się wysoką skutecznością działania na kleszcze, meszki, muchy końskie, pszczoły i osy. Trzeba zachować ostrożność podczas jego użycia, nie jest wskazany u kobiet w ciąży i osób poniżej 18. roku życia. Okres ochrony zależny jest od stężenia substancji czynnej oraz formulacji wybranego produktu (mleczko, spray). DEET w min. 30% roztworze jest najskuteczniejszym obecnie środkiem odstraszającym komary. Jego działanie polega na podrażnianiu receptorów czuciowych owadów oraz blokuje enzymy potrzebne do pracy ich układu nerwowego. Pojedyncza aplikacja, w zależności od ilości zawartego w produkcie związku DEET (9,5%, 20%, 25% albo 50%) chroni nawet do ok 6,5 godzin w klimacie tropikalnym i do 9 godzin w klimacie europejskim. Sposób użycia: zaaplikować i rozsmarować na skórze, omijać usta, oczy i nos, zaleca się używać go nie częściej niż raz dziennie.
Produkty przeciw owadom działają na różne sposoby: odstraszają je, chronią skórę przed ukąszeniami oraz łagodzą skutki ukąszenia. Dostępne są w wielu postaciach: aerozole do pryskania na ubranie lub bezpośrednio na skórę, kremy oraz żele, które stosuje się w okresie wzmożonej aktywności komarów, kleszczy czy meszek. Nanosi się je na części ciała, które są najbardziej narażone na ukąszenia owadów, z pominięciem okolic oczu i dłoni (po aplikacji należy dokładnie umyć ręce). Dla dzieci powyżej 3. roku życia warto wybrać preparaty zawierające naturalne olejki roślinne o właściwościach odstraszających owady. Dla najmłodszych przeznaczone są opaski na rękę i plastry nasączone olejkami.
Komary unikają roślin, które dzięki olejkom eterycznym wytwarzają charakterystyczne zapachy. Należą do nich m.in.: kocimiętka, bodziszek cuchnący, mirt oraz bazylia, pelargonia, liść mięty. Na komary odstraszająco działają również zapachy niektórych olejków eterycznych np. migdałowego, sosnowego, eukaliptusowego, waniliowego, anyżowego, cytrynowego. Podobne działanie ma terpentyna, ocet lub cebula.
Rośliny, które wytwarzają substancje trujące i odstraszające kleszcze to: chrzan, wrotycz, czystek, kocimiętka, cebula, tatarak, czosnek niedźwiedzi, czeremcha oraz piołun. Warto je zasadzić w miejscach w ogrodzie, w których spędzamy czas wolny. Innymi sprawdzonymi ziołami, które skutecznie odstraszają kleszcze są: lawenda (świeża oraz suszona), mięta pieprzowa, szałwia, rozmaryn oraz melisa lekarska – wydziela zapach zbliżony do aromatu cytryny, który jest nieprzyjemny dla kleszczy.