Uciążliwe żylaki

Żylaki to jedna z najczęstszych dolegliwości kończyn dolnych, która częściej występuje u kobiet. Według badań cierpi na nią ponad 30% Polek.

 

Żylaki to problem, którego nie powinno się bagatelizować – stanowi bowiem nie tylko defekt kosmetyczny, ale jest także problemem zdrowotnym. Żylaki występują w przebiegu zespołu przewlekłych zaburzeń żylnych

 

Jak powstają żylaki?

Pojawiają się wówczas, gdy zastawki w żyłach biegnących wewnątrz nóg nie zamykają się prawidłowo. W efekcie przepływająca przez nie krew zaczyna cofać się do żył powierzchniowych, które pod wpływem jej zwiększonej ilości poszerzają się i skręcają, tworząc właśnie żylaki. Niewydolność zastawek może być dziedziczna, chociaż nieraz jej przyczyna jest nieznana. Żylaki kończyn dolnych występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, z reguły u osób z nadwagą. Do czynników sprzyjających ich powstawaniu zaliczany jest też zastój żylny, spowodowany długotrwałym staniem lub częstym przebywaniem bez ruchu w pozycji siedzącej. Dodatkowo wpływ na ich rozwój mają zaparcia – zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej przenoszone jest na żyły w nogach.

Żylaki nie tylko szpecą, ale mogą powodować poważne uszkodzenia: pękanie żył, owrzodzenia, zakrzepy. Zaawansowane żylaki kończyn dolnych sprzyjają powstawaniu zakrzepicy żył powierzchniowych. U osób długo unieruchomionych w łóżku zakrzep, w rzadkich przypadkach, może szybko narastać i przenieść się do układu żył głębokich. Wczesna diagnostyka i terapia mogą zahamować dalszy rozwój choroby i pozwalają uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia w przyszłości Najważniejszym problemem związanym z żylakami jest, tak jak w każdym innym przypadku, profilaktyka wspierana odpowiednio dobranymi lekami.

 

Objawy

Uczucie ciężkości nóg i ból kończyn dolnych, nasilające się wieczorem, mogą być pierwszymi symptomami niewydolności żylnej. W I stadium pojawiają się obrzęki goleni pod koniec dnia, podczas długotrwałego stania lub siedzenia oraz swędzenie kończyn. W II stadium na udach mogą okazać się tzw. „pajączki” (teleangiektazje) lub widoczna siateczka drobnych żył. Czasami stwierdza się niewielkie obrzęki, umiejscowione na grzbiecie stopy. Z biegiem czasu odczuwa się kurcze mięśni, przeważnie nocą, i bóle kończyn dolnych. Wreszcie pojawia się uczucie rozpierania, „wypełnienia” nogi podczas stania, połączone z bólem utrudniającym chodzenie. Odpoczynek z uniesionymi nogami zmniejsza te dolegliwości. Kolejnym etapem są już żylaki połączone często z obrzękami umiejscowionymi w okolicy kostek. Obrzęk, początkowo miękki, ciastowaty, ustępujący po nocnym wypoczynku, czasami sięga aż do kolan. Z czasem utrwala się i nasila, twardnieje, nie ustępuje nawet po długotrwałym uniesieniu kończyny. IV stadium objawia się zmianami skórnymi. Są to przebarwienia wokół kostek, wypryski, stwardnienia skóry i tkanki podskórnej, białawy troficzny zanik skóry. Później, w następstwie nawet niewielkiego zadrapania, uderzenia lub… ukąszenia przez komara w okolicy kostek, pojawia się owrzodzenie. Zdarza się niestety, że pierwszym powodem wizyty w gabinecie lekarza są tak dramatyczne objawy jak zapalenie żył powierzchownych, krwotok z żylaka, czy wręcz zaawansowane owrzodzenia troficzne.

 

Działaj, nie czekaj!

Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej, warto poza dietą czy sportem wspomóc nasz organizm od wewnątrz i zastosować leki (dostępne bez recepty), które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz poprawiają odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych, zapobiegając jej zastojom. Skuteczność leczenia jest największa wówczas, gdy preparaty lecznicze stosuje się w dwóch postaciach – umożliwiających jednoczesne stosowanie doustne i zewnętrzne. Istnieje wiele środków, które łagodzą objawy przewlekłej niewydolności żylnej. W ich skład wchodzą substancje czynne, kojące i osłabiające dolegliwości, jak m.in. diosmina, trokserutyna, escyna, heparyna, rutyna czy witaminy. Zmniejszają one przepuszczalność naczyń krwionośnych, poprawiają warunki przepływu krwi przez naczynia, zwiększają napięcie ścian naczyń żylnych i zmniejszają obrzęki. Przywracają naczyniom włosowatym prawidłową przepuszczalność, dzięki czemu działają przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Witaminy, które wspomagają leczenie żylaków, to przede wszystkim: C, E i witaminy z grupy B. Poprawiają krążenie krwi i limfy w organizmie, stabilizują ściany naczyń kapilarnych i zapewniają ich elastyczność, poprawiają mikrokrążenie.

 

Diosmina

Jest substancją o wielokierunkowym mechanizmie działania i wysokim profilu bezpieczeństwa. Polecana jest szczególnie jej zmikronizowana postać, która lepiej wchłania się do organizmu, dzięki temu poprawia się skuteczność terapeutyczna. Wpływa na 9 najważniejszych obszarów układu krwionośnego nóg, w tym przyspiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęki. Pierwotnie diosmina izolowana była z owoców cytrusowych i roślin z rodziny Rutaceae. Obecnie otrzymywana jest metodami chemicznymi z hesperydyny. Właściwości diosminy:

  • wykazuje działanie ochronne na naczynia krwionośne,
  • zmniejsza ich przepuszczalność,
  • zwiększa tonus żylny 2-krotnie silniej niż trokserutyna,
  • poprawia powrót krwi z układu żylnego kończyn dolnych,
  • zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach.
  • hamuje aktywację, migrację i przyleganie leukocytów na poziomie naczyń włosowatych,
  • w skojarzeniu z postępowaniem standardowym przyspiesza całkowite gojenie się owrzodzeń żylnych kończyn dolnych,
  • jest skuteczna w ostrych i przewlekłych guzkach krwawniczych odbytu,
  • poprawia przepływ krwi u ludzi z podniesionym poziomem glukozy, redukując niektóre komplikacje związane z podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Preparaty zawierające zmikronizowaną diosminę, jako jedyne leki mogą być stosowane w przewlekłej niewydolności krążenia żylnego, na każdym etapie zaawansowania choroby. Do leczenia żylaków stosuje się preparaty zewnętrzne w postaci maści, żeli lub sprayu. Dzięki nim możemy bezpośrednio zadziałać na zmiany żylakowe i bolące, ciężkie nogi.

 

Profilaktyka kluczem do zdrowych nóg

Problemy z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych to powszechny problem, który dotyczy nawet co drugiej Polki po 40. roku życia. Czasem pojawiają się one już u młodszych kobiet, szczególnie w okresie ciąży. Dlatego warto znać sposoby, które pozwolą nam zadbać o zdrowie nóg i zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków. Sprzyja temu m.in. rezygnacja z palenia papierosów oraz zmiana diety – np. wzbogacenie codziennych posiłków o produkty bogate w witaminę C i B6 i błonnik, owoce, warzywa, kasze czy ciemne pieczywo oraz ograniczenie spożycia słodyczy. Kluczową rolę odgrywa także wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej i kontrolowanie prawidłowej masy ciała. Bardzo ważne jest również noszenie wygodnych ubrań np. luźnych spodni czy spódnic, które nie będą uciskały naszych nóg, przez co przepływ krwi będzie bardziej swobodny. Przy bardziej zaawansowanych zmianach żylakowych pomocne może być też noszenie specjalnych pończoch czy rajstop uciskowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *